Jednym ze sposobów na tanie dogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń jest wielofunkcyjny termowentylator. Termowentylator do łazienki może zarówno wspomagać system grzewczy przez wydmuchiwanie ciepłego powietrza, jak i pełnić rolę wentylatora bez włączonej funkcji nagrzewania. W ten sposób nie tylko przynosi ulgę w zależności od pory roku, ale także przyspiesza usuwanie wilgoci z pomieszczenia. Dowiedz się, jakie termowentylatory i jakie ich parametry cenią sobie najbardziej nasi klienci!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:- jakie termowentylatory są najpopularniejsze, - jaką moc mają często kupowane termowentylatory, |
Najpopularniejszy tani termowentylator – opinie
Najpopularniejszym termowentylatorem w sklepie jest tani Vesta EFH01. To miniaturowe urządzenie ważące zaledwie 1 kg ogrzewa szybko i cicho małe pokoje, ale klienci używają go także do dogrzewania pomieszczeń biurowych. Sprawdzi się przy niesfornych pupilach i dzieciach. Ma funkcję automatycznego wyłączania po przewróceniu się i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dzięki tym funkcjom urządzenie nie jest zagrożeniem, kiedy np. strąci je maluch lub lokator w domu utnie sobie drzemkę. Dzięki nawiewowi zimnego powietrza można go używać latem, ale chłodny powiew będzie wyczuwalny wyłącznie blisko urządzenia.
Raven ETW004 to najpopularniejszy termowentylator łazienkowy. Ten model został zatwierdzony przez producenta jako urządzenie przydatne do pracy w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Jego plusem jest funkcja oscylacji, czyli ruch obrotowy na boki, dzięki któremu ciepłe powietrze jest rozprowadzane w różnych kierunkach. Oczywiście ma automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Czy w przypadku tak prostego urządzenia jak termowentylator liczy się też wygląd? Najczęściej oglądanym termowentylatorem jest czerwony Unold Retro 86203, jednak przegrywa w rankingach popularności przez 1 poziom mocy i 3-krotnie większą wagę od wspomnianych modeli.
CZY WIESZ, ŻE...Mały przenośny termowentylator jest często używany przez klientów do szybkiego nagrzewania pokoju małego dziecka przed kąpielą. |
Moc termowentylatora – jaka jest najpopularniejsza?
Wybór mocy termowentylatora jest zależny od wielkości pomieszczenia, które urządzenie ma ogrzewać. Termowentylatory mają najczęściej 2 poziomy grzania. Sencor SFH 9014 z elektronicznym termostatem pracuje na poziomach 1300 W i 2500 W, jednak większą popularnością cieszą się urządzenia o maksymalnej mocy do 2000 W.
Jeden z najczęściej ocenianych pozytywnie termowentylatorów, czyli ergonomiczny i lekki Raven ETW002 z regulowanym mechanicznie termostatem, ma niższe poziomy mocy niż sprzęt Sencor: 800 W i 1500 W. Klienci sklepu szczególnie polecają termowentylator Raven w zimowe wieczory i podkreślają, że pracuje cicho. Niski poziom mocy będzie odpowiedni do małych pokoi. Myślisz o urządzeniu, do którego nie będą miały dostępu palce ciekawskich maluchów? Ten model możesz powiesić na ścianie.
W tańszym Raven ETW003 z grzałką spiralną zastosowano wyższe poziomy mocy – 1000 W i 2000 W. Użytkownicy podkreślają jego błyskawiczne nagrzewanie się i funkcję wyłączenia po przewróceniu.
Grzałka spiralna czy ceramiczna w termowentylatorze?
Grzałka spiralna jest sercem termowentylatorów, stosowanym częściej niż droższa grzałka ceramiczna. Plusem tej drugiej jest szybsze nagrzewanie powietrza przepływającego przez urządzenie. Element ceramiczny posiadają termowentylatory Raven oraz Sencor z elektronicznymi termostatami, dotykowym panelem sterowania i wyłączaniem sterowanym zegarem. Jednak tanią grzałkę spiralną ma też znakomicie spisujący się Eldom HL10, który ze względu na poręczność jest polecany do zabierania na wakacje, np. do domków letniskowych. Dzięki małym gabarytom mieści się na wąskich półkach.
CZY WIESZ, ŻE…Klienci w komentarzach wspominają, że tanie termowentylatory podczas kilku pierwszych uruchomień mogą wydzielać specyficzny zapach, który z czasem ulatnia się. W zależności od producenta informację o tym fakcie można znaleźć w instrukcji w zestawie. |
Termowentylator do łazienki – zalety i wady
Termowentylator do łazienki to alternatywa dla grzejników, o których możesz przeczytać w poradniku Grzejnik olejowy czy konwektorowy? Który wybrać?. Jeśli producent nie przeznaczył termowentylatora do nagrzewania łazienki, pamiętaj, że używasz go w ten sposób na własną odpowiedzialność. Sprzęt może w tym przypadku ulec awarii.
Zdaniem klientów lekki termowentylator szybko nagrzewa pomieszczenie przed kąpielą. To dzięki wiatrakowi ciepłe powietrze szybciej wydostaje się z urządzenia. Jednak od razu po wyłączeniu termowentylator przestaje wydzielać ciepło. W tym aspekcie przewagę ma ciężki grzejnik olejowy, który co prawda wolniej się nagrzewa, ale po wyłączeniu jeszcze długo pozostaje ciepły.
W rankingu najlepszych grzejników olejowych możesz sprawdzić, jak działają te urządzenia i czy mogą pracować w pomieszczeniu o podwyższonym poziomie wilgoci. Zarówno w przypadku termowentylatora, jak i grzejnika pamiętaj, aby ustawić urządzenie z daleka od źródła wody – wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki.