Wprawdzie dziś monitory zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż dawniej, ale razem z pokaźną podstawką mogą wyraźnie zredukować miejsce na biurku. Dlatego warto pomyśleć o odzyskaniu nieco przestrzeni i kupić uchwyt do monitora. Jakie udogodnienia przynosi taki zakup oraz jak wybrać odpowiednie mocowanie do monitora – tego dowiesz się z artykułu.
NA SKRÓTY: |
Dlaczego warto kupić mocowanie do monitora?
Uchwyt biurkowy do monitora nie jest niezbędnym gadżetem dla każdego, ale dla pewnych osób może stanowić duże ułatwienie w pracy. Przyjrzyjmy się dokładniej najważniejszym zaletom takiego rozwiązania.
1. Mocowanie monitora wpływa na większy porządek
Po pierwsze, zyskujemy więcej miejsca na biurku. Instalując uchwyt do monitora, pozbywamy się dość szerokiej podstawki. Zamiast tego mamy cienką i estetyczną rurkę przytwierdzoną do blatu lub ściany. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu zyskujemy sporo miejsca na biurku, które najczęściej jest zawalone dokumentami i drobnymi przedmiotami. Mocowanie monitora wpływa też na większe możliwości organizacji przestrzeni, zwłaszcza przy dwóch i więcej wyświetlaczach. Laptop można umieścić bezpośrednio pod ekranem i zostaje sporo miejsca na inny sprzęt: klawiaturę, tablet graficzny, keyboard itp.
Dodatkową zaletą mocowania monitora jest organizacja kabli. Niektóre modele mają specjalne miejsce na przewody, co wprowadza dodatkowy porządek na biurku. Możliwość schowania przewodów to jednak nie tylko kwestia estetyki, ale też wygody – zwłaszcza dla osób z branży kreatywnej i informatycznej. Niektóre uchwyty do monitora mają również zainstalowany hub USB – koniec z plątaniną kabli!
2. Możliwość regulacji wyświetlacza
Drugi powód, dla którego warto przemyśleć zakup uchwytu na monitor, to możliwość bardziej precyzyjnego jego ustawienia. Oryginalna podstawka, w którą wyposażone są monitory, umożliwia jedynie regulację ich pochylenia, ewentualnie zmianę wysokości. Bardzo często zakres tych regulacji jest mocno ograniczony przez producentów sprzętu.
Decydując się na mocowanie monitora, możemy niemal perfekcyjnie dopasować urządzenie do potrzeb miejsca pracy. Odpowiednio dobrane ramię umożliwia obracanie monitora nawet o 360° oraz regulację kąta nachylenia w dowolnym zakresie. Dzięki temu możemy w kilka chwil ustawić wyświetlacz pionowo.
Możliwość elastycznej regulacji ekranu ma też znaczenie dla zdrowia. Właściwie ustawiony monitor sprawia, że nie musimy przyjmować przy biurku pozycji wymuszonej (np. pochylonej) i obciążać kręgosłupa. Mocowanie do monitora pozwala na idealną ergonomię w każdej sytuacji, nawet w przypadku biurek z podnoszonym blatem.
3. Bezpieczeństwo a mocowanie monitora
Zwykły monitor nie jest do niczego przymocowany, więc ryzyko jego strącenia jest wyższe. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku open space’u, gdy monitory nie stoją przy ścianie. W domu niebezpieczne sytuacje mogą stwarzać małe dzieci oraz zwierzęta, chętne do łapania za kable. Mocowanie do monitora sprawia, że ekran jest stabilny i nie dojdzie do przypadkowego zrzucenia.
Mocowanie monitora: dwa, trzy i więcej ekranów
Niejednokrotnie praca zawodowa wymaga od nas równoczesnego korzystania z kilku ekranów. Tu również z pomocą przychodzi uchwyt. Takie mocowanie monitora ułatwia umiejscowienie ekranów na stosownej wysokości, ramka do ramki. Można także regulować ich kąt nachylenia i wysokość.
Niektórych konfiguracji wręcz nie da się zrealizować bez porządnego uchwytu (np. zestawu czterech lub nawet sześciu monitorów). Oczywiście, takie usprawnienia miejsca pracy mają swoją cenę. Za pojedyncze mocowanie do monitora możemy zapłacić od kilkudziesięciu do dwustu złotych. Natomiast porządny uchwyt na dwa monitory lub więcej jest już zdecydowanie droższy – koszt to nawet kilkaset złotych.
Jakie uchwyty do monitora istnieją? Rodzaje
Najczęściej wybieranym typem mocowania monitora jest uchwyt ruchomy, czyli tzw. ramię. Konstrukcja mocowana jest do blatu biurka, co pozwala na maksymalną elastyczność – ekranem możemy poruszać w każdym kierunku. Tego typu mocowanie monitora produkowane jest w wersji zarówno dla jednego wyświetlacza, jak i kilku. W przypadku dwóch lub trzech ekranów konstrukcja ma kilka niezależnych ramion przymocowanych do jednej podstawy. Monitorami możemy poruszać niezależnie od siebie.
Drugi typ mocowania do monitora składa się z pionowego słupka, na którym znajduje się ramię. Taka konstrukcja również pozwala na ustawianie wysokości położenia ekranu oraz kąta nachylenia. Uchwyt ze słupkiem jest dobrą opcją, gdy chcemy stworzyć stanowisko z kilkoma ekranami.
Trzecim typem uchwytu jest mocowanie monitora na ścianie. Mimo dużej stabilności nie cieszy się taką popularnością jak poprzednie dwa. Powód jest prosty – jest to rozwiązanie permanentne. Decydując się na taki uchwyt, należy sprawdzić, czy ściana za biurkiem nadaje się do wiercenia. Uchwyt ścienny przekreśla też łatwe przemeblowanie – w ścianie pozostaną otwory. Zastanawiając się, jaki uchwyt ścienny do monitora wybrać, warto pamiętać o tych niedogodnościach.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o stojakach. Nie są one do niczego mocowane – stawiamy je na stole jak zwykły monitor. Stojak do monitora sprawdza się dobrze jako uchwyt na kilka ekranów, oferując możliwość regulacji wysokości i obrotu.
Jaki uchwyt do monitora wybrać?
Wybór odpowiedniego modelu nie jest trudny. Przede wszystkim należy ustalić zakres cenowy, w którym się poruszamy. Im więcej monitorów, tym wyższa cena. Warto podkreślić, że mocowanie do monitora należy kupić w autoryzowanym sklepie, by mieć pewność solidności produktu. W końcu konstrukcji zawierzamy sprzęt o wartości kilku tysięcy złotych i więcej. Poza ceną należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów:
Liczba monitorów. Tutaj sprawa jest oczywista – musimy kupić mocowanie do monitora na taką liczbę ekranów, ile chcemy połączyć. Uchwyt na cztery monitory i więcej nie pozostawia dużego wyboru – montaż możliwy jest wyłącznie jeden nad drugim. Ich nośność powinna być zdecydowanie większa, by się nie ograniczać tylko do monitorów niewielkich rozmiarów. Jeśli zaś koniecznie chcielibyśmy ustawić cztery lub więcej monitorów szeregowo, niezbędny będzie zakup oddzielnych uchwytów.
Maksymalna waga i wielkość ekranu. Jest to podstawowa informacja, którą znajdziemy w każdym opisie modelu. Zakres obsługiwanej wielkości ekranu zazwyczaj wynosi do 32 cali. Na rynku znajdziemy mocowanie monitora z udźwigiem m.in. 8 kg, 10 kg, 25 kg i 40 kg – nie należy przekraczać podanej wartości.
Standard VESA, czyli rozstaw śrub montażowych. Najczęściej wartość ta wynosi 75 x 75 mm i 100 x 100 mm.
Wytrzymałość blatu. Jeśli zamierzamy kupić mocowanie do monitora na kilka ekranów, warto się upewnić, czy materiał i nóżki są wystarczająco wytrzymałe. Uchwyt na trzy ekrany może ważyć nawet ponad 25 kilogramów. Słabej jakości materiał może szybko się zużywać.
Jak zamontować uchwyt do monitora?
Wyróżniamy trzy główne sposoby na mocowanie monitora. Najbardziej standardowy i najpopularniejszy – przykręcanie uchwytu do biurka. Jest to najwygodniejsza i najmniej ingerencyjna opcja. W każdym momencie możemy przenieść uchwyt na inny stół.
Rzadko spotykane, ale najstabilniejsze jest mocowanie monitora w otworze blatu. Takie kółko należy wyciąć samemu lub wykorzystać do tego istniejący otwór na przewody.
Trzecim rodzajem montażu jest mocowanie monitora na ścianie. Jak już zostało wspomniane, musimy wywiercić w ścianie otwory na śruby, które będą trzymały uchwyt.
Podsumowanie
Jak widać, wybór odpowiedniego mocowania monitora nie jest trudny, a zakup przynosi wiele korzyści. Osoby, które potrzebują więcej miejsca na biurku oraz korzystają z kilku monitorów jednocześnie, zdecydowanie powinny zerknąć na ofertę uchwytów.
Jest to zakup na lata, ponieważ standardowe mocowanie monitora jest kompatybilne z większością ekranów. Nawet po wymianie sprzętu na nowszy nadal będziemy mogli używać tej samej konstrukcji. Małe rozmiary sprawiają również, że mocowanie do monitora jest łatwo skręcić przy przeprowadzce.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jaki uchwyt do monitora wybrać!