Bez uchwytu na telefon trudno podczas jazdy samochodem korzystać z nawigacji na smartfonie, słuchać muzyki czy rozmawiać przez zestaw głośnomówiący. Uchwyt solidnie trzyma telefon, chroni go przed upadkiem i sprawia, że możesz wygodnie sięgnąć do urządzenia. Sprawdź, jakie są rodzaje uchwytów i jak dobrać taki, który będzie dla ciebie najwygodniejszy.
Cechy dobrego uchwytu na telefon
Uchwytów na smartfon do samochodu jest w sprzedaży wiele, z reguły nie kosztują dużo, ale są też droższe modele. W wypadku tego urządzenia nawet tańszy zakup, za kwotę kilkudziesięciu złotych, warto dobrze rozważyć. Słabej jakości uchwyt, którego nie da się stabilnie zamontować, albo taki, który nie trzyma telefonu wystarczająco pewnie, może być przyczyną zniszczenia smartfona albo dekoncentrować kierowcę podczas jazdy – a to jest niebezpieczne.Oto, na co trzeba zwrócić uwagę, kupując uchwyt na telefon:
- trwałość mocowania do samochodu oraz mocowania telefonu w uchwycie – warto sprawdzić opinie użytkowników, jak uchwyt sprawdza się w dłuższym użytkowaniu, na gorszych drogach oraz przy wysokiej i niskiej temperaturze;
- jakość wykonania – im trwalsze materiały wykorzystano do wykonania uchwytu, tym dłużej będzie nam służyć. Dlatego warto wybierać urządzenia, w których oprócz plastiku zastosowano również elementy gumowe lub metalowe;
- dostęp do gniazda ładowania – to ważne, kiedy trzeba naładować telefon. Montaż uchwytu nie powinien powodować konieczności wyjmowania smartfona, jeśli chcesz doładować baterię;
- ustawienia pozycji wyświetlacza – dobrze, by uchwyt na telefon do auta umożliwiał ustawienie ekranu w dowolnym kierunku i pod różnymi kątami nachylenia;
- wymiary uchwytu – im mniejszy uchwyt wybierzemy, tym lepiej. Chodzi o to, by nie ograniczał widoczności (w przypadku mocowania na szybie) ani nie utrudniał swobodnego prowadzenia pojazdu (w przypadku mocowania do kratki). Najważniejszy jest rozstaw ramion uchwytu, które zazwyczaj umożliwiają mocowanie urządzeń różnej wielkości. Jeśli zdecydujesz się na uchwyt magnetyczny, upewnij się, czy telefon nie jest zbyt ciężki.
Gdzie zamocować uchwyt na telefon
Kiedy się zastanawiasz, jaki uchwyt samochodowy do telefonu wybrać, myślisz przede wszystkim o tym, gdzie i jak go umocujesz. Oto jakie masz możliwości:
- na szybie – to najprostszy sposób; uchwyty na szybę są mocowane za pomocą mocnej przyssawki. Tego typu urządzenia najczęściej mają uniwersalne mocowanie, które pasuje do większości telefonów. Pamiętaj, że telefon na uchwycie mocowanym do szyby musi być tak umieszczony, by nie ograniczać ci widoczności podczas jazdy;
- na kratce nawiewu – to najpopularniejsze uchwyty. Są wygodne, bo telefon jest zawsze pod ręką, a jego ekran jest dobrze widoczny dla kierowcy. Umożliwiają swobodną i bezpieczną obsługę smartfona podczas jazdy i sprawdzają się w czasie korzystania z nawigacji;
- na desce rozdzielczej – to stabilny sposób mocowania, który bezpiecznie trzyma telefon w czasie podróży. W tym wypadku też trzeba zwrócić uwagę na to, by smartfon po zamocowaniu nie ograniczał widoczności i nie utrudniał prowadzenia auta;
- w slocie CD – ten sposób sprawdzi się, pod warunkiem że nie korzystasz z odtwarzacza. Nie ogranicza widoczności, nie wymaga dodawania elementów, które mogą zasłaniać deskę rozdzielczą. Najczęściej taki uchwyt jest przeznaczony do lekkich urządzeń.
Jeśli zależy nam na wykonywaniu i odbieraniu połączeń, sprzęt powinien być zamontowany blisko kierowcy, najlepiej na kratce. Jeżeli natomiast smartfon podczas jazdy służy nam głównie jako nawigacja, wówczas uchwyt warto zamontować na szybie.
Trzeba też wiedzieć, że są modele uchwytów na telefon, które można mocować na dwa, a nawet na trzy sposoby. Jest to możliwe np. dzięki pokryciu przyssawki specjalną powłoką żelową, która umożliwia pewny chwyt na różnych powierzchniach. Są też uchwyty, które mają zarówno elementy pozwalające na montaż na kratce, jak i np. dołączane ramię z przyssawką.
Dobrze jest poczytać opinie użytkowników dotyczące trwałości mocowania, szczególnie w wypadku mocowania do szyby – czy uchwyt nie odpada podczas jazdy po drogach gruntowych czy na progach zwalniających. Ważne jest też, by mocowanie było odporne zarówno na niskie, jak i bardzo wysokie temperatury. Samochód zostawiony na parkingu w czasie upałów bardzo się nagrzewa. Po co się irytować, że uchwyt zostawiony w aucie następnego dnia jest nie do użytku, bo zaczął się odklejać.
Zresztą nie tylko samo mocowanie powinno być odporne na temperatury, ale też całe urządzenie musi być wykonane z materiału odpornego na działanie światła i promieniowania UV, a także oczywiście na takie uszkodzenia jak złamania czy zarysowania. Często jest stosowane tworzywo ABS, które spełnia te warunki.
Ważne jest też mocowanie telefonu do uchwytu
Aby telefon trzymał się w uchwycie samochodowym, najczęściej stosuje się dwa sposoby mocowania:
- mocowanie magnetyczne;
- rozsuwane ramiona.
W wypadku mocowania magnetycznego stosuje się np. mocne magnesy neodymowe, które umożliwiają pewny chwyt telefonu. A w wypadku mocowania w rozsuwanych ramionach można się spotkać z funkcją wykrywania telefonu i automatycznego rozsuwania i zasuwania. Warto, by zaciski były wyposażone w ochronę antypoślizgową.
Zawsze trzeba sprawdzić, czy uchwyt, który ci się podoba, będzie pasował do rozmiaru twojego telefonu (są uchwyty samochodowe kompatybilne z wszystkimi modelami telefonów). Sprawdź też, jaki maksymalny ciężar może udźwignąć.
Ciekawe funkcje samochodowych uchwytów do telefonu
Warto wiedzieć, że są uchwyty samochodowe z wbudowaną ładowarką, np. indukcyjną o mocy 10 W czy 15 W. To bardzo wygodne rozwiązanie jest stosowane w droższych modelach.
Zdarzają się też uchwyty, które pozwalają na obracanie telefonu, np. dzięki elastycznemu pałąkowi. Dzięki temu można łatwo dostosować pozycję telefonu do swoich preferencji.
Uchwytyna telefon czy tablet można także mocować do zagłówka, np. gdy chcemy umilić dzieciom podróż i umożliwić oglądanie bajek. W tej roli sprawdzą się uchwyty uniwersalne do telefonów i tabletów o różnych sposobach mocowania oraz takie, które są przeznaczone specjalnie do tego celu.