Mała kuchnia? I cóż z tego? Z nami uda ci się ją dobrze zorganizować i perfekcyjnie rozmieścić AGD. Zastosuj tylko kilka poniższych zasad, a potem wprowadź do projektu odpowiednie urządzenia kuchenne. Do wyboru masz sprzęty pełnowymiarowe, kompaktowe oraz wielofunkcyjne. A jeżeli szukasz alternatywy dla klasycznego piekarnika lub płyty indukcyjnej, przyjrzyj się małemu AGD. Do usług polecają się nowoczesne airfryery, które pieką też ciasta, kuchenki mikrofalowe z funkcją gotowania na parze czy poręczne opiekacze zwieńczone płytą grzewczą.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Jak urządzić małą kuchnię – 7 zasad projektowania
Nawet najmniejszą kuchnię można zorganizować w taki sposób, aby sprzyjała przygotowywaniu posiłków i utrzymaniu w niej porządku. Była pakowna, estetyczna i służyła długie lata! Urządzając małą kuchnię, warto mieć na uwadze 7 zasad projektowania i aranżacji tego wnętrza.
1. Trójkąt roboczy kluczem do sukcesu. Pod pojęciem „trójkąta roboczego” w kuchni kryje się prawidłowe rozmieszczenie trzech ważnych sprzętów – lodówki, zlewozmywaka i kuchenki (albo płyty grzewczej z piekarnikiem), które wyznaczają wierzchołki trójkąta roboczego. Urządzenia te odpowiadają za strefy przechowywania, zmywania i gotowania. Ważne, by znajdowały się dokładnie w tej kolejności. Dzięki temu usprawniają proces przyrządzania posiłków i porządkowania kuchni.
W idealnym świecie optymalne długości boków trójkąta powinny wynosić od 120 cm do 270 cm. Małej kuchni jednak daleko do ideału. Często ma na przykład układ jednorzędowy (meble wzdłuż jednej ściany) i nie sposób narysować na jej planie trójkąta roboczego. Co wtedy? Zasadę ergonomii trójkąta oddaje linia prosta z zaznaczonymi na niej trzema punktami: lodówką, zlewem i kuchenką. Bez względu na to, czy ustawisz je od strony lewej do prawej, czy odwrotnie – niezmiennie zaplanuj je w tej samej kolejności.
2. Ergonomia to podstawa. Powie ci o tym każdy architekt i projektant wnętrz. W kuchni przystosowanej do anatomicznych możliwości człowieka lepiej się pracuje i odnosi więcej sukcesów kulinarnych. Weź pod uwagę m.in.:
- wysokość blatu – optymalna to 85–95 cm. Przy czym osoby wyższe lub niższe powinny ją dopasować do swojego wzrostu;
- odległość szafek wiszących od blatu, a okapu od płyty grzewczej – najlepiej, by wynosiła 55–60 cm;
- szerokość blatu między urządzeniami – pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką pozostaw przynajmniej 40 cm wolnego blatu, na który będziesz odkładać produkty do mycia. Zlew od kuchenki powinno dzielić minimum 80 cm (to główna strefa gotowania). Z drugiej strony kuchenki / płyty grzewczej potrzebujesz 40 cm blatu (do odstawiania gorących naczyń).
Pamiętaj też, aby przed takimi sprzętami, jak piekarnik i zmywarka, zostawić 100–120 cm wolnej przestrzeni (na swobodne otwarcie frontów).
3. Walka o każdy centymetr! W małym wnętrzu liczą się precyzja i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Ponieważ gotowe meble nie zawsze idealnie pasują do gabarytów pomieszczenia, warto się zdecydować na zabudowę kuchenną na wymiar. Pozwoli ona między innymi lepiej zagospodarować wnęki, przestrzeń pod oknem czy tuż przy podłodze. Z tego samego względu należy też rozważnie wybierać AGD do małej kuchni. Przed zakupem dokładnie sprawdź wymiary zewnętrzne oraz pojemność lodówki lub piekarnika (nierzadko AGD o podobnych gabarytach znacznie różnią się pojemnościami). Na rynku są też dostępne urządzenia nieco węższe niż standardowe (lodówki, piekarniki) albo niższe (płyty indukcyjne przystosowane do montażu w cienkich blatach z zachowaniem mniejszej odległości do piekarnika poniżej).
4. Rozwiązania wielofunkcyjne. Niewielki metraż to idealne miejsce dla sprzętów, które potrafią łączyć funkcje, np. piekarnika z mikrofalą, piekarnika z trybem gotowania na parze lub zmywarki zintegrowanej z kuchenką i płytą grzewczą. Szukasz okapu, który będzie jednocześnie dobrym źródłem światła i półką na lekkie przedmioty? W naszym sklepie znajdziesz sporo modeli kominowych – z energooszczędnym oświetleniem LED i płaską stabilną podstawą. W różnych rolach mogą się sprawdzać też małe AGD (roboty wieloczynnościowe, malaksery, frytkownice beztłuszczowe) oraz akcesoria kuchenne (stalowa mata-ociekacz na zlewozmywak przydaje się często jako podstawka pod gorące naczynia).
5. Składane, wysuwane, przykrywane, chowane... Przygotowując projekt małej kuchni, warto wyzwolić kreatywność i zastosować jak najwięcej zarówno prostych, jak i bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań, które pomagają mądrze zagospodarować przestrzeń. Dla inspiracji podajemy kilka przykładów:
- stolik składany na ścianę;
- podręczny blat wysuwany z zabudowy meblowej;
- zamiast cokołów szafek wysuwane podesty lub szuflady;
- deska na płytę grzewczą lub zlewozmywak jako dodatkowy blat roboczy;
- okap lub gniazdka elektryczne chowane w blacie.
6. Bo liczy się styl! Małe wnętrze może sprawiać wrażenie większego, gdy zastosujesz w nim triki optyczne. Użyjesz na przykład jasnej palety kolorystycznej i wybierzesz materiały odbijające światło lub z efektem lustrzanym. Zasada ta dotyczy nie tylko płytek i frontów meblowych, ale też AGD (producenci oferują mnóstwo sprzętów w wykończeniu szklanym lub ze stali polerowanej). Wrażenie przestronności osiągniesz również, stawiając na minimalistyczny design – unikaj zbędnych dekoracji i nadmiaru wzorów, wybieraj proste formy i gładkie powierzchnie. Ciekawy efekt gwarantują też AGD w kolorze zabudowy meblowej (są dyskretniejsze wizualnie od modeli skontrastowanych kolorystycznie). Sekret większej optycznie kuchni tkwi jeszcze w świetle (im jaśniej, tym przestronniej) oraz porządku – zarówno stylistycznym, jak i rzeczywistym (bałaganowi mówimy: nie).
7. Wyjdź poza kuchnię. Zwłaszcza kuchnia otwarta na salon lub przedpokój otwiera nowe perspektywy aranżacyjne. Umożliwia na przykład wydłużenie ciągu meblowego w stronę sąsiednich pomieszczeń i połączenie go z zabudową szafową lub regałową (zaprojektowaną w tym samym stylu, z identycznych materiałów). Tylko ty będziesz wiedzieć, że w szafce za lodówką w zabudowie, tuż obok telewizora albo w korytarzu, kryją się blender, grill elektryczny lub gofrownica.
Mała funkcjonalna kuchnia – czy pomieści AGD o standardowych wymiarach
Choć może się wydawać, że w małej kuchni nie ma miejsca na pełnowymiarowe sprzęty AGD, istnieją sposoby na ich wkomponowanie w przestrzeń. Lodówka i piekarnik mogą zostać zabudowane w wysokich słupkach o standardowej szerokości 60 cm. Gdy ulokujesz słupki po lewej i prawej stronie zabudowy, pociągniesz je aż pod sufit, połączysz dwoma rzędami szafek wiszących i jednym rzędem stojących, otrzymasz ramowy układ zabudowy kuchennej, a w niej całkiem sporo miejsca do przechowywania. Jedyny problem to niedostatecznie duży blat roboczy. Ale i z tym łatwo sobie poradzisz – przeznacz stół jadalniany również do prac kuchennych, zaprojektuj dodatkowy blat wysuwany z szafki albo zbuduj miniwyspę na granicy kuchni i salonu.
Plan kuchni przypomina literę L, a wnętrze jest naprawdę mikroskopijne? Może zainteresuje cię takie rozwiązanie, jak na zdjęciu poniżej. Piekarnik został tu umieszczony niemal w rogu zabudowy ponad linią blatu. Jego drzwiczki otwierają się na blat i zlewozmywak po sąsiedzku (oba wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę). Wysoka lodówka stoi tuż obok, od piekarnika poza płytą meblową dzieli ją specjalna izolacja termiczna.
A jakie wymiary mają standardowe sprzęty? Wolnostojące AGD zajmują zwykle więcej miejsca niż modele do zabudowy – są nieco szersze i głębsze. Popularne lodówki liczą zazwyczaj 60–65 cm szerokości i 177–200 cm wysokości. Kuchnie gazowo-elektryczne lub elektryczne oraz zmywarki wolnostojące zamykają się przeważnie w 45 cm i 60–65 cm szer. oraz 82–85 cm wys. Wymiary piekarników do zabudowy wynoszą zazwyczaj 60 × 60 × 56 cm (wys., szer., głęb.), a płyty grzewcze to najczęściej kwadraty 60 × 60 cm. Jednak i od tych wymiarów znamy mnóstwo odstępstw. Przykładem są wysokie lodówki o szer. poniżej 49 cm i głęb. nieprzekraczającej 52 cm. Wybrane płyty grzewcze o szer. mniej więcej 60 cm mają tylko 50 cm głębokości – idealnie się więc nadają do płytszej zabudowy.
Sprzęty kompaktowe idealne do malutkiej kuchni
Z roku na rok producenci AGD poszerzają asortyment kompaktowych sprzętów kuchennych. Wśród piekarników do zabudowy znajdziesz i takie o wysokości zaledwie 45 cm, które mimo małych gabarytów mogą się pochwalić dużą pojemnością 50 litrów. Najmniejsze zmywarki kompaktowe w wersji nablatowej wolnostojącej mają przeważnie do 50 cm wysokości i głębokości oraz 50–56 cm szerokości. Natomiast te minimodułowe do zabudowy cechują 50 cm wysokości i głębokości przy 55–60 cm szerokości. Więcej szczegółowych informacji na temat podajemy w artykule: Mała zmywarka – jaką wybrać do niedużej kuchni.
Mnóstwo wariantów kompaktowych (podbatowych i nablatowych) mają lodówki. Najniższe modele do zabudowy liczą 82 cm, natomiast wolnostojące – już 48 cm.
Miniaturyzacji poddawane są również płyty grzewcze – i to bez względu na rodzaj ich zasilania czy konstrukcję. Płyty indukcyjne, gazowe, ceramiczne – w każdej grupie możesz znaleźć urządzenia z trzema, dwoma albo nawet jednym polem grzejnym (tzw. domina).
W wielu przypadkach małe sprzęty (mimo miniwymiarów) nie odbiegają funkcjonalnościami od swoich większych braci i sióstr. Wykorzystują nowoczesne technologie, są energooszczędne i atrakcyjne wizualnie. Ponieważ zajmują naprawdę mało miejsca, warto je uwzględnić w projekcie minikuchni.
Urządzenia wielozadaniowe – łączą funkcje, sprawdzają się w różnych rolach
Ciekawym rozwiązaniem dla małej kuchni są również urządzenia wielozadaniowe, których umiejętności wykraczają poza standardowe funkcje. Przykładem może być piekarnik z funkcją mikrofalówki i grilla. Zajmuje mniej miejsca niż zwykły model i oferuje większą wszechstronność. Godne uwagi są też piekarniki z trybem pieczenia lub gotowania parowego (poznaj najlepsze modele w naszym rankingu).
Osobom borykającym się z brakiem miejsca w kuchni mogą się jeszcze spodobać:
- kuchenka ze zmywarką – wolnostojące urządzenie 3 w 1, które pełni funkcje piekarnika, zmywarki i płyty grzewczej. Gabarytowo przypomina kuchenkę gazową lub gazowo-elektryczną;
- kuchenka mikrofalowa do zabudowy lub wolnostojąca – która poza podgrzewaniem czy opiekaniem potrafi też gotować, gotować na parze, grillować itp.
W twojej kuchni nie zmieści się ani piekarnik, ani płyta grzewcza? Brak AGD do gotowania nie musi wcale oznaczać rezygnacji z ciepłych posiłków przyrządzanych w domu. Swoją gotowość do współpracy oferują przecież:
- kuchenka nastawna – indukcyjna lub ceramiczna – nieduże, płaskie urządzenie z jednym lub dwoma polami grzejnymi. Nadaje się nawet do przechowywania w szufladzie;
- garnek elektryczny – to najczęściej multicooker – okrągłe, zamykane urządzenie o pojemości 5–7 litrów. Idealne do pieczenia, opiekania, grillowania, gotowania na parze itd.;
- frytkownica beztłuszczowa – może mieć jedną lub dwie komory z oddzielnymi trybami pracy, termosondę, sterowanie smartfonem i wiele programów automatycznych. Modele różnią się kształtem, funkcjami, pojemnościami (od 2 l do ponad 10 l) i zakresem temperatury (od 40°C do 265°C). Najlepsze modele z powodzeniem zastępują piekarniki – możesz w nich piec duże porcje frytek, smażyć beztłuszczowo kurczaki i ryby, suszyć warzywa, owoce lub zioła oraz piec ciasta;
- ryżowar – wbrew pozorom nie służy tylko do gotowania ryżu. Często sprawdza się również jako parowar. Ugotujesz w nim też zupę czy makaron;
- opiekacz z płytą grzewczą – to nic innego jak minipiekarnik przenośny wyposażony zwykle w grzałki, termooobieg i rożen. Od standardowych opiekaczy różni się jedno- lub dwupolową płytą grzewczą wmontowaną w obudowę urządzenia.
Jakie AGD do małej kuchni – podsumowanie
Urządzanie małej kuchni wymaga kreatywnego podejścia, wprowadzenia w życie pewnych zasad projektowych oraz wyboru odpowiednich sprzętów AGD (najczęściej o kompaktowych wymiarach lub wielofunkcyjnych). Kluczem jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zapewnienie użytkownikowi ergonomii i wygody podczas pracy. Aranżując małą kuchnię, miej na uwadze przede wszystkim jej funkcjonalność oraz estetykę. Dopasuj wyposażenie i wystrój wnętrza do swoich potrzeb. Nie rezygnuj z rozwiązań, na których bardzo ci zależy. Nie masz miejsca na piekarnik? Może uda ci się go jednak zmieścić w słupku bliżej przedpokoju. Albo zastąpić klasyczny piekarnik mniejszą kuchenką mikrofalową z grillem, minipiekarnikiem wolnostojącym albo frytkownicą beztłuszczową. Gdy wiesz, jakie masz możliwości i jakie AGD do małych kuchni proponują producenci (lodówki podblatowe, lodówki wolnostojące o szerokości do 50 cm, zmywarki kompaktowe o wysokości do 50 cm czy zmywarki podblatowe o szerokości 45 cm), łatwiej jest podjąć słuszną decyzję.