Zastanawiasz się, jakie kolumny do gramofonu będą najlepsze? Z pewnością myślisz o dobrej jakości głośnikach. Ich wybór poprzedź dokładnym sprawdzeniem opcji gramofonu, który masz albo zamierzasz kupić. Dowiedz się, czego jeszcze potrzebujesz, aby wydobyć z adapteru tę wyjątkowo pociągającą amatorów muzyki głębię, jakość i oryginalne brzmienie.
Zanim kupisz głośniki do gramofonu
Zanim zaczniesz analizować, jakie głośniki do gramofonu kupić, aby w pełni wykorzystać jego możliwości, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, jakie parametry ma lub powinien mieć twój gramofon. Okazuje się, że najlepiej kupować jednocześnie gramofon i głośniki, aby uniknąć ich niedopasowania. Dlatego najlepiej jeśli jesteś jeszcze przed jego wyborem i możesz odpowiednio zadbać, aby miał to, czego potrzebujesz, aby cieszyć się niebanalną jakością dźwięku. Na co zwrócić uwagę? Jeśli zamierzasz kupić gramofon z przedwzmacniaczem, upewnij się, że wybrany przez ciebie model ma opcję włączania i wyłączania tej funkcji. Gdy zapragniesz bardziej spektakularnego efektu dźwiękowego, będziesz mógł doposażyć gramofon w osobny, mocniejszy przedwzmacniacz.
To właśnie przedwzmacniacz Phono (przedwzmacniacz gramofonowy) jest jednym z ważniejszych elementów zestawów stereo współpracujących z gramofonami. Dlaczego jest tak ważny? Po pierwsze wynika to ze sposobu produkcji płyt winylowych, czyli w skrócie skomplikowanego zapisu na płytach wszelkich informacji o dźwięku i jego częstotliwościach. Zadaniem przedwzmacniacza jest prawidłowe ich odczytywanie i wyrównywanie zapisanych poziomów, aby jak najwierniej odtworzyć muzykę. Inaczej odtwarzana muzyka będzie po prostu słabo słyszalna i nie będzie w niej basów. Po drugie dzięki niemu można podłączyć głośniki do gramofonu.
Oczywiście można kupić gramofon z Bluetooth i sparować go z kolumnami. Można także adapter wyposażony w wejście USB połączyć z komputerem i tak wydobyć z niego dźwięk. Odtwarzacz winyli kojarzy się z latami 80., więc na początku może zaskakiwać, że są gramofony z Wi-Fi, które także można połączyć z kolumnami bezprzewodowo. Kolejną opcją jest po prostu podłączenie słuchawek. Takie rozwiązania umożliwiają uzyskanie lepszej jakości dźwięku i głośności odtwarzania bez oddzielnego przedwzmacniacza. Każda z tych metod ma swoich zwolenników i przeciwników. Trzeba więc sobie uczciwie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy od gramofonu, gdzie będzie używany i jak głośno chcemy słuchać muzyki.
Możesz się jeszcze zastanawiać, czy zakup przedwzmacniacza jest uzależniony od rodzaju napędu. Jednak czy to gramofon paskowy, czy z napędem bezpośrednim, nie ma to w tym przypadku znaczenia. Tak samo jak podział na gramofon automatyczny, półautomatyczny czy manualny. To nie rodzaj gramofonu wymusza konieczność użycia przedwzmacniacza, ale technologia zapisu dźwięku na winylu.
Dobry gramofon z głośnikami – wbudowanymi czy osobnymi?
Jak zadbać o to, żeby mieć dobry gramofon z głośnikami? Oczywiście możesz wybrać gramofon z wbudowanym głośnikiem. Masz wtedy pewność, że jest on także wyposażony w przedwzmacniacz. Od razu możesz słuchać na nim muzyki. Głośność odtwarzania będzie uzależniona od jakości wbudowanych w gramofon urządzeń. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie ma możliwości wbudowania takiej jakości przedwzmacniacza i głośnika, aby mogły konkurować z tymi, które są dostępne jako osobne urządzenia.
Czy warto zatem płacić więcej za wbudowane opcje, a potem nie móc podłączyć mocniejszych kolumn? Jeśli gramofon ma jedynie pełnić funkcję estetyczną i zajmować mało miejsca, to jak najbardziej tak. Jeżeli ma na przykład stać w sypialni, uzupełniać jej design i służyć do odtwarzania ulubionej płyty przed snem, to będzie w sam raz. Jeśli natomiast ma wypełniać dom analogowym, specyficznie miękkim, relaksującym dźwiękiem, to lepiej połączyć gramofon z kolumnami.
Głośniki do gramofonu a podłączenie
Jeśli chcemy podłączyć głośniki bezpośrednio do gramofonu, to muszą to być głośniki aktywne, czyli takie, które mają własne zasilanie. W innym przypadku pomiędzy kolumnami a przedwzmacniaczem musi się znaleźć jeszcze wzmacniacz lub amplituner. Amplituner to urządzenie w rodzaju wzmacniacza, który działa na wielu kanałach, co pozwala mu na odbieranie i przesyłanie sygnałów dźwiękowych.
Przed podłączeniem głośników do wzmacniacza lub amplitunera trzeba sprawdzić, czy ich parametry są zgodne i czy będą ze sobą współpracowały. Jak to zrobić? Najłatwiej łączyć wzmacniacz i kolumny o identycznych wartościach. Chodzi o impedancję – nie ma ona nic wspólnego z jakością głośnika, ale należy zwrócić uwagę na jej wartość. Dlaczego? Dlatego że jeżeli wybrane przez nas wzmacniacz i kolumny mają różne parametry, to bezpieczniejsze jest połączenie wzmacniacza o niższej wartości z kolumnami o wartości wyższej. Odwrotna sytuacja powinna skłonić nas do kontynuowania poszukiwań innej konfiguracji lub konieczna będzie konsultacja z ekspertem. Jest to po prostu bardziej skomplikowane ustawienie, które nie zawsze się sprawdza, a jednocześnie nie jest niemożliwe.
Jeżeli ta kwestia jest dla nas zbyt skomplikowana lub mamy już wybrane, a nawet zakupione kolumny, można zerknąć na propozycje producenta. Do kolumn zazwyczaj dołączone są rekomendacje z przedziałem mocy dla wzmacniacza, który będzie najlepiej do nich dopasowany. Należy także dobrać zestaw stereo do miejsca, w którym będzie stał. Czyli po prostu dopasować choćby wielkość głośników do rozmiaru pomieszczenia. Warto także mieć na uwadze, że w domowych warunkach możemy nie uzyskać identycznego odsłuchu jak w sklepie, w którym sprawdzaliśmy sprzęt. Odpowiednia akustyka jest kluczem do osiągnięcia dobrego brzmienia, należy więc zadbać chociaż o prawidłowe ustawienie głośników.
Jak podłączyć gramofon do głośników standardowych?
Głośniki aktywne można podłączyć bezpośrednio do przedwzmacniacza. Natomiast to, jak podłączyć gramofon do głośników pasywnych, które muszą być zasilane za pomocą wzmacniacza, jest bardziej skomplikowane. Te bowiem należy podpiąć do urządzenia pomiędzy nimi a przedwzmacniaczem, czyli do wzmacniacza lub amplitunera. To wyzwanie zapewne docenią zaawansowani użytkownicy, mogą się bowiem bawić odpowiednimi ustawieniami i dostosowywaniem brzmienia. Jeśli nie należymy do tego grona, zdecydujmy się na głośniki aktywne do gramofonu. One będą już miały optymalne ustawienia i będą gotowe do odtwarzania muzyki.
Głośnik do gramofonu a akustyka
Jeśli się zastanawiasz, jak ustawić głośnik do gramofonu w pokoju, aby zapewnić sobie najlepszą akustykę, pamiętaj, że zależy ona od wielu czynników: skosów czy zaokrągleń ścian, liczby mebli w pokoju, ich rodzaju i ustawienia. To osobny temat, którego nie da się podsumować paroma słowami. Jeśli nie zależy ci na aż takim wtajemniczeniu, pamiętaj o podstawowej zasadzie, aby każdy z głośników do gramofonu ustawić w jak najmniej zablokowanej meblami czy dekoracjami przestrzeni. Pamiętaj także, że optymalnym rozwiązaniem będzie ustawienie każdego z nich około 20–30 cm od ściany tylnej oraz około 60–70 cm od ściany bocznej.
Moc głośników do gramofonu
Czy warto zwracać uwagę, ile decybeli mają głośniki do gramofonu, które najbardziej nas interesują? Raczej nie jest to najważniejszy parametr kolumny do domowego użytku. Można więc zerknąć, jakie moce proponują producenci, ale raczej z ciekawości. Dla domowego odsłuchu i jakości odtwarzanego dźwięku płynącego z gramofonu nie ma to znaczenia. Jest to parametr, który przy wyborze kolumn można z całą świadomością po prostu pominąć.
Głośniki do gramofonu – podsumowanie
Najlepszym rozwiązaniem na początek jest zakup gramofonu automatycznego z wbudowanym przedwzmacniaczem. Koniecznie z opcją jego włączania i wyłączania. W przypadku głośników do gramofonu z przedwzmacniaczem najłatwiejsze w zainstalowaniu i obsłudze będą kolumny aktywne. Wtedy bez dodatkowego pośrednika w postaci wzmacniacza czy amplitunera można się cieszyć dobrą jakością dźwięku.