Niezbędnym elementem wyposażenia samochodu jest radio. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli różnych producentów. Mają one wiele ciekawych funkcji i nadają się nie tylko do standardowego słuchania muzyki. Warto zwrócić uwagę na urządzenia z wysuwanym ekranem. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, są kompatybilne z wieloma pojazdami, oferują także znacznie więcej możliwości. Co należy sprawdzić przed zakupem i jaki model warto wybrać?
Jakie są zalety radia z wysuwanym ekranem?
Zależnie od modelu radia z wysuwanym ekranem możliwe jest korzystanie ze stacji radiowych, nośników USB czy smartfona za pośrednictwem Bluetooth. Nie są to jednak jedyne funkcje tego typu urządzeń. Często można korzystać z większego ekranu do obserwowania obrazu z tylnej kamery. Sama obsługa radia jest także znacznie wygodniejsza i łatwiejsza.
Omawiane urządzenia pozwalają zaoszczędzić miejsce w aucie. Nie potrzeba bowiem specjalnej ramki ani dużej deski rozdzielczej, aby je zamontować, a ze złożonym ekranem wyglądają jak tradycyjne radia samochodowe. Niektóre modele umożliwiają nawigowanie, mają bowiem wbudowany GPS, co zapewnia nie tylko dokładną lokalizację, ale też pomiar bieżącej prędkości. Można to także zrealizować za pośrednictwem połączenia ze smartfonem z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Należy jednak pamiętać, że radio samochodowe musi mieć wtedy moduł Bluetooth lub Wi-Fi.
Wysuwany ekran jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli słuchamy muzyki z nośnika USB, takiego jak pendrive. Nawigowanie po folderach z muzyką jest wtedy mocno ułatwione. Oczywiście radia samochodowe różnią się konfiguracją przycisków, więc ten aspekt należy dostosować do osobistych preferencji. Obecnie coraz bardziej popularne stają się jednak ekrany dotykowe.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego?
Oferta tego typu urządzeń jest niesamowicie bogata. Jedną z bardziej istotnych kwestii pozostaje marka. Najlepiej wybrać sprawdzone urządzenie od dobrej firmy, cieszące się pozytywnymi opiniami. Przed zakupem radia samochodowego z wysuwanym ekranem warto też sprawdzić:
- montaż – to jedna z najważniejszych kwestii. Urządzenie musi pasować do otworu w kokpicie samochodu. Jeżeli będzie on zbyt mały, radia po prostu nie uda się podłączyć. Większe sprzęty często wymagają specjalnej ramki do solidnego zamontowania;
- wyświetlacz – najlepiej sprawdzić przed zakupem czytelność ekranu w różnych warunkach. Musi on być odpowiednio wyraźny zarówno w dzień, jak i w nocy. Regulacja jasności jest więc dość przydatna. Wielkość ekranu także odgrywa ważną rolę. Warto wybrać radio z dużym wyświetlaczem, jeżeli zamierzamy korzystać z niego także do nawigacji;
- odtwarzanie muzyki – modele z wysuwanym ekranem najczęściej pozwalają na korzystanie z nośników USB oraz słuchanie stacji radiowych. Odtwarzacze CD i DVD spotyka się coraz rzadziej. Warto wybrać sprzęt, który pozwala na połączenie się ze smartfonem. Można wtedy korzystać z serwisów streamingowych, takich jak YouTube czy Spotify;
- moduł Bluetooth – łączność bezprzewodowa jest niesamowicie przydatna. Możemy w ten sposób korzystać z radia jak z zestawu głośnomówiącego oraz odtwarzać dowolne pliki ze smartfona;
- dźwięk – odpowiadają za niego w największej mierze głośniki. Warto jednak wybrać radio, które pozwala modyfikować brzmienie w wygodny sposób. Często dostępne są korektor czy regulacja balansu. Niektóre modele mają możliwość podbicia lub redukcji basów;
- złącza – najczęściej spotykane są porty AUX i USB. To standard w obecnych czasach. Jeżeli mamy subwoofer lub przedwzmacniacz, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy dany model ma specjalne wyjścia do tych urządzeń.
Jakie radio z wysuwanym ekranem wybrać?
Funkcje urządzenia, jego design oraz liczba złączy to kwestia potrzeb. Bardzo ważne jest jednak to, by pamiętać, żeby wybrać sprzęt od znanego, polecanego producenta. Należy także zwrócić uwagę na cenę, ponieważ znajdziemy dobre modele za 100 złotych, ale dostępne są też zaawansowane urządzenia za kilka tysięcy.
Przy dość niskim budżecie warto się również zainteresować modelami z wbudowanym, niewielkim ekranem. Są one stosunkowo tanie, a oferują podobną funkcjonalność.