Samodzielne wypiekanie chleba w domu z roku na rok zyskuje coraz większą grupę amatorów. Nic dziwnego, takie pieczywo to gwarancja zdrowego składu, świeżości i dobrego smaku. Aby ułatwić sobie wyrabianie ciasta chlebowego, warto się wspomóc robotem kuchennym. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego urządzenia.
W czym może ci pomóc robot kuchenny?
Dla wielu osób spędzanie czasu w kuchni jest wielką przyjemnością, ponieważ samodzielne przygotowywanie różnych potraw daje poczucie satysfakcji. Pieczenie chleba w zamierzchłych czasach było czynnością należącą do obowiązków każdej gospodyni domowej. Z biegiem lat ręce ludzkie zostały zastąpione pomysłowymi maszynami, pojawił się przemysł piekarski i nie było konieczności wypiekania własnego chleba czy bułek. Od kilku lat zauważalny jest jednak wzrost zainteresowania czynnościami domowymi – gotowaniem i pieczeniem. Powodem jest chęć powrotu do natury, życia zgodnie z ekologią, a także dbałość o przygotowywanie naturalnych potraw, bez konserwantów, polepszaczy smaku i spulchniaczy. Dużą zasługę mają w tym też portale społecznościowe, na których wiele osób prezentuje samodzielnie wykonane wypieki.
Jeśli chcesz dołączyć do grona domowych piekarzy albo masz już pewne doświadczenie w wypiekaniu chlebów, bułek, bagietek, pizz czy focacci i wiesz, że to jest zajęcie dla ciebie, rozważ zakup pomocnika – robota kuchennego. To wielozadaniowy sprzęt, który ułatwi ci zarówno przygotowywanie zaczynu, jak i wyrabianie i wyrastanie ciasta. Termorobot lub robot kuchenny z wbudowaną płytą indukcyjną umożliwi np. podgrzanie mleka do bezpiecznej temperatury. Natomiast model z pokrywą i dozownikiem usprawni dosypywanie mąki i zapobiegnie jej nadmiernemu pyleniu podczas ruchu mieszadeł. Pylenie utrudni też niższa początkowa prędkość pracy urządzenia – dziecinnie prosta do ustawienia pokrętłem.
Każde urządzenie zapewni wygodne mieszanie składników i wykona za ciebie kawał dobrej roboty w trakcie zagniatania ciasta. Wyręczając cię w tej męczącej i czasochłonnej czynności, przy okazji nie dopuści do powstania bałaganu w kuchni (wyrabia przecież ciasto w wysokiej misie, a nie na stolnicy lub blacie). Doskonale poradzi sobie z przygotowaniem każdego rodzaju ciasta – chlebowego na zakwasie, drożdżowego, na makaron, pierogi, kruchego, biszkoptowego itd. Do zaoferowania ma też wiele innych praktycznych funkcji.
Wyrabianie ciasta chlebowego w robocie – jakie parametry i funkcje urządzenia są ważne?
Nie każdy sprzęt kuchenny do mieszania ciasta może sobie poradzić z wyrabianiem dość ciężkiej masy chlebowej. Do tego potrzebne są m.in. mocny silnik i specjalne mieszadło. Aby mieć pewność, że sprzęt sprosta wszystkim zadaniom podczas pracy, warto się zdecydować na dobry, sprawdzony, markowy sprzęt. Szukając najlepszych modeli, zajrzyj np. do naszego rankingu robotów kuchennych. Odradzamy kupowanie najtańszych urządzeń od nieznanych producentów, bo w wielu przypadkach nie uda nam się w nich dobrze wyrobić chleba. Idealne do tej czynności są roboty planetarne – stabilne, wyposażone w dużą misę, z mieszadłami bardzo dokładnie zbierającymi ciasto ze ścianek i dna naczynia.
Przed zakupem robota planetarnego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów urządzenia.
- Moc – powinna wynosić minimum 1000 W. Dzięki niej robot będzie w stanie wprawiać w ciągły ruch mieszadło, które napotyka opór ciasta. Ale uwaga: w naszym sklepie mamy też sprzęty znanej amerykańskiej marki o mocy zaledwie 275 W, które doskonale wyrabiają ciasto na chleb. Ich mieszadła wykorzystują napęd bezpośrednio z silnika, nie potrzeba im wysokiej mocy wejściowej z gniazdka. Sekretem dobrze działającego robota jest też mocny, wydajny silnik, z zabezpieczeniem przed przegrzaniem.
- Misa – najlepiej wybrać taką o dużej pojemności, 6–7 litrów, dzięki czemu zmieścimy w niej więcej składników, w tym co najmniej 1 kg mąki. Większa misa oznacza też więcej miejsca do rośnięcia ciasta. Materiał? Idealna jest stal nierdzewna – trwała, odporna na zarysowania, utrudniająca przywieranie ciasta.
- Mieszadło w kształcie haka – jego nieco spiralny kształt umożliwia precyzyjne wyrabianie masy. Warto wybrać hak ze stali nierdzewnej (która charakteryzuje się dużą wytrzymałością) i osłonką zapobiegającą rysowaniu misy.
- Stabilna konstrukcja – robot wykonany z mocnych komponentów i do tego stabilny, z przyssawkami do blatu, to gwarancja bezproblemowej pracy (nawet na najwyższych obrotach).
- Płynna, wielostopniowa regulacja prędkości obrotów – ułatwia dostosowanie prędkości mieszania do konsystencji ciasta. Dzięki niej można bezproblemowo na niskich obrotach silnika połączyć składniki sypkie lub płynne, a na wysokich – zagniatać gęstą masę chlebową z ziarnami.
A może wolisz wypiekacz do chleba?
Jeśli chcesz postawić na pełną automatykę i powierzyć cały proces przygotowania wypieku małemu AGD, wybierz wypiekacz do chleba. Urządzenie – w przystosowanej do tego komorze – samo połączy składniki i zagniecie ciasto. Następnie pozwoli mu wyrosnąć w optymalnych warunkach termicznych. Po czym, zgodnie z wybranym przez ciebie programem, upiecze chleb, bułki czy bagietki – ze średnią lub mocniej przyrumienioną skórką. Niektóre urządzenia świetnie nadają się też do wyrabiania ciast na makaron, pierogi lub pizzę. Atutem wypiekaczy – poza prostą obsługą, komfortem użytkowania i wieloma programami pieczenia – jest również łatwość utrzymania ich w czystości. Foremkę do wypieku ciasta i mieszadło wystarczy umyć w ciepłej wodzie (niektóre nadają się do mycia w zmywarce).