Termometry elektroniczne pozwalają na błyskawiczne wykonanie pomiaru temperatury. Wynik uzyskujesz w ciągu kilku chwil. Nic więc dziwnego, że coraz mniej osób korzysta już z modeli rtęciowych lub szklanych.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Termometry elektroniczne – dlaczego cieszą się taką popularnością?
Termometry elektroniczne niezaprzeczalnie wygrywają z rtęciowymi. Są wygodniejsze, podają dokładniejszy wynik, a na jego uzyskanie nie trzeba czekać kilkunastu minut. W ciągu kilku sekund wiesz, czy masz gorączkę, czy nie. Jest wiele modeli nie tylko wygodnych i szybkich, lecz także bardzo funkcjonalnych. Niektóre pozwalają na zapamiętywanie wyników, co w trakcie choroby może mieć duże znaczenie. Do tego są bezpieczne, w przeciwieństwie do rtęciowych, których produkcji Unia Europejska zakazała w 2007 roku ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na człowieka i środowisko naturalne. Ponadto elektroniczne termometry się nie tłuką, są odporne na uszkodzenia i upadek nawet ze sporej wysokości.
Najpopularniejsze termometry elektroniczne
Cena termometrów elektronicznych może być bardzo różna, natomiast na rynku najpopularniejsze są proste modele, które kosztują niewiele ponad 20 złotych. Można nimi mierzyć temperaturę – w zależności od modelu – pod pachą, w ustach lub w uchu oraz przy czole. Większość modeli, np. Omron Eco Temp Basic, ma elastyczną końcówkę, dzięki czemu sprawdzają się one zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Nie trzeba martwić się, że przy pomiarze temperatury w ustach dziecko przegryzie końcówkę lub uszkodzi sobie zęby. Prosty termometr elektroniczny, np. Beurer FT 13, podaje wynik w ciągu kilku sekund – maksymalnie do 5 minut (choć taki czas oczekiwania zdarza się coraz rzadziej). Dokładność pomiaru wynosi ±0,1°C.
Minusem takich modeli jest wyłącznie niska jakość ich wykonania, co może przekładać się na szybką utratę precyzyjności lub całkowite uszkodzenie.
CZY WIESZ, ŻE...Niezależnie od dokładności pomiarów wykonywanych termometrem elektronicznym, wpływ na wynik ma również miejsce, w którym badamy temperaturę. W odbycie temperatura jest z reguły ok. 1 stopień wyższa niż pod pachą, zaś w uchu już tylko 0,5 stopnia wyższa. |
Jak działają termometry elektroniczne bezdotykowe?
Termometry elektroniczne bezdotykowe, inaczej sensoryczne, to znacznie bardziej zaawansowane urządzenia. Są to elektroniczne termometry działające na podczerwień. To właśnie dzięki tej technologii nie jest potrzebny kontakt z ciałem pacjenta, aby można było zmierzyć temperaturę.
Taki bezdotykowy termometr elektroniczny wystarczy zbliżyć do czoła, ucha lub innej części ciała. Odległość nie powinna być większa niż kilka–kilkanaście centymetrów. Dokładność wyniku podanego przez takie urządzenie to ±0,1–0,01°C. W obecnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa, jest to rozwiązanie najbardziej zalecane, ponieważ pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu między osobą przeprowadzającą badanie a badanym. Termometry elektroniczne na podczerwień świetnie sprawdzają się także w przypadku dzieci, które często boją się takich badań. Pomiar można uzyskać w ciągu kilku sekund, dzięki czemu dziecko często nie jest w stanie się nawet zorientować, co się dzieje.
Bezdotykowe termometry elektryczne, np. Hetaida HTD8813, TrueLife Care Q7 Blue, mają oczywiście funkcję zapamiętywania pomiarów. Dodatkowo da się nimi zmierzyć temperaturę powietrza, pokarmu, kąpieli. Ile kosztuje taki elektroniczny termometr? Cena jest niestety nieco wyższa niż w przypadku najprostszych modeli. Za bezdotykowe urządzenie trzeba zapłacić od 150 do 300 zł.
Jaki termometr elektroniczny dla dzieci?
Termometr bezdotykowy sprawdza się przede wszystkim w przypadku nieco większych dzieci. Jeżeli chodzi o te starsze, które nie boją się tego typu pomiarów, możesz wykorzystać również ten tradycyjny. Jeśli jednak szukasz termometru dla noworodka lub niemowlaka, rozważ zakup termometru w smoczku, np. Beurer BY 20 w smoczku. To bardzo małe, poręczne i wygodne urządzenie, które zostało wykonane oczywiście z bezpiecznych materiałów. Smoczek jest bezsmakowy i bezzapachowy. Jego zewnętrzna warstwa to silikon. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu możesz zmierzyć temperaturę śpiącego dziecka oraz takiego, które jest na tyle ruchliwe, że wykonanie pomiaru tradycyjnym termometrem elektronicznym okazuje się po prostu niemożliwe. Ogromną zaletą jest wytrzymała bateria (około 100 h pracy). Wadę stanowi brak możliwości naładowania lub wymiany baterii, przez co po jej rozładowaniu termometr jest właściwie do wyrzucenia. Pamiętaj także, że temperatury nie wolno mierzyć, gdy w ciągu pół godziny dziecko wypiło ciepły bądź zimny napój.