Poszukujesz przewodu do przesyłania sygnału dźwiękowego w doskonałej jakości? A może zależy Ci na transmisji zarówno audio, jak i wideo? Sprawdź, czym odznacza się kabel optyczny do kina domowego i kiedy sprawdzi się przewód HDMI. Poznaj różnice pomiędzy nimi i przekonaj się, który będzie odpowiedni do Twoich potrzeb – kabel optyczny czy HDMI.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Do czego służy kabel optyczny?
Przewód optyczny służy wyłącznie do przesyłania sygnału dźwiękowego. Z tego powodu nazywa się go również kablem optycznym audio. Transmisja dźwięku odbywa się cyfrowo – za pośrednictwem czerwonego światła. Ponieważ przewód cechuje wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, nie następuje utrata jakości dźwięku ani nie dochodzi do zakłóceń podczas przesyłania. Dźwięk, który wydostaje się przez głośniki, jest dokładnie taki sam jak w urządzeniu bazowym, np. kinie domowym lub wieży audio.
Kablom optycznym do kina domowego poświęciliśmy odrębny artykuł – przeczytaj go, by poznać wszystkie cechy modelu oraz propozycje zastosowania. Poznaj również parametry, na które warto zwracać uwagę podczas wybierania przewodu optycznego.
Podpowiedź: na użytek domowy wystarczy Ci kabel optyczny audio o długości 1 metra, taki jak Techlink EPP 103211. Nie będziesz musiał go zaginać, więc nie zostanie uszkodzony.
Do czego służy kabel HDMI?
W przeciwieństwie do przewodu optycznego model HDMI wykorzystasz do jednoczesnego przesyłania dźwięku i obrazu. Transmisja będzie dobrej jakości: sygnał cyfrowy nie zostanie skompresowany, a dźwięk zmieniony. Ograniczysz też liczbę kabli podłączanych do kina domowego, odtwarzacza DVD czy nawet laptopa.
W zależności od standardu kable HDMI wykorzystasz do transmisji obrazu o zróżnicowanej jakości. Dzięki generacjom 1.4 oraz 2.0 prześlesz treści w 3D i rozdzielczości 4K – umożliwi Ci to np. model Reinston EK017 1,5 m. Zwróć też uwagę na rodzaj kabla. High Speed HDMI jest wykorzystywany do rozdzielczości 1080p i 4K, a Standard HDMI do 720p i 1080i.
Zróżnicowanie jakości dotyczy również dźwięku. Przykładowo model Unitek Y-C138RGY przewód LUX HDMI 2.0 oplot 2M obsługuje aż 32 kanały i zapewnia dźwięk stereo 7.1. Dla porównania poprzednia generacja (1.4) obsługuje 8 kanałów.
Kabel optyczny czy HDMI – który wybrać?
Najpopularniejszym rodzajem kabla wykorzystywanego na użytek domowy jest HDMI. Przy słabszym i średnim jakościowo sprzęcie RTV umożliwia bezstratne przesyłanie sygnałów – obrazowego i dźwiękowego. Większość nowoczesnych telewizorów czy odtwarzaczy audio-wideo ma port HDMI, więc zgodność wtyczki nie będzie stanowiła problemu.
Ponadto przewód HDMI jest atrakcyjny cenowo. Kupując jedną sztukę, możesz transmitować filmy i gry wraz z przypisaną im ścieżką dźwiękową. Inaczej dzieje się w przypadku kabla optycznego audio. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, będziesz potrzebował odrębnego przewodu do wyświetlania na ekranie obrazu.
Czy to oznacza, że kabel optyczny do kina domowego wypada gorzej w porównaniu do HDMI? To zależy, czego oczekujesz i jakim sprzętem RTV dysponujesz. Jeśli jest średniej jakości, po zamontowaniu przewodu optycznego nie odczujesz różnicy – okaże się zbędnym wydatkiem. Jeżeli jednak zależy Ci na słuchaniu muzyki czy ścieżki dźwiękowej w filmie w wysokiej jakości, a także dysponujesz sprzętem z wyższej półki, to właśnie kabel optyczny umożliwi Ci cieszenie się jakością bez zakłóceń czy przerywania sygnału.
Zapamiętaj:
- przewody HDMI są rozwiązaniem uniwersalnym i świetnie sprawdzają się w domu statystycznego użytkownika. Umożliwiają ograniczenie liczby kabli podłączanych do kina domowego. Prześlesz nimi i obraz, i dźwięk;
- kable optyczne audio sprawdzą się w domu osób posiadających droższy sprzęt muzyczny i ceniących wysoką jakość dźwięku. Będą także lepsze do przesyłania sygnału audio na większe odległości. By transmitować obraz, musisz zakupić osobny kabel.
Obejrzyj wszystkie kable HDMI oraz modele optyczne i rozszerz funkcjonalność swojego sprzętu RTV. Pamiętaj, by sprawdzić, czy kino domowe ma odpowiednie wejście/wyjście: HDMI lub optyczne. Jeśli nie, potrzebna Ci będzie dodatkowo przejściówka.