Kamień do pizzy służy nie tylko do wypieku włoskiego przysmaku, lecz także każdego innego typu pieczywa. Sprawdza się przy pieczeniu chleba, bułek, a nawet ciasta. Wszystko dzięki temu, że kamień zbiera całe ciepło z pieca i równomiernie je oddaje. To sprawia, że ciasto idealnie wyrasta.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Kamień do pizzy – dlaczego warto go wybrać?
Kamień do pizzy to dobra alternatywa dla tradycyjnej blachy, na której najczęściej piecze się ciasta i różnego typu pieczywo. Okazuje się jednak, że nie tylko pizza na kamieniu wychodzi lepsza, ale także chleb, bułki i inne przysmaki z ciasta. Wszystko dzięki zdolności kamienia, np. Elektrolux E90HPS1, do magazynowania całego ciepła i oddawania go równomiernie z każdej strony. Ciasto idealnie się wypieka, bo porowatość kamienia zapewnia odpowiednie wchłanianie wilgoci. Równa temperatura na powierzchni całego kamienia do pieczenia pizzy gwarantuje, że ciasto z żadnej strony się nie przypiecze.
Ponadto sam czas pieczenia jest także krótszy. W przypadku pizzy wynosi on 5–10 minut. Ciasto jest idealnie wypieczone z każdej strony. Nie ma ryzyka, że danie będzie gotowe tylko od spodu, natomiast bezpośrednio pod składnikami pizzy ciasto okaże się surowe lub półsurowe. Na kamieniu ciasto również bardzo dobrze wyrasta i jest idealnej grubości. Niektórzy twierdzą, że pizza wypiekana na kamieniu pachnie wyjątkowo.
Kamień do pizzy to produkt, który sprawdzi się z pewnością w domach, w których często robi się domową pizzę oraz inne wypieki. Na niektórych kamieniach można piec również mięso i warzywa.
Jaki kamień do pizzy?
Największą popularnością cieszą się kamienie do pizzy szamotowe lub granitowe. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są również kamienie wulkaniczne oraz ceramicznie odlewane.
- Kamień szamotowy do pizzy produkuje się na bazie glinokrzemianów i krzemionki. Ogromnym jego plusem jest to, że nadaje się on do użytku domowego i profesjonalnego. Cechuje go ognioodporność, więc może być stosowany także na grillu. Przeciętna jego grubość to jedynie 2–3 cm, lecz przekłada się to na wagę 4–8 kg. Dodatkową zaletą tego typu kamienia jest jego wysoka porowatość – to ona gwarantuje dobre wypieczenie ciasta. Niestety wiąże się to jednocześnie z tym, że kamień jest nieco trudniejszy w czyszczeniu. Na rynku dostępne są różne jego kolory: od jasnobeżowego po pomarańczowy. Barwa kamienia zależy głównie od jakości i rodzaju zastosowanych glinokrzemianów i sposobu wypalania.
- Kamień do pizzy granitowy ma zdecydowanie mniejszą porowatość. Łatwiej się go czyści, natomiast nie wchłania on wilgoci tak jak kamień szamotowy, co przekłada się na poziom wypieku ciasta. Kamienie te są jednak bardziej wytrzymałe. Są także cięższe (ważą nawet do 9 kg), przez co też dłużej się nagrzewają, ale i dłużej magazynują ciepło. Na granitowych kamieniach można piec nie tylko pieczywo, ale także mięso, jajka, a nawet warzywa.
- Kamień ceramiczny odlewany często można kupić w supermarketach. Jest on zdecydowanie lżejszy od dwóch pozostałych (waży do 5 kg). Ma gładkie krawędzie – może być prostokątny, okrągły lub zaokrąglony. Wykonano go z mieszanki materiałów ceramicznych i substancji cementopodobnych, a więc nie jest to produkt naturalny, tak jak kamień szamotowy czy granitowy. Kamień tego typu bywa szkliwiony lub pokrywany ochroną ognioodporną. Użytkownicy zwracają uwagę, że istnieje większe ryzyko przypalenia pizzy na tym kamieniu. Ponadto jest on mało wytrzymały i dość często pęka.
- Kamień wulkaniczny do pizzy bardzo trudno znaleźć na rynku. Jest to kamień zbliżony swoimi właściwościami do kamienia granitowego, tyle tylko, że bardziej od niego porowaty. Jest on także zdecydowanie od niego droższy. Kamienie te często pochodzą spoza Unii Europejskiej i niestety nie każdy z nich ma certyfikat dopuszczający go do kontaktu z żywnością, na co warto zwrócić uwagę.
Jak piec pizzę na kamieniu?
Pieczenie pizzy na kamieniu nie jest trudne, natomiast wymaga nieco wprawy. Przede wszystkim na samym początku trzeba nagrzać kamień. Aby to zrobić, należy na kratce wsunąć go do piekarnika. Jeśli piekarnik grzeje tylko od dołu, to trzeba położyć go jak najniżej, jeśli góra–dół, to można wsunąć kratkę na środek urządzenia. Pod żadnym pozorem nie można kamienia wsuwać do rozgrzanego już piekarnika. Pod wpływem ciepła może on pęknąć. Kamień do pizzy zawsze więc powinien znaleźć się w środku przed włączeniem urządzenia. Piekarnik należy rozgrzać do 250°C. Kamień będzie się w takiej temperaturze nagrzewał około 20–40 minut.
Pizzę na kamień należy nakładać bardzo ostrożnie. Absolutnie nie można go dotykać. Rękawice także na niewiele mogą się tutaj zdać. Najlepiej więc zaopatrzyć się w specjalną łopatkę do pizzy. Część producentów dołącza ją do kamienia. Można także nałożyć pizzę na papier do pieczenia i zsunąć z niego ciasto, aczkolwiek jest to bardziej ryzykowna metoda. Z pewnością z pomocą łopatki do pizzy cały proces będzie znacznie łatwiejszy.