Co to jest karta pamięci TF? Na co dzień spotykamy się z różnymi określeniami i nie zawsze wiemy, co dokładnie za nimi stoi. Dobrym przykładem są właśnie karty TF, które dla wielu mogą być niejasnym pojęciem. Czym właściwie jest karta TF i czy różni się od innych kart pamięci? Skąd wzięła się jej nazwa, kto jest producentem? Postaramy się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań tego typu, czyli krótko mówiąc – zainteresujemy się tematem kart pamięci TF oraz powiązanych z tym kwestii.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Co to jest karta TF?
Karta pamięci TF to po angielsku TransFlash lub T-Flash. Produkt ten trafił na rynek za sprawą firmy SanDisk, a miało to miejsce w roku 2004. Mówiono wtedy, że jest to najmniejsza karta pamięci na świecie, ponieważ jej wymiary są zbliżone do ludzkiego paznokcia. Jednym z głównych powodów zaprojektowania TransFlash było wykorzystywanie ich w telefonach komórkowych. To dobry moment do podkreślenia tego, że takie urządzenia nie służą tylko i wyłącznie do prowadzenia rozmów na odległość. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, że dodatkowa przestrzeń do zapisywania danych jest niezwykle potrzebna we współczesnych smartfonach.
Pomimo tego, że wyżej kładziemy nacisk na urządzenia mobilne w postaci smartfonów, faktem jest, iż karty pamięci są wykorzystywane niemal wszędzie. Trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś nie widział zastosowania dla takich kart na przykład w tabletach, kamerach cyfrowych, a czasem nawet w przenośnych konsolach do gier. TransFlash może zostać użyte w różnego rodzaju sprzętach, więc oczywiście nie są to karty wyłącznie do jednej rzeczy.
W roku 2005 karta TransFlash została zaadoptowana przez Secure Digital Card Association. Jest to stowarzyszenie powstałe w 2000 roku, które promuje i rozwija karty pamięci. Inicjatywą do założenia Secure Digital Card Association wykazały się firmy Panasonic, Matsushita Electric Industrial, Toshiba oraz SanDisk. W końcu nazwa TransFlash ustąpiła miejsca określeniu microSD i dziś jest ono najlepiej znane wśród użytkowników.
Karty pamięci microSD
Zarówno TransFlash, jak i microSD są produktem tych samych organizacji. Krótko mówiąc, wraz z biegiem czasu doszło do przemianowania kart pamięci TF na karty microSD. Nie wdając się w zbędne szczegóły, jest to ten sam produkt, który ostatecznie służy za nośnik informacji. Wymiary TransFlash oraz microSD są identyczne i wynoszą 11 x 15 x 1 mm. Dzięki temu karty microSD zyskały ogromną popularność i są powszechnie stosowane w naprawdę wielu różnych urządzeniach (o czym już wspominaliśmy). Występują w odtwarzaczach muzycznych, smartfonach, kamerach cyfrowych, aparatach oraz wielu innych sprzętach.
Zaczęliśmy od kart pamięci TF i przeszliśmy do ich kolejnej odsłony w postaci microSD, lecz nie stanowi to końca ich rozwoju. Standardowa karta microSD miała pojemność 4 GB, więc z czasem okazało się to zbyt małą wielkością. Rynek elektroniki po prostu zwiększył swoje zapotrzebowanie na ilość wolnej pamięci i użytkownicy urządzeń potrzebowali większych pojemności. Odpowiedzią są karty microSDHC, czyli Micro Secure Digital High Capacity. Dzięki nim otworzono drogę do zmieszczenia aż 32 GB danych. Na pewno każdy jest sobie w stanie uzasadnić to we własnym zakresie, ponieważ niemal wszyscy lubią słuchać muzyki w wyższej jakości (w związku z czym zajmuje ona więcej miejsca) lub po prostu mieć więcej utworów. Podobnie jest z ilością gier na konsolach przenośnych czy na przykład ze zdjęciami lub filmami, które także chcemy nagrywać w wyższej jakości albo mieć ich więcej.
Dostrzegalny trend jest taki, że więcej znaczy lepiej. Nie dziwi zatem fakt, że rozwój kart pamięci wciąż trwa i nadal zmierza do wyższych pojemności. Jeszcze nowszą odmianą omawianego tematu są karty microSDXC, czyli Micro Secure Digital eXtended Capacity. Nietrudno się domyślić, że charakteryzują się one jeszcze lepszą pojemnością i mogą pomieścić aż do 2 TB danych. Kiedyś mogło to być trudne do wyobrażenia, a dziś jest normą. Pokazuje to, jak z czasem technologia wymaga lepszych rozwiązań.
Dobrym przykładem współczesnej karty o zadowalających parametrach jest SanDisk microSDXC 128GB Extreme U3 V30 UHS-I A2 160/90 MB/s. Do jej podstawowych zalet można zaliczyć wysoką prędkość zapisu czy wysokie prędkości transferu danych (do 160 MB/s). Klasa prędkości UHS Speed Class 3 umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 4K UHD (3840x2160p) oraz Full HD (1920x1080p). Dodatkowo jest to pamięć odporna na działanie wody, wstrząsy, a także skrajne temperatury. Takie oczekiwania są dziś na porządku dziennym i większość użytkowników elektroniki chce bardzo dobrych parametrów, które sprawdzą się w najróżniejszych sytuacjach. Temat zaczął się od kart pamięci TF, natomiast dziś mamy wysokiej klasy microSD, które są cenione na całym świecie.