Choć technologia rozwija się w zawrotnym tempie i z roku na rok producenci oferują coraz bardziej inteligentne ekspresy do kawy, klasycznym kawiarkom niestraszna jest konkurencja. Bronią się kompaktowymi wymiarami, prostą obsługą i atrakcyjną ceną. Parzona w nich kawa jest intensywna w smaku i bardzo aromatyczna – w autentycznym włoskim stylu. Jeżeli właśnie szukasz najlepszej kawiarki na gaz lub indukcję do serwowania pysznego espresso, caffè americano albo cappuccino, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, czym się różnią dostępne na rynku modele. Znajdziesz kafetierę idealnie dopasowaną do oczekiwań!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Włoska klasyka w nowym wydaniu
Historia kawiarki – określanej też moką, kafetierą lub kafeterką – sięga już niemal stu lat. Jest ściśle powiązana z włoskim inżynierem Alfonsem Bialettim, który w 1933 roku rozpoczął produkcję autorskiego projektu czajniczka do parzenia kawy. Konstrukcja i zasada działania kawiarki nie zmieniły się do dziś. Urządzenie składa się z trzech części: dolnego naczynia na wodę z zaworem odpowietrzającym, sitka (na zmieloną kawę) z lejkiem i uszczelką oraz górnego naczynia (na gotową kawę) z wylewką wewnątrz, dzióbkiem, pokrywką z uchwytem i rączką. Dolne i górne naczynie skręcamy ze sobą jak słoik i pokrywkę.
A jak wygląda sam proces parzenia? Pod wpływem ciepła pochodzącego z palnika gazowego lub płyty elektrycznej woda w dolnym zbiorniczku zaczyna wrzeć i parować. W naczynku tworzy się wysokie ciśnienie (1–2 bary), które wypycha wrzątek przez lejek w kierunku sitka z kawą. Nadmiar pary ucieka przez odpowietrznik – zawór w bocznej ściance kawiarki. Świeżo zaparzona kawa wypływa przez wylewkę w górnym naczynku przykrytym wieczkiem. Gotowe! Cały proces trwa 3–10 minut, a jego czas zależy od mocy źródła ciepła.
Początkowo kawiarka służyła głównie do przygotowywania 1–2 małych filiżanek kaw czarnych – mocnych, esencjonalnych i gorących. Z biegiem lat i pojawianiem się na rynku nowych modeli oraz technologii kafetiery zyskiwały na wielkości i funkcjonalności. Dziś mogą mieć ponad 800 ml pojemości. Potrafią przyrządzać zarówno małe czarne, jak i caffè lungo, caffè americano, kawy z mlekiem i cappuccino. W przypadku kaw mlecznych mleko wlewa się do górnego zbiornika kawiarki, a potem odpowiednim przyciskiem decyduje, czy ma się ono spienić, czy tylko połączyć z kawą.
Szukasz urządzenia do parzenia prawdziwego espresso? Tu potrzebne jest ciśnienie co najmniej 8 barów, którego nie zagwarantuje ci nawet najlepsza kawiarka. Jednak mocna kawa z kafeterki jest zbliżona do espresso pod względem smaku i aromatu. Koneserzy określają ją jako „włoską kawę w stylu espresso”.
A jeżeli się zastanawiasz, czy można używać kawiarki na płycie indukcyjnej, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Pod warunkiem że urządzenie zostało przystosowane do pracy na takim polu grzewczym (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu).
Dlaczego warto kupić kawiarkę – 8 powodów
Za niesłabnącą popularnością klasycznych kafetier na całym świecie stoi kilka istotnych aspektów.
1. Kompaktowe wymiary i mała waga – kawiarki zajmują mało miejsca w kuchni. Można je również zabrać ze sobą w podróż i korzystać z nich na wakacjach, działce, kempingu itp.
2. Łatwa obsługa – przygotowanie najlepszej kawy w stylu espresso zajmuje tylko kilka chwil i nie wymaga skomplikowanych czynności. Proste są też czyszczenie i konserwacja urządzenia.
3. Intensywność aromatu – kawa parzona w kawiarce uwalnia wyjątkowo wyrazisty zapach, który unosi się w całym domu.
4. Głębia smaku – w kafeterce przygotujesz pyszną kawę jak we włoskiej kawiarni.
5. Łatwe regulowanie mocy napoju – bez pokręteł, bez skomplikowanych ustawień. Aby otrzymać delikatniejszą kawę, np. americano, wystarczy wlać maksymalną ilość wody i wsypać na sitko nieco mniej zmielonej kawy.
6. Zero fusów kawowych – sitko w dnie górnego naczynia skutecznie zatrzymuje zmielone drobinki. Przepuszcza tylko to, co najlepsze – esencjonalny napar.
7. Atrakcyjna cena – nawet uznane markowe kafetiery kupisz za rozsądne pieniądze. Poza sporadyczną wymianą uszczelki lub sitka urządzenia nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych.
8. Wyjątkowy design – kawiarki wyróżniają się doskonałym wzornictwem. Bez względu na to, czy są minimalistyczne, czy fantazyjnie zdobione, na planie koła czy dziesięciokąta foremnego, jedno-, dwu- czy wielokolorowe – zawsze stanowią świetną dekorację kuchni.
Jakie są rodzaje kawiarek – dopasuj urządzenie do swoich potrzeb
Pod względem źródła ciepła wyróżniamy urządzenia na gaz oraz płytę elektryczną – indukcyjną lub ceramiczną. Osobną grupę stanowią kawiarki elektryczne (wyposażone w specjalną podstawkę podłączaną do zasilania jak w czajniku elektrycznym).
Sporo tradycyjnych kawiarek w stylu włoskim nadaje się zarówno do użytku na kuchenkach gazowych, jak i płytach indukcyjnych. Przy czym kafetiery przeznaczone do działania na palnikach gazowych mają zwykle grubsze, żeliwne dno, które lepiej rozprowadza ciepło. Natomiast modele do płyt indukcyjnych cechuje specjalne, płaskie dno wykonane z materiałów ferromagnetycznych, na przykład stali nierdzewnej.
Jak wybrać najlepszą kawiarkę? Dopasuj ją do swoich potrzeb i preferencji. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu urządzenia:
- przeznaczenie – jeżeli chcesz korzystać z kafetiery zarówno na palniku gazowym, jak i płycie indukcyjnej, lepiej postaw na model 2 w 1 z grubszym żeliwnym dnem;
- materiał – najlepsze kawiarki są wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Doskonale przewodzą ciepło. Cechują je też trwałość i odporność na uderzenia. Mniej wytrzymałe, ale za to często bardziej eleganckie, są modele z górnym dzbankiem zrobionym z ceramiki;
- pojemność – dostępne na rynku urządzenia bardzo różnią się wielkościami. Najmniejsze mają pojemność 65 ml (co oznacza, że można w nich zaparzyć 1–2 filiżanki kawy). Większe – ponad 600-mililitrowe – przygotują nawet 12 porcji napoju (po 50 ml każda). Dostosuj wielkość nowej kawiarki do liczby osób pijących kawę, preferowanej wielkości filiżanek oraz częstotliwości parzenia kawy;
- średnica podstawy – to, że kawiarka jest przystosowana do pracy na płycie indukcyjnej, nie zawsze oznacza, że będzie działać na twojej. Dlaczego? Bo nie wszystkie pola grzewcze rozpoznają tak małe naczynia. Przed wyborem kawiarki sprawdź w instrukcji obsługi płyty indukcyjnej minimalną średnicę naczyń zalecaną przez producenta. Dopasuj do niej wielkość kawiarki. Masz już kafetierę, która okazała się za mała i nie współpracuje z płytą? Spokojnie, wszystko zacznie działać, gdy postawisz pod nią odpowiedni adapter do kawiarki – większą metalową płytkę z uchwytem;
- dobra jakość i staranne wykonanie – staraj się unikać zaparzaczy anonimowych producentów. Urządzenia mogą być słabej jakości i nie do końca bezpieczne w użytkowaniu. Lepiej postaw na modele sprawdzonych marek. Takich, które zajmują się produkcją kawiarek od lat;
- udogodnienia – ergonomiczne uchwyty z tworzywa mogą uchronić cię przed oparzeniem, a specjalnie wyprofilowany dzióbek ułatwi nalewanie kawy do filiżanek;
- ładny wygląd – gdy dopasujesz kawiarkę do wystroju kuchni, zyskasz dodatkowy, efektowny gadżet – ozdobę płyty grzewczej i nie tylko.
Jak najlepiej korzystać z kafeterki – szybki kurs
Przedstawiamy prostą instrukcję obsługi tradycyjnej kawiarki:
1. Napełnij chłodną, świeżą wodą dolny zbiornik urządzenia. Uważaj, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu płynu podanego przez producenta.
2. Umieść zmieloną kawę w sitku. Delikatnie – nie za mocno – ubij ją łyżeczką.
3. Przykręć górną część kawiarki do dolnego zbiornika.
4. Postaw urządzenie na kuchence gazowej lub płycie indukcyjnej. Włącz źródło ciepła. W przypadku gazu dopasuj płomień do średnicy dna kafetiery (zbyt duży ogień może uszkodzić plastikowy uchwyt). Pamiętaj też o stabilnym ruszcie pod kawiarką. W przypadku płyty indukcyjnej wybierz średni lub wyższy poziom mocy. Poczekaj, aż woda w dolnym naczyniu się zagotuje.
5. Gdy usłyszysz dźwięk bulgotania i wypływającej do górnego naczynia kawy, wyłącz kawiarkę (zestaw ją z pola indukcyjnego). Kawa jest gotowa do serwowania.
Jak dbać o kawiarkę – praktyczne porady
Aby kawiarka jak najlepiej i najdłużej ci służyła, a przygotowana w niej kawa była pyszna, pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji sprzętu. Oto kilka wskazówek:
- czyść kawiarkę po każdym użyciu, usuwaj z niej resztki zmielonej kawy i osady;
- nie myj urządzenia, gdy jest jeszcze gorące, ponieważ może to doprowadzić do pęknięć lub odbarwień, nie mówiąc już o ryzyku poparzenia rąk;
- raz na jakiś czas (zgodnie z instrukcją obsługi sprzętu) przeprowadź dokładniejsze czyszczenie, na przykład kwaskiem cytrynowym, octem lub specjalnym środkiem do pielęgnacji kawiarek. W razie potrzeby wymień uszczelkę lub sitko;
- przechowuj kawiarkę suchą i w suchym miejscu. W ten sposób unikniesz rozwoju w niej pleśni lub rdzy.
Kawiarki na gaz i indukcję – podsumowanie
Klasyczne kawiarki we włoskim stylu to doskonały wybór dla miłośników wyrazistej kawy. Urządzenia gwarantują maksimum smaku i aromatu naparu. Są proste i szybkie w obsłudze. Wiele z nich współpracuje zarówno z kuchenkami gazowymi, jak i płytami indukcyjnymi lub ceramicznymi. Choć działają identycznie – wykorzystują ciśnienie 1–2 barów do przepuszczenia wrzątku przez sitko ze zmieloną kawą – to jednak różnią się designem, materiałami i pojemnością (od 65 ml do ponad 800 ml). Tak bogata oferta pozwala na znalezienie modelu dopasowanego do potrzeb użytkownika.
Zobacz także:
Jak działa zaparzacz do kawy