Kombiwar halogenowy łączy w sobie funkcjonalność kilku urządzeń kuchennych. Z jego pomocą możemy grillować, podgrzewać, smażyć, gotować na parze, piec i rozmrażać posiłki. Dania z kombiwaru są soczyste, smaczne i bogate w wartości odżywcze, dzięki temu, że są poddawane krótszej obróbce termicznej i przygotowujemy je z niewielką ilością tłuszczu.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Kombiwar – co to jest i jak działa?
Kombiwar to nowoczesny następca prodiża (np. Prumel PPG-92). Możemy w nim w szybki sposób m.in. podgrzać, upiec lub ugotować potrawy, jednocześnie oszczędzając energię, którą wykorzystałby klasyczny piekarnik (jak Bosch HBA354YB0). Urządzenie to zbudowane jest z:
- minutnika (który jest jednocześnie wyłącznikiem),
- termostatu do regulacji temperatury,
- pokrywy,
- okrągłego szklanego pojemnika na żywność,
- podstawy,
- rusztu,
- wewnętrznego obiegu powietrza.
W środku szklanej komory znajdują się wentylator oraz halogenowa grzałka. To właśnie one umożliwiają gotowanie w kombiwarze. Funkcją grzałki jest zamiana energii elektrycznej na ciepło, a wentylator rozprzestrzenia gorący strumień powietrza. W ten sposób wewnątrz szczelnej misy powstaje termoobieg, a powietrze równomiernie porusza się w szklanej komorze. Dania z kombiwaru wyróżnia ich naturalny smak i są one bogate w wartości odżywcze. Poszczególne modele różnią się w zakresie temperatury. Najwyższa wartość sięga zwykle 250ºC, jednak minimalna temperatura to 65ºC (pozwalająca np. na gotowanie, pieczenie i smażenie) lub 0ºC (urządzenia, w których możemy dodatkowo zamrażać i podgrzewać posiłki).
Kombiwar halogenowy – przepisy i najważniejsze funkcje
Kombiwar jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które usprawni przygotowywanie posiłków. Kurczak pieczony w kombiwarze będzie soczysty, a grzanki chrupiące. Należy jednak pamiętać, że podczas pieczenia, grillowania oraz gotowania w tego typu urządzeniu składniki powinny być lekko odsunięte od szklanych ścianek. Umożliwia to swobodny przepływ powietrza i równomierny rozkład temperatury. Przy pomocy takiego sprzętu możemy w szybki sposób np.:
- Podgrzewać dania – jest to funkcja przypominająca działanie kuchenki mikrofalowej (jak Samsung MG23K3515CK). Wystarczy włożyć posiłek do misy i ustawić urządzenie na około 50ºC. Podgrzewanie w kombiwarze nie wymaga stosowania tłuszczu. Powinniśmy jednak kontrolować przez przezroczyste misy pojemnika jaki jest stan żywności, abyśmy niczego nie przypalili.
- Rozmrażać posiłki – w tym celu należy ustawić temperaturę w urządzeniu na około 30ºC–40ºC i średnio co 5 minut sprawdzać tempo rozmrażania.
CZY WIESZ, ŻE...Zamrożone dania możemy od razu upiec w kombiwarze. Wystarczy od razu po włożeniu mrożonki do misy urządzenia ustawić temperaturę o około 20ºC niższą i skrócić całkowity czas pieczenia o średnio 40–50%. |
- Gotować na parze – przypomina to działanie parowaru (WMF Kitchenminis) i jest jedną z chętniej wykorzystywanych funkcji kombiwaru. Taki sposób przygotowywania dań możliwy jest po wlaniu do misy urządzenia niewielkiej ilości wody i ułożeniu składników na tacce ze specjalnymi otworami.
- Piec – przebiega szybciej niż w przypadku piekarnika i wymaga mniejszej ilości tłuszczu. Krótszy czas obróbki termicznej sprawia, że dania są bardziej soczyste, smaczniejsze i mają więcej wartości odżywczych. Pieczenie w kombiwarze halogenowym umożliwia taca dołączona do zestawu. Wykorzystując tę funkcję, przyrządzimy np. pieczone ziemniaki z kombiwaru. Jak je przygotować? Wystarczy pokrojone ziemniaki w mundurkach wyłożyć na tacę, posypać dowolnymi ziołami, dodać ząbek czosnku i ustawić maksymalną temperaturę. Czas przygotowania to około 25–30 minut.
- Smażyć – przy pomocy tego urządzenia szybko zrobimy np. frytki. Przed włożeniem ich do szklanego pojemnika należy jednak lekko zanurzyć je wcześniej w oleju lub oliwie. Temperaturę i czas pieczenia ustawiamy według zaleceń producenta, które znajdziemy w instrukcji obsługi.
- Grillować – funkcję tę umożliwia ruszt do kombiwaru. Przed ułożeniem składników, np. ryb lub steków, na tacy, warto je wcześniej posypać ulubioną mieszanką przypraw i lekko owinąć folią aluminiową. Dzięki temu ugrillowane mięsa i warzywa z kombiwaru nie będą suche ani przypalone.
CZY WIESZ, ŻE...Kombiwar elektryczny pozwala też na przygotowywanie dań śniadaniowych i jajek na różne sposoby. Dzięki niemu np. ugotujemy jajka na twardo i miękko, czy zrobimy grzanki. Urządzenie to posłuży nam także do odświeżenia czerstwego pieczywa. |
Kombiwar – cena
Takie wielofunkcyjne urządzenie kosztuje około 150–200 zł (zależnie od producenta). Przykładowy model to MPM MKO-01 o mocy 1400W i pojemności 19 litrów. Jego zaletą są pierścień powiększający pojemność misy oraz dołączone do zestawu szpilki szaszłykowe. Jeżeli szukamy sprzętu o mniejszej pojemności, dobrą propozycją jest Sencor SMH 330 z funkcją self-clean ułatwiającą czyszczenie.