Masz problemy z siecią bezprzewodową i zastanawiasz się, jak poprawić zasięg Wi-Fi? Pomoże Ci w tym wzmacniacz sygnału, niewielkie urządzenie wpinane do gniazdka, które poprawi jakość internetu w Twoim domu czy biurze. Sprawdź, jak skonfigurować wzmacniacz sygnału Wi-Fi.
Kiedy przyda Ci się wzmacniacz sygnału Wi-Fi?
Nawet w sytuacji, w której dysponujesz szybkim łączem, możesz mieć problem z szybkością bezprzewodowego internetu w domu czy biurze. Z czego to wynika? Sygnał Wi-Fi transmitowany przez router może napotkać na przeszkody. Idealną sytuacją jest, gdy router możesz umieścić w centralnym punkcie mieszkania. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.
Jeśli router znajduje się w skrajnym pomieszczeniu, ściany czy sprzęt elektroniczny mogą tłumić zasięg. Jakość sygnału może być dużo gorsza w oddalonym pokoju. Problem może też dotyczyć budynków wielopiętrowych – sygnał może nie być tak dobry na piętrze, jeśli router jest umieszczony na parterze. Sieć Wi-Fi może też nie działać do końca właściwie, jeżeli w Twojej okolicy jest wiele innych źródeł sygnału, które się wzajemnie zagłuszają.
Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi? Najprostszym rozwiązaniem jest zakup wzmacniacza sygnału. Tzw. Wi-Fi repeater odbiera sygnał z Twojego routera. Następnie wzmacnia go i przesyła do urządzeń podłączonych bezprzewodowo do sieci.
Jak wybrać wzmacniacz sygnału Wi-Fi?
Standardowe wzmacniacze Wi-Fi mają bardzo podobną budowę. Zazwyczaj tego typu sprzęt ma formę niewielkiego pudełka, które podłącza się do wtyczki zasilającej. Istnieją też bardziej rozbudowane zestawy, tzw. modułowe systemy Wi-Fi.
Na taki typ sprzętu możesz się zdecydować, jeśli chcesz wzmocnić sygnał na obszarze dużego, wielopoziomowego domu. Zazwyczaj jednak wystarczający będzie standardowy model wzmacniacza.
Zwróć uwagę na standard sieci bezprzewodowej obsługiwanej przez urządzenie. Ich podział jest następujący:
- 802.11a – do 54 MB/s, częstotliwość 5 GHz,
- 802.11b – do 11 MB/s, częstotliwość 2,4 GHz,
- 802.11g – do 54 MB/s, częstotliwość 2,4 GHz,
- 802.11n – do 300 MB/s, częstotliwość 5 GHz oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz,
- 802.11ac – szybkość transferu do 1 GB/s w paśmie 5 GHz.
Najpopularniejsze są modele 802.11b/g/n, które obsługują równocześnie trzy standardy Wi-Fi. Kupując nawet podstawowy model, możesz więc liczyć na transfery rzędu 300 MB/s.
Sprawdź też częstotliwość pracy wzmacniacza Wi-Fi. Najefektywniejsze są modele, które mogą obsługiwać przenoszenie danych zarówno na paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Takie urządzenia są opisane jako DualBand oraz TriBand (jedno pasmo 2,4 GHz i dwa 5 GHz).
Jeśli chcesz, żeby dane urządzenie miało stały dostęp do internetu (w celu poprawy jakości transmisji lub np. w sytuacji, gdy sprzęt nie ma opcji połączenia przez Wi-Fi), zdecyduj się na wzmacniacz sygnału Wi-Fi z portem LAN. Urządzenie będziesz mógł podłączyć do wzmacniacza sygnału kablem.
Jak skonfigurować wzmacniacz sygnału Wi-Fi?
Jak wygląda konfiguracja repeatera Wi-Fi? Każda firma ma swoje specyficzne instrukcje, ale sam proces jest zazwyczaj bardzo podobny bez względu na markę.
Zacznij od wybrania odpowiedniego miejsca dla wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Najlepiej będzie, jeśli znajdzie się on w miejscu, w którym sygnał Wi-Fi jest najsilniejszy. W celu znalezienia właściwej lokalizacji możesz posłużyć się darmową aplikacją na smartfona, np. Wi-Fi Analyser. Możesz też po prostu zamontować wzmacniacz w połowie drogi między routerem a urządzeniami, do których ma zostać przesłany sygnał.
Najprościej będzie wyglądać ustawianie repeatera z WPS, czyli technologią, która umożliwia konfigurację sieci bezprzewodowej bez podawania hasła. Wciskasz przycisk WPS na routerze, następnie na wzmacniaczu sygnału, i gotowe. Wzmacniacz już współpracuje z routerem w ramach sieci.
Możesz też skorzystać z aplikacji na smartfon lub tablet. Takie programy oferuje większość producentów wzmacniaczy. Przez proces zostaniesz przeprowadzony krok po kroku. Aplikacja wyświetli dostępne sieci bezprzewodowe. Wybierz swoją i podaj hasło dostępowe.
Jeśli wzmacniacz ma port LAN, istnieje jeszcze jeden sposób. Urządzenie podłączasz do komputera kablem Ethernet. Uruchom wówczas przeglądarkę internetową na komputerze i wpisz podany w instrukcji adres. Zostaniesz przeniesiony do panelu konfiguracyjnego wzmacniacza Wi-Fi.
I w tym przypadku powinieneś zostać poprowadzony przez kolejne etapy konfiguracji. Często proces ogranicza się do wybrania opcji „podłącz do obecnej sieci”.
Możesz jednak zostać poproszony o podanie adresu IP. W konfiguratorze zostanie wyświetlony adres Twojej sieci, np. 192.168.1.250. Zmień adres IP wzmacniacza w taki sposób, aby miał taki sam początek jak Twoja sieć, np. 192.168.1.254.
W zakładce „SSID” wpisz nazwę swojej sieci. Następnie kliknij w opcje dotyczące bezpieczeństwa (mogą się nazywać np. "Wireless Security" lub "Security"). Wybierz rodzaj zabezpieczenia sieci (np. WPA2-PSK) i ustaw hasło zabezpieczające.