Krajalnica do wędlin to bardzo przydatne w domu urządzenie. Nie każdy jest mistrzem krojenia wędlin w cienkie plasterki, z kolei kupowanie pokrojonej już w sklepie wędliny wiąże się automatycznie z krótszym czasem jej przydatności do spożycia.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Krajalnica do wędlin – czy warto ją kupić?
Krajalnica do wędlin większości osób kojarzy się przede wszystkim ze sklepem lub stoiskiem garmażeryjnym. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko przy masowej sprzedaży wędlin, lecz także jako domowy sprzęt, który znacznie ułatwia przygotowanie śniadań, przekąsek czy kolacji. Wędliny to jeden z ważniejszych produktów na polskim stole, a nie każdy radzi sobie świetnie z krojeniem szynki, polędwicy lub schabu na cieniutkie plasterki. Oczywiście zawsze można kupić wędlinę pokrojoną już sklepie, natomiast trzeba liczyć się z tym, że krócej zachowa ona swoją świeżość. Kupowanie wędliny w kawałku wydaje się więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak w domu brak ostrych noży i sprawnego kucharza krojącego milimetrowe plastry, być może lepiej zakupić krajalnicę do wędlin i sera.
Krajalnica do wędlin, sera i chleba
Sklepowa krajalnica do wędlin różni się znacznie swoimi parametrami od tej wykorzystywanej do kawałkowania sera. Jeszcze inaczej wygląda krajalnica do pieczywa (np. urządzenie Graef S32000). W przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego sytuacja wygląda nieco inaczej. Krajalnica do wędlin (Severin AS 3915) i sera jest jednym i tym samym urządzeniem, a część modeli (dzięki zastosowaniu odpowiednich noży) może również kroić chleb. Trudno sobie wyobrazić, że na kuchennym blacie stałyby trzy różne urządzenia, które dziennie kroiłyby kilka plasterków szynki, sera i chleba. Nie oznacza to jednak, że każda krajalnica do wędlin jest jednocześnie przystosowana do dzielenia chleba na równe kromki. Gładkie ostrze, które najczęściej montowane jest w modelach przeznaczonych do krojenia wędlin, nie zawsze radzi sobie z pieczywem. Z tego też powodu, wybierając urządzenie, warto zwracać uwagę na konkretne jego parametry.
Domowa krajalnica do wędlin – przegląd rozwiązań
Automatyczna krajalnica do wędlin, np. model Raven EKR001 może być urządzeniem wolnostojącym – z takich modeli korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i firmy, lokale gastronomiczne, sklepy wędliniarskie. Może być także przeznaczona do zabudowy. Tych drugich jest zdecydowanie na polskim rynku mniej. Są one również droższe. Mają natomiast lepsze zabezpieczenia (co istotne w domu pełnym dzieci), na co dzień schowane są bowiem w specjalnie zaprojektowanej szufladzie lub szafce. Większość klientów kupuje jednak krajalnice wolnostojące.
Nawet mała krajalnica do wędlin jest już dzisiaj automatyczna. Mechaniczne krajalnice stosuje się już wyłącznie do jajek lub warzyw. W przypadku tych przeznaczonych do wędlin, sera i chleba kluczowe znaczenie ma przede wszystkim nóż obrotowy o średnicy od 17 do 19 cm, którego ostrze może być:
- gładkie – stosowane przy profesjonalnych krajalnicach do wędlin, sera, ewentualnie warzyw; w przypadku domowych krajalnic pojawia się rzadko, ponieważ nie radzi sobie z pieczywem, a większość urządzeń do domowego użytku ma jednak charakter uniwersalny;
- z ząbkami – nóż uniwersalny, który sprawia, że krajalnica radzi sobie z wędlinami, chlebem, serem i warzywami.
Ważnym elementem krajalnicy do wędlin i chleba jest przesuwana tacka. Umieszcza się na niej produkt do krojenia, dzięki czemu czynność jest prostsza. Do wyboru są rozwiązania ze stali i plastiku. To drugie jest oczywiście mniej trwałe, ale i lżejsze – w przypadku krajalnic domowych często okazuje się zupełnie wystarczające. Ten sam wybór dotyczy korpusu krajalnicy, który może być wykonany z tworzywa sztucznego, stali lub metalu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając krajalnicę do wędlin i sera?
Automatyczna krajalnica do wędlin może pracować bez przerwy lub na żądanie. To pierwsze rozwiązanie nie wymaga zbyt dużej interwencji ze strony użytkownika, ale jest mniej bezpieczne. W domowym zaciszu z reguły lepiej sprawdzają się krajalnice działające tylko, gdy użytkownik wciśnie i przytrzyma przycisk.
Szczególną uwagę warto zwrócić na parametry dotyczące grubości krojenia. Im większa regulacja, tym lepiej można dostosować ustawienia krajalnicy do konkretnego produktu. Najczęściej spotykane zakresy to 0–20 mm (RAVEN EKR001, Graef G50, Graef VIVO V10), choć zdarzają się urządzenia o grubości krojenia do 23 mm (Unold 78826). Ostatni ważny parametr to moc krajalnicy. Powinna ona sytuować się w przedziale 100–150 W – wtedy krajalnica jest i wydajna, i energooszczędna, jak np. Sencor SFS 4050SS.
Dodatkowe rozwiązania, które można spotkać w poszczególnych modelach, to: dociskacz, ostrzałka do noża, tacka na pokrojoną żywność. Szczególnie cenne są natomiast zabezpieczenia, takie jak to chroniące przed przypadkowym włączeniem i osłaniające palce przed obracającym się ostrzem.