Trudno obecnie wyobrazić sobie przechowywanie żywności bez lodówki. Dlatego jej awaria zwykle jest bardzo kłopotliwa. Ale zanim zaczniesz panikować, spróbuj znaleźć przyczynę tego, dlaczego lodówka nie chłodzi. Bardzo często problem da się rozwiązać bez konieczności wzywania fachowca. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie mogą być powody awarii.
Lodówka przestała chłodzić – co mogło się stać?
Jeśli twoja lodówka przestała chłodzić, powód wcale nie musi być poważny. Czasem to błahostka. Oto kilka możliwych powodów awarii:
1. Często zdarza się, że niechcący pociągniemy za kabel i odłączymy urządzenie od źródła zasilania. Sprawdź więc, czy wtyczka jest podłączona do gniazdka. Być może to właśnie ten przypadek.
2. Inną przyczyną może być spadek napięcia, w takiej sytuacji zdarza się, że lodówka nie chłodzi, a światło się świeci. Upewnij się, że w domowej sieci utrzymuje się prawidłowe napięcie.
3. Niesprawne gniazdko to również jedna z możliwości, przez którą lodówka mogła przestać chłodzić. Szybko się o tym przekonasz, podłączając do niego inne urządzenie, np. lampkę. Jeśli działa prawidłowo, to znaczy, że gniazdko również.
Lodówka nie chłodzi – jaka może być przyczyna?
Gdy już wyeliminujesz najłatwiejsze do sprawdzenia przyczyny awarii, poszukaj innego źródła usterki. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie go znaleźć, skorzystaj z pomocy fachowca. Możliwości jest kilka, dlatego omówimy je po kolei.
Termostat – to niezwykle ważny element, który jest odpowiedzialny za uruchamianie sprężarki. Gdy przestaje działać prawidłowo, zaburzona jest również praca całego urządzenia. Jak sprawdzić, czy termostat dobrze działa? Przyjrzyj się pracy sprężarki. Jeśli pracuje nieprzerwanie lub uruchamia się zbyt rzadko, przyczyną może być właśnie uszkodzony termostat. Wtedy lodówka przestaje chłodzić równomiernie. Termostat to taki element, który w przypadku awarii trzeba po prostu wymienić. Inaczej jest w przypadku lodówek inwerterowych – ich ciągła praca jest czymś normalnym.
Skraplacz – zwykle znajduje się z tyłu lodówki. Przepływający przez niego czynnik chłodzący zapewnia odpowiednio niską temperaturę wewnątrz urządzenia. Zanieczyszczony skraplacz może niekorzystnie wpłynąć na pracę lodówki. Warto pamiętać o jego regularnym oczyszczaniu, żeby lodówka prawidłowo chłodziła.
Wentylator – to kolejny element, który – jeśli nie działał prawidłowo – mógł spowodować, że lodówka przestała chłodzić. Wentylator rozprowadza po komorze schłodzone powietrze. Dzięki temu w lodówce panuje mniej więcej taka sama temperatura. Jeśli różnica temperatury na poszczególnych półkach jest znaczna, może to oznaczać awarię wentylatora. Sprawdź, czy wiatrak odpowiednio się obraca i nic go nie blokuje.
Kratki wentylacyjne – upewnij się, że kratki wentylacyjne nie są niczym przysłonięte. Ich ograniczona powierzchnia może skutkować nieprawidłową pracą lodówki. Z tego powodu ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości od ścian lub urządzeń, które emitują ciepło. Pamiętaj również o tym, żeby nie zabudowywać chłodziarek, które nie są do tego przystosowane.
Parownik – jeśli jest uszkodzony, również może powodować, że lodówka nierównomiernie chłodzi. To tutaj czynnik chłodzący wchłania ciepło znajdujące się w otoczeniu lodówki. Następnie znowu staje się rozprężonym gazem i ponownie trafia do sprężarki.
Czynnik chłodzący – jest to parująca w bardzo niskiej temperaturze ciecz, która schładza wnętrze lodówki i zamrażarki. Jeśli czynnika jest zbyt mało, np. z powodu wycieku, to chłodziarka przestanie działać tak, jak powinna. Tutaj przyda się pomoc profesjonalisty.
Jak dbać o lodówkę, żeby prawidłowo działała?
Żeby twoja lodówka działała jak najdłużej, warto o nią dbać i przestrzegać kilku bardzo prostych zasad:
• pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu produktów – każda półka w lodówce jest przystosowana do przechowywania określonych produktów spożywczych. Ma to związek z rozprowadzaniem temperatury w urządzeniu. Warto o tym pamiętać i trzymać się tej zasady, bo dzięki niej jedzenie dłużej zachowuje świeżość i wartości odżywcze;
• nie wkładaj do lodówki zbyt wielu produktów – jak każde urządzenie, które służy do przechowywania, również lodówka ma określoną pojemność. To ważne, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Pamiętaj o tym i ciesz się świeżymi potrawami i sprawnie działającym urządzeniem;
• nie układaj produktów zbyt blisko ścian lodówki – ważne jest, żeby ich nie dotykały;
• nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw – to może zaburzyć pracę urządzenia. Zanim wstawisz do środka garnek zupy, poczekaj, aż całkiem wystygnie;
• lodówka powinna być prawidłowo ustawiona – wypoziomowanie tego urządzenia jest bardzo ważne dla jego właściwego działania. Źle ustawiona lodówka może spowodować, że drzwi nie będą się domykać, przez co urządzenie może przestać działać prawidłowo, a nawet się zepsuć;
• pamiętaj o dostosowaniu ustawień termostatu do pory roku – niewłaściwie dobrana temperatura może powodować, że lodówka słabo chłodzi;
• jeśli nie masz lodówki z funkcją No Frost, zwróć uwagę na ilość szronu – gdy jest go zbyt dużo, lodówka może nie działać tak, jak powinna. Warto regularnie się go pozbywać. Więcej na temat technologii No Frost dowiesz się z artykułu No Frost – co to jest, jak działa?;
• po podłączeniu nowej lodówki daj jej kilka godzin, zanim włożysz do niej produkty – nowy sprzęt potrzebuje czasu, zanim będzie w pełni gotowy do pracy.
Czy rozmrażanie lodówki jest konieczne?
Jeśli nie masz lodówki z technologią No Frost, raz na kilka miesięcy powinieneś ją rozmrozić. To czasochłonne, ale bardzo łatwe zajęcie. Jego powtarzanie jest konieczne, żeby lodówka działała prawidłowo i służyła ci długi czas.
Odłącz lodówkę od źródła zasilania, wyjmij wszystkie produkty i zostaw urządzenie do całkowitego odmrożenia. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć podłogę przed zalaniem, jeśli w twojej chłodziarce lub zamrażarce osadziło się dużo lodu lub szronu. Umyj dokładnie półki i wnętrze lodówki. Nie zapomnij o umyciu jej również z zewnątrz. Rozmrażanie lodówki jest naprawdę istotne dla jej właściwego działania. Ta prosta czynność pozwoli ci przedłużyć żywotność sprzętu.
Dlaczego lodówka nie chłodzi a zamrażarka mrozi?
W lodówkach, które mają dwa obiegi, może się zdarzyć, że lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa. Nie jest to wcale taki rzadki przypadek. To właśnie ta część urządzenia jest bardziej podatna na awarie. Przyczyna jest prosta – z chłodziarki korzystamy znacznie częściej. Otwieranie lodówki zawsze powoduje wzrost temperatury, dlatego może się zdarzyć, że urządzenie przestaje działać prawidłowo, podczas gdy praca zamrażarki jest niezachwiana. Dlatego gdy lodówka nie chłodzi, zamrażarka mrozi, poszukaj jednej z wymienionych wyżej przyczyn.
A co jeśli zamrażarka nie mrozi? Jedną z przyczyn nieprawidłowego chłodzenia zamrażarki mogą być nieszczelne drzwi. Ta zasada dotyczy również chłodziarki. Niestety, uszczelka to element, który ulega zniszczeniu. Zmiany temperatury i wilgoć przyspieszają jej zużycie. Sprawdź, czy nie wymaga wymiany. Na szczęście można poradzić sobie z tym samodzielnie. Warto się też upewnić, że drzwi są domknięte. Czasami coś je blokuje, a wystarczy niewielka szczelina, przez którą ucieka powietrze, żeby zaburzyć odpowiednią pracę zamrażarki. Wspominany już parownik także może być przyczyną nieodpowiedniego mrożenia.
Co zrobić, gdy lodówka nie chłodzi – podsumowanie
Jak widzisz, przyczyn nieprawidłowej pracy lodówki może być wiele. Na szczęście często da się problem wyeliminować samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług fachowców. Ważne jest dbanie o urządzenie i przestrzeganie podstawowych zasad jego użytkowania. To naprawdę znacząco wpływa na trwałość i prawidłowe działanie sprzętów AGD.