Wybierając lodówkę, zwykle zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kupić takie urządzenie, które nie tylko zapewnia wygodę, ale też ciekawie wygląda. Do wyboru jest na przykład wiele modeli w stylu retro. Taki sprzęt może zdecydować o charakterze całego pomieszczenia i zupełnie je odmienić. A także sprawić, że wszyscy będą się w nim dobrze czuli. Przeczytaj, jak wybrać lodówkę vintage.
Styl vintage jest na czasie
Styl vintage stał się bardzo popularny, wiele osób z pasją wyszukuje dostępne z drugiej ręki ciekawe przedmioty z lat 50. czy 60. XX wieku i zachwyca się ich designem. Nawiązania do tych czasów, zarówno w wystroju wnętrz, jak i w ubiorze, stały się modne. Jednak znalezienie oryginalnych rzeczy sprzed lat, które są w dobrym stanie, nie jest proste.
Ale jest sposób, by łatwo wprowadzić przytulny klimat retro, przynajmniej w kuchni. Można kupić nowe urządzenia AGD stylizowane na dawne czasy. To podwójna korzyść. Zyskasz ciekawy element wystroju wnętrza, który jednocześnie odpowiada współczesnym standardom użytkowym i ma wszystkie wymagane dziś nowoczesne funkcje.
Można urządzić całe wnętrze kuchenne urządzeniami w stylu retro, ale czasem wystarczy jeden rzucający się w oczy akcent, by zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. Warto spróbować tej sztuczki z lodówką. To jeden z ważniejszych i większych domowych sprzętów, który przyciąga wzrok już samymi gabarytami. Jeśli kupisz wolnostojącą lodówkę vintage, efekt będzie gwarantowany. A modeli lodówek w stylu retro w całkiem przystępnych cenach jest naprawdę sporo.
Lodówka retro – jaka może być?
Lodówki w stylu vintage to modele wolnostojące. Zawracają uwagę przede wszystkim nietypowymi barwami – lodówki retro są bardzo kolorowe! Możesz na przykład kupić lodówkę czarną albo kremową, czerwoną, niebieską czy różową. Oczywiście są też modele białe.
Urządzenia stylizowane na sprzęty z połowy zeszłego wieku mają ładne obłe krawędzie – nie ma w nich ostrych kantów. Mają też efektowne „starodawne” klamki, zwykle w srebrnym kolorze. Na pierwszy rzut oka różnią się umiejscowieniem zamrażarki – mają ją na dole lub na górze.
A rozmiar – też można łatwo dopasować do wielkości kuchni, bo są zarówno modele duże (np. 181 x 55 x 61,5 cm), jak i średnie (np. 147 x 54,5 x 58,5 cm) czy nawet bardzo małe (np. 89,5 x 58,5 x 54,5 cm). Duże i średnie najczęściej są dwudrzwiowe – mają osobne drzwi do chłodziarki i do zamrażarki, a te najmniejsze – jednodrzwiowe.
Jak wybrać lodówkę retro?
Oczywiście wybierając lodówkę, niezależnie od tego, czy jest w stylu retro, czy nie, trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze parametry – dlatego zapoznaj się z naszym poradnikiem krok po kroku Jaką lodówkę kupić?
Przede wszystkim pamiętaj, że musisz dobrać rozmiar odpowiedni do wielkości pomieszczenia, a także, co często umyka uwadze, rozważyć umiejscowienie lodówki, bo od niego zależy, czy wygodniejsza będzie otwierana lewostronnie, czy prawostronnie. Warto pamiętać, że są też modele retro, w których można zmieniać kierunek otwierania drzwi. Poza tym pamiętaj o:
klasie energetycznej (im bliżej początku alfabetu, tym lepiej, ale większość popularnych modeli ma klasę E i F);
pojemności zamrażarki (czyli zastanów się, czy chcesz przechowywać dużo mrożonek, czy raczej mniej) oraz chłodziarki (im więcej osób będzie z niej korzystać, tym pojemniejsza powinna być);
wyposażeniu wnętrza w przydatne dla ciebie półki, szuflady i przegródki;
głośności (najczęściej w wypadku lodówek jest to około 40 dB i lepiej, żeby decybeli nie było dużo więcej, bo w wypadku modelu retro, który ma stanowić ozdobę kuchni, nie możesz liczyć na wytłumiające działanie zabudowy).
Ważne funkcje w lodówce retro
To, że urządzenie jest w stylu retro, nie oznacza, że wewnątrz nie może mieć przydatnych funkcji i wygodnego wyposażenia.
Zwróć uwagę, czy model, który ci się podoba, jest oznaczony jako No Frost – są dostępne lodówki retro z tą funkcją. Sprawia ona, że lodówka jest bezszronowa i nie trzeba jej rozmrażać. Działanie No Frost opiera się na specjalnie opracowanym systemie cyrkulacji powietrza – wilgoć jest odprowadzana z urządzenia na zewnątrz, więc w środku nie powstają szron ani lód. Na marginesie: w lodówkach, które nie mają funkcji No Frost, zwykle jest zamiast niej automatyczne odszranianie.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj sterowania. W modelach tańszych zwykle jest sterowanie mechaniczne – czyli mniej precyzyjne, ale łatwe w obsłudze pokrętło. Te bardziej nowoczesne i droższe urządzenia z reguły są sterowane elektronicznie.
Przyjrzyj się też, czy odpowiada ci zagospodarowanie wnętrza lodówki i czy nie brakuje jakichś istotnych z twojego punktu widzenia elementów wyposażenia. Lodówki retro często, ale nie zawsze, mają pojemniki na jajka oraz na kostki lodu, szufladę na warzywa i owoce czy specjalną półkę na butelki. Zwykle można też zmieniać rozmieszczenie półek.
Inne sprzęty kuchenne w stylu retro
Jeżeli chcesz skompletować wyposażenie kuchni w stylu retro, możesz też się przyjrzeć na przykład kawiarkom, ekspresom do kawy, czajnikom elektrycznym, tosterom i piekarnikom. To te sprzęty najczęściej mają ciekawy design i mogą stanowić ozdobę wnętrza, jednocześnie bardzo dobrze wypełniając swoje praktyczne funkcje.