Maksymalna prędkość wirowania to jeden z ważniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie pralki. To właśnie od niego zależy, czy będziesz wyjmować z bębna pranie niemal suche, czy też kapiące wodą. Sprawdź, jakie możliwości oferują nowoczesne pralki – z myślą o twoim komforcie, w trosce o ubrania. Przeczytaj też, na jakich obrotach najlepiej odwirowywać tkaniny delikatne, a na jakich ciężkie i grube. Dzięki temu ukochany sweter z wełny nie zbiegnie się w praniu, a mokra narzuta nie będzie tygodniami wisieć na suszarce w przedpokoju
Co oznacza prędkość wirowania w pralce?
Przez prędkość wirowania w pralce rozumiemy prędkość obrotową bębna myjącego. Wartość ta jest określana jako liczba obrotów na minutę, np. 800 czy 1000 obr./min. Oznacza to, że w ciągu minuty bęben urządzenia obraca się wokół własnej osi, wiruje 800 lub 1000 razy. Wirowanie jest ostatnim etapem cyklu prania i ma na celu usunięcie (za pomocą szybkiego ruchu bębna i siły odśrodkowej) wody oraz pozostałości detergentów z wsadu. Im prędzej bęben wiruje, tym więcej wilgoci z prania zostaje uwolnione. Przez otwory wylotowe bębna woda wędruje dalej, trafia do filtra pompy, przez który jest odsysana rurą odpływową na zewnątrz pralki, do odpływu kanalizacyjnego. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut i wiąże się z intensywniejszą pracą silnika.
Atutem dobrze odwirowanego prania jest jego krótsze suszenie – czy to na suszarce tradycyjnej (stojącej, wiszącej), czy w elektrycznej. W pierwszym przypadku szybciej pozbędziesz się widoku wiszącej w domu odzieży czy pościeli i odzyskasz zaanektowaną przez nie przestrzeń mieszkalną. W drugim – ułatwisz pracę suszarce elektrycznej, ograniczysz zużycie przez nią prądu.
Jaka jest najlepsza prędkość wirowania w pralce? Nie istnieje wartość idealna. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu składowych, m.in. od typu, jakości i wielkości wsadu (więcej o tym przeczytasz w dalszej części artykułu), rodzaju nastawionego programu czy klasy samej pralki. Dostępne na rynku urządzenia różnią się prędkościami wirowania bębnów. Jedne wykonują maks. 700, a drugie nawet 1800 obr./min. Największą popularnością cieszą się jednak pralki z odwirowywaniem na poziomie 1200–1400 obrotów.
W parze z wyższymi wartościami idą zazwyczaj wyższa klasa energetyczna oraz nowsza, bardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja pralki. Aby ułatwić ci wybór urządzenia ze wskazaniem jakości wirowania, producenci kategoryzują pralki na siedem klas:
- sprzęty klasy A cechują się największą efektywnością, pozostawiają w odwirowanym wsadzie mniej niż 45% tzw. wilgotności resztkowej;
- pralki z grupy B zatrzymują od 45 do 54% wilgoci w praniu;
- natomiast C – już od 54 do 63%.
Pralki reprezentujące kolejne klasy coraz gorzej radzą sobie z odwirowywaniem wody:
- modele klasy D utrzymują od 63 do 72% wilgotności resztkowej;
- E – od 72 do 81%;
- F – od 81 do 90%;
- G – nawet ponad 90%.
Wirowanie 800 czy 1000, a może 1600? Na ile obrotów nastawić pralkę?
Prędkość wirowania warto dopasować do wsadu bębna, bo właśnie od rodzaju pranych tkanin, ich składu materiałowego, grubości, typu wykończenia (zamków, guzików, elementów z tworzywa sztucznego) zależy powodzenie całej akcji. Jeżeli prędkość obrotowa jest zbyt mała, to ciężkie, grubsze tkaniny nie mają szans na skuteczne pozbycie się wody podczas wirowania. Podczas wiszenia na suszarce mogą się niepotrzebnie rozciągnąć, a kapiąca z nich woda – nawet zniszczyć podłogę (z drewna czy paneli). Natomiast duża siła odśrodkowa (przy bardzo wysokiej prędkości wirowania) szybko obraca i mocno dociska pranie do ścian bębna. Delikatne ubrania mogą sobie z tym nie poradzić i ulec uszkodzeniu (pognieceniu, rozciągnięciu czy wręcz podarciu). Sytuację pogarszają niezapięte guziki lub zamki, które trą o włókna materiałów.
Jakie wirowanie w pralce jest więc bezpieczne dla prania? Ogólnie przyjmuje się, że:
400 obr./min – sprawdza się podczas odwirowywania tkanin bardzo cienkich i delikatnych – np. jedwabiu, koronki czy kaszmiru – które łatwo ulegają zagnieceniu, rozciągnięciu się lub zbiegnięciu w pralce. Odwirowane w takich warunkach ubrania mają w sobie sporo wilgoci i wymagają starannego wysuszenia (niektóre nawet w pozycji horyzontalnej);
600–800 obr./min – to optymalna liczba obrotów bębna podczas prania materiałów łatwo się gniotących: lnu, satyny, grubszej bawełny i koronki czy tworzyw sztucznych. Wyjęte z pralki tkaniny są dość wilgotne, ale mają za to mało zagnieceń, są też łatwe do wyprasowania;
1000–1200 obr./min – taką prędkość wirowania dobrze zniosą ubrania odporne na zniekształcenia i łatwe do prasowania – dżinsy, koszule, bawełnianie T-shirty. Ponieważ pralka odwirowuje z nich dużo wilgoci, szybko wysychają. Przy maks. 1000 obrotach (o ile producent inaczej nie zaleci) można też wirować kołdry, poduszki czy kurtki puchowe;
1400 obr./min – możesz nastawić do prania ręczników, pościeli, kocy, narzut, zasłon i innych ciężkich tkanin;
1600–1800 obr./min – sprawia, że wilgoć zostaje niemal całkowicie odwirowana. Takiemu traktowaniu możesz poddawać tylko ubrania mocne, dobrej jakości, odporne na zniekształcenia, np. grubsze ręczniki, prześcieradła, obuwie sportowe.
W nowoczesnych modelach nie musisz samodzielnie ustawiać poziomu wirowania. Pralka z automatycznymi programami (Bawełna, Wełna, Syntetyki, Odzież sportowa itp.) sama wie, jaką prędkość obrotową bębna wybrać. Wie też, jak długo i w jakiej temperaturze najlepiej jest prać różne rodzaje tkanin, by były czyste i zachowały dobrą formę.
Jak wybrać pralkę z dobrym wirowaniem?
Podczas przeglądania pralek warto się zatrzymać przy urządzeniach, które oferują prędkość wirowania co najmniej 1000 obr./min. Do szybkiego prania codziennego będzie ci zapewne potrzebne wirowanie na poziomie 1000–1400 obr./min. A jeśli często pierzesz grube i ciężkie tkaniny oraz zależy ci na praniu niemal suchym po wyjęciu z bębna, postaw na pralkę z 1600 obrotów (lub więcej). To oczywiście wartości maksymalne. Aby pralka dobrze ci służyła, powinna mieć jeszcze możliwość regulowania prędkości wirowania. To przydatna opcja, dzięki której jeszcze lepiej dopasujesz liczbę obrotów do wsadu oraz aktualnych potrzeb. Być może tym razem chcesz mieć ubrania czy zasłony łatwiejsze do prasowania, z mniejszą liczbą zagnieceń? Zmniejsz więc prędkość wirowania. Musisz szybko wyprać i wysuszyć dżinsy? Włącz cykl prania z maksymalną liczbą obrotów bębna.
W zależności od pralki regulacja prędkości może być:
płynna – ustawiasz dowolną szybkość obrotów w zakresie oferowanym przez model;
skokowa – wybierasz prędkości w ustalonych przez producenta odstępach, np. co 100, 200 lub 400 obr./min.
Świetnym rozwiązaniem jest też możliwość zmiany (zwykle zmniejszenia) prędkości wirowania w obrębie programów automatycznych. Producent zaproponował do cyklu prania codziennego 1400 obr./min, ale ty wiesz, że twoja koszula jest potem trudna do wyprasowania? Jednym kliknięciem na panelu sterowania możesz zmniejszyć szybkość wirowania, np. do 1200 obrotów.
Czy pralka z 1600 obrotów może pracować cicho?
Wirowanie to najgłośniejszy etap cyklu prania. Nic dziwnego, skoro bęben wykonuje wtedy nawet 1600–1800 obrotów na minutę, a silnik pracuje pełną parą. Generowane przez pralkę dźwięki mogą być nieprzyjemne dla ucha. Mogą, ale nie muszą. W urządzeniach dobrej klasy zastosowano nowoczesne technologie redukujące głośność wirowania do poziomu 65–70 dB (tyle decybeli towarzyszy przykładowo pracy w biurze czy głośniejszej rozmowie w domu).
Cicha praca pralki to zasługa systemów antywibracyjnych, budowy bębna, ale przede wszystkim obecności silnika inwerterowego – bezszczotkowego (a więc niewywołującego tarć). Silnika, który wykorzystuje do pracy dyskretne działanie pola magnetycznego. Jest przy tym energooszczędny i trwały. Zwróć na niego uwagę przed zakupem nowej pralki. Spójrz też w karcie produktu na klasę głośności wirowania. Ona wskaże ci urządzenie dbające o twój komfort akustyczny. Według obowiązującej w Unii Europejskiej skali za najcichsze uchodzą pralki o klasie głośności wirowania A, najgłośniejsze z kolei są te z oznaczeniem D).
Pamiętaj, że na odczuwalny hałas wpływają również:
- rodzaj programu prania (intensywny jest np. głośniejszy od delikatnego);
- typ pranych tkanin (ciężkie, z elementami metalowymi emitują mocniejsze dźwięki);
- wielkość załadunku (lżejszy wsad równa się dyskretniejsze wirowanie);
- akustyka łazienki (w większym, pustym pomieszczeniu z betonową posadzką dźwięki lepiej się roznoszą, zyskują na sile).
Maksymalna prędkość wirowania w pralce – podsumowanie
Wirowanie w pralce jest jednym z kluczowych etapów prania – ma na celu usunięcie nadmiaru wilgoci z wsadu i przygotowanie ubrań do wysuszenia/uprasowania. Dobrze dobrana prędkość obrotowa bębna ułatwia oba zadania, dba też o tkaniny – chroni je przed zniszczeniem (otarciami, zbiegnięciem itp.). Maksymalna prędkość wirowania różni się w zależności od pralki. W jednym modelu może to być np. 1000 obr./min, a w innym już 1600 obr./min, przy czym wyższa wartość oznacza lepsze odwirowanie wody z wsadu. Po wyjęciu z bębna pranie jest niemal suche.
Warto zdecydować się na pralkę oferującą od 1500 obrotów, gdy chcesz często prać w niej m.in. grubsze ręczniki, pościele lub narzuty. Do prania codziennego ubrań z bawełny lub tkanin syntetycznych wystarczy ci pralka z maks. prędkością 1000–1400 obrotów. Ponieważ nie wszystkie materiały dobrze znoszą tak duże szybkości obrotowe bębna, idealnie jeśli twoja nowa pralka będzie miała również ręczną regulację prędkości wirowania. Dzięki niej można zmieniać ustawienia nawet w obrębie automatycznych programów prania.
Zobacz także: