Właściciele niewielkich mieszkań często mają problem z miejscem nawet na najbardziej podstawowe sprzęty w kuchni czy łazience. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem może być zakup urządzeń o mniejszych niż standardowe wymiarach. W tym tekście podpowiadamy, jakie pralki w wersji mini znajdziesz na rynku i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.
Mała pralka, czyli jaka?
Na rynku są dostępne dwa typy pralek: ładowane od góry i od frontu. I dla każdego z nich „minipralka” oznacza trochę coś innego. Zanim przejdziemy do konkretnych wymiarów, warto podkreślić, że pralki ładowane od przodu zwykle są szersze i potrzebują sporej przestrzeni przed sobą, by móc swobodnie otwierać drzwiczki. Łatwiej je jednak wpasować np. w zabudowę kuchenną i bez problemu można je umieścić pod blatem. Natomiast modele ładowane od góry są wąskie, ale stosunkowo głębokie. Sprawdzą się więc lepiej w wąskich pomieszczeniach, w których trudno byłoby otworzyć drzwiczki do przodu tak, by wygodnie wyjąć pranie. Potrzeba jednak sporej przestrzeni nad nimi, aby móc swobodnie z nich korzystać.
Kompaktowa pralka ładowana od góry to taka, która ma około 70 cm wysokości, 40 cm szerokości, 60–65 cm głębokości i mieści mniej więcej 6 kg ubrań. W przypadku małej pralki ładowanej od przodu – czyli tzw. pralki slim – niewielkie wymiary są powiązane głównie z głębokością. Dla pralek tego rodzaju wynosi ona od 40 do 49,9 cm, a ładowność mieści się w granicach 9 kg. Nie tak dawno na rynku pojawiła się również odchudzona wersja pralek slim, a mianowicie: superslim. To modele, które mogą się poszczycić głębokością do 39,9 cm i ładownością do 6 kg. A co z pralkami najwęższą i najniższą? Najwęższa pralka ładowana od przodu, jaką znajdziesz w naszym sklepie, ma 45 cm szerokości, natomiast najniższa – 67 cm. Dla porównania – najmniejsza pralka wolnostojąca dostępna na rynku ma szerokość 51 cm, wysokość 70 cm i jest głęboka na 44 cm.
W przypadku gdy potrzebujesz pralki do zabudowy, pamiętaj, że taki model zawsze będzie dużo większy niż pralka wolnostojąca: najmniejsza głębokość pralki do zabudowy z dostępnych w naszym sklepie to 52,7 cm, najniższa mierzy 81 cm, a najwęższa ma szerokość 59,5 cm.
Kompaktowa pralka do małej łazienki lub kuchni – co wziąć pod uwagę?
Pomijając gabaryty, o których już wspominaliśmy, przy wyborze pralki do niewielkiej przestrzeni należy uwzględnić dokładnie to samo, co w przypadku każdej innej. Są to takie kwestie, jak:
- Klasa energetyczna – to istotna sprawa, jeśli zależy ci na ekologii i nieprzepłacaniu za prąd. W przypadku urządzeń AGD wartości tego parametru oznacza się literami od A do G. Modele z symbolem A są najbardziej oszczędne, te z G natomiast – najmniej.
- Zużycie wody – aby je ograniczyć, niektóre modele są wyposażone w specjalne czujniki wykrywające stopień załadowania, które pozwalają urządzeniu na dobranie określonej ilości energii i wody. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na urządzenia z opcją połowy załadunku. Najbardziej oszczędne urządzenia zużywają nawet około 35 l wody na cykl, te mniej oszczędne – do 50 l.
- Ładowność – czyli to, ile kilogramów ubrań pralka może pomieścić w środku. W tym wypadku ważne są liczba domowników i to, jak bardzo brudzą ubrania. Małe pralki, które znajdziesz w naszym sklepie, mogą pomieścić od 3 do 9 kilogramów prania. Wybór jest więc dość prosty: jeśli jesteś singlem lub mieszkasz tylko z partnerem, doskonale sprawdzi się urządzenie 3–4-kilogramowe (oczywiście jeśli np. nie jesteście wielbicielami sportów, których uprawianie generuje tony brudnych ubrań), jeśli zaś w skład twojej rodziny wchodzą również dzieci, bezpieczniej będzie wybrać model 7–9-kilogramowy.
- Poziom generowanego hałasu – wiadomo: im niższy, tym lepszy, jednak w dwóch wypadkach warto zwrócić szczególną uwagę na ten parametr. Pierwszym jest konieczność umieszczenia pralki w kuchni otwartej na salon, drugim zaś – obecność w domu małego dziecka. Najcichsze urządzenia dostępne w naszym sklepie generują hałas do 70 dB w czasie wirowania.
- Rodzaje programów – dezynfekcja UV, możliwość dodania ubrań podczas cyklu prania, pranie z dodatkiem pary i sterowanie aplikacją – małe pralki pod względem dostępności nowoczesnych funkcji dorównują tym pełnowymiarowym! Z łatwością znajdziesz więc wśród nich urządzenie z funkcjami, które usprawnią ci codzienne życie. Ważną informacją jest to, że takich możliwości możesz się spodziewać zarówno po tradycyjnych urządzeniach ładowanych od przodu, jak i tych otwieranych od góry.
- Wygląd – oczywiście nie jest to najważniejsza cecha i nie powinna być kluczową w wyborze pralki, ale z pewnością powinien się wpisywać w design kuchni, łazienki, przedpokoju czy innego pomieszczenia, w którym zamierzasz postawić urządzenie. W ofercie Euro znajdziesz zarówno bardzo klasyczne – pod względem koloru i designu – białe urządzenia, jak i srebrne czy czarne modele o bardzo nowoczesnej formie.
Pralka czy pralko-suszarka?
Postawmy sprawę jasno: jeśli wiesz, że potrzebujesz urządzenia z funkcją suszarki, niestety nie znajdziesz takiego modelu wśród pralek otwieranych od góry, i to nie tylko w wersji mini. Dobra wiadomość jest jednak taka, że pralko-suszarki otwierane od przodu występują również w wersji o głębokości standardowej pralki slim (40–49,9 cm). Jeśli zaś chodzi o wysokość i szerokość tych o najmniejszych, to odpowiednio: 84 i 59,5 cm. W przypadku pralko-suszarek do zabudowy – podobnie zresztą jak w sektorze pralek do zabudowy – te wymiary są większe. Głębokość najpłytszej to ok. 54 cm, szerokość najwęższej – 59,9 cm, zaś wysokość najniższej – powyżej 82 cm.
Decydując się na urządzenie tego typu, trzeba pamiętać, że w przypadku pralko-suszarki ciężar wsadu do prania zawsze jest mniejszy niż tego do suszenia. Oznacza to, że możesz wysuszyć w bębnie tylko część pierwotnego załadunku albo po prostu uprać i wysuszyć ubrania na raty.
Mała pralka równa się mały wsad i częste pranie? Niekoniecznie! Nowoczesne miniurządzenia wcale nie muszą ustępować swoim większym koleżankom zarówno pod tym, jak i żadnym innym względem. Rozważnie dobierz więc parametry kompaktowej pralki do swoich potrzeb, a z pewnością nie poczujesz większej różnicy. A jeśli potrzebujesz więcej informacji, sprawdź też nasz ranking najlepszych pralek slim.