Kiedyś mikrofon do śpiewania przed lustrem zastępowała puszka lakieru do włosów. Dziś jednak, dzięki bogatej ofercie dostępnych mikrofonów, możemy bez przeszkód nagrywać swój śpiew lub bawić się z przyjaciółmi podczas karaoke. Wybierając mikrofon do wokalu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które zdecydują o jakości efektów naszej pracy i zabawy. Sprawdźmy, jak wybrać mikrofon do nagrywania wokalu w domu, by spełnił nasze oczekiwania.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Mikrofon do śpiewania – jaki do czego?
Wybierając mikrofon do śpiewania w domu, musimy przede wszystkim zdecydować, jak będziemy z niego korzystać. Jeśli jego przeznaczeniem będzie domowe karaoke, powinniśmy wybrać inny model niż w przypadku nagrywania piosenek. Z kolei gdy zdecydujemy się na mikrofon do nagrywania wokalu, musimy się zastanowić, do jakiego urządzenia będziemy go podłączać.
Gdy marzy się nam śpiewanie na żywo do podkładów z naszych ulubionych piosenek, najlepszym wyborem będzie dobry mikrofon dynamiczny. To dokładnie taki mikrofon, jaki zobaczymy w rękach piosenkarzy na koncertach czy w teledyskach. Bez problemu podłączymy go na przykład do niektórych wzmacniaczy do kina domowego, co pozwoli nam szybko rozpocząć zabawę ze śpiewaniem w roli głównej.
Jeśli jednak marzy nam się stworzenie domowego ministudia nagraniowego, w którym będziemy nagrywać naszą twórczość, powinniśmy wybrać dobry mikrofon pojemnościowy do wokalu. To właśnie takich mikrofonów używa się najczęściej w studiach nagraniowych. Wiele z nich wymaga zasilania i ze względu na budowę trudno trzymać je w rękach w trakcie śpiewania, jednak odwdzięczają się bardzo dobrą jakością nagrań.
Mikrofon do wokalu – dynamiczny czy pojemnościowy?
Mimo że na rynku jest wiele rodzajów mikrofonów, wokaliści powinni się skupić tak naprawdę na dwóch najbardziej powszechnych typach. To właśnie one są najczęściej wykorzystywane podczas występów na żywo i nagrań studyjnych. Są to:
· mikrofon pojemnościowy – to zdecydowanie bardziej skomplikowana i profesjonalna konstrukcja. Mikrofony pojemnościowe w większości przypadków wymagają dodatkowego zasilania. Ich mobilność jest przez to ograniczona, ale jakość produkowanego przez nie dźwięku jest o wiele wyższa niż w przypadku modeli dynamicznych. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wysoką czułość wymagają do pracy dobrych warunków. Często bezlitośnie zarejestrują wszelkie niepożądane dźwięki, które mogą się pojawić w niewyciszonych pomieszczeniach.
Na rynku trafimy też na mikrofony elektretowe. Z technicznego punktu widzenia to tak naprawdę odmiana mikrofonu pojemnościowego, która zachowuje wiele jego zalet, a przy tym często jest tańsza. Na nie również warto zwrócić uwagę. Przyjęło się, że mikrofony elektretowe to kiepskie mikrofony, ale to nieprawda. Mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Więcej o nich przeczytasz w naszym poradniku: Mikrofon elektretowy – jaki wybrać i co kryje się pod tą nazwą?
Jaki mikrofon do śpiewania wybrać? Charakterystyka kierunkowa
Każdy mikrofon ma swoją charakterystykę kierunkową. To nic innego jak sposób, w jaki (czy raczej z jakich kierunków) odbiera dźwięk. Wyróżniamy kilka charakterystyk kierunkowych:
· mikrofony dwukierunkowe – zwane też ósemkowymi. Najlepiej rejestrują dźwięki dochodzące do nich z przodu i z tyłu, wyciszając te trafiające z boków. Ich wykorzystanie jest dobrym pomysłem na przykład podczas nagrywania duetu wokalistów;
· mikrofony jednokierunkowe – nazywane też kardioidalnymi. Skupiają się na dźwiękach, które trafiają do nich od przodu, wytłumiają zaś wszystkie inne kierunki. To charakterystyka, którą najłatwiej kontrolować. Wybacza też wiele problemów związanych z nagrywaniem w niewyciszonym pomieszczeniu.
Mikrofon do śpiewania – na co zwrócić uwagę?
Omówiliśmy podstawowe cechy, jakie charakteryzują dobry mikrofon do śpiewania, ale to jeszcze nie wszystko. By nie zgubić się w gąszczu parametrów, które opisują poszczególne modele mikrofonów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
· rodzaj złącza – typ wtyczki, jaką podłączymy mikrofon do nagłośnienia lub komputera. W przypadku mikrofonów do karaoke najczęściej będzie to mini jack 3,5 mm, jack 6,3 mm lub XLR. Jeśli chcemy podłączyć mikrofon do komputera, najlepiej wyposażyć się w mikrofon ze złączem USB;
· długość przewodu połączeniowego – większość mikrofonów wyposażonych jest w wymienny przewód połączeniowy, niektóre modele mają jednak przewód zamontowany na stałe.
W przypadku mikrofonów pojemnościowych, które podłączymy do komputera, warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki ustawimy mikrofon na biurku. Niektóre z nich mają wbudowane stojaki, inne z kolei musimy dodatkowo wyposażyć w statyw biurkowy lub ramię mikrofonowe.
Mikrofon do wokalu – podsumowanie
Gdy wybieramy mikrofon do wokalu, przede wszystkim musimy pomyśleć o tym, jak będziemy go użytkować. Wtedy łatwo będzie nam wybrać typ mikrofonu, którego potrzebujemy.
Zastanawiając się, jaki mikrofon do wokalu wybrać, pamiętajmy też o wybraniu charakterystyki kierunkowej odpowiedniej do warunków, w jakich będziemy go używać. Pomyślmy też o sprzęcie, do którego będziemy podłączać swój mikrofon – jaka wtyczka będzie nam potrzebna.
Nie bójmy się eksperymentować. Czasem nietypowe rozwiązania prowadzą do ciekawych efektów. Może się okazać, że piosenka nagrana za pomocą mikrofonu, który wcale nie jest uznawany za mikrofon wokalowy, może nabrać ciekawego i zaskakującego charakteru.
Pamiętajmy również, że w czasach upowszechnienia zdalnej pracy i nauki będziemy mogli wykorzystać nasz mikrofon również w innych celach, nie tylko do śpiewania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mikrofonów, przeczytaj nasz poradnik: Rodzaje mikrofonów – jaki mikrofon wybrać?