Montaż okapu kuchennego możesz oczywiście zlecić fachowcy. Tylko czy to konieczne? Jeśli znasz się choć trochę na pracach instalacyjnych, zrobisz to samodzielnie. Sprawnie i bez dodatkowych kosztów. Przeczytaj, jak – krok po kroku – zamontować okap w roli wyciągu lub pochłaniacza. Dopasuj technikę do typu urządzenia i docelowego miejsca – w szafce, przy ścianie, nad wyspą.
Co warto wiedzieć przed montażem okapu w kuchni – podłączenie wentylacji i prądu
Przed montażem okapu kuchennego, zanim wkręcisz w ścianę lub szafkę pierwszy wkręt albo przytniesz rurę wylotową, upewnij się, czy wszystko gra. Co dokładnie? Jeszcze raz sprawdź, w jakim obiegu powietrza może działać twój okap. Jeśli jest pochłaniaczem, to znak, że może pracować tylko w obiegu zamkniętym – zasysa opary z gotowania, przepuszcza je przez filtry, a na koniec oczyszczone powietrze ponownie wypuszcza do kuchni. Taki okap do montażu potrzebuje jedynie instalacji elektrycznej, filtrów węglowych oraz ewentualnie kierownicy wydmuchu powierza. Większe wymagania ma okap z funkcją wyciągu, który jest przystosowany do pracy w otwartym obiegu powietrza i zanieczyszczone powietrze odprowadza na zewnątrz, poza budynek.
Gdy planujesz montaż okapu-wyciągu, musisz mieć możliwość połączenia go specjalną rurą z kanałem wentylacyjnym albo wyprowadzenia jego wylotu bezpośrednio przez ścianę na zewnątrz domu. W drugim przypadku musisz dodatkowo zamontować kratkę wylotową z klapą zwrotną (dzięki niej powietrze z zewnątrz nie będzie napływać do kuchni).
Twój szacht wentylacyjny powinien mieć dwa kanały: jeden do wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, a drugi – właśnie do podłączenia wyciągu. Jeśli dysponujesz pojedynczym kanałem grawitacyjnym (w starszych budynkach to norma), zamontuj specjalną podwójną kratkę wentylacyjną – z wylotem grawitacyjnym i otworem na rurę okapu. Ze względów bezpieczeństwa – zwłaszcza przy kuchence gazowej – nie wpinaj wylotu okapu do kanału grawitacyjnego. Wentylacja w kuchni musi działać stale, nic nie może jej blokować. Zabronione jest także podłączanie wyciągów do eksploatowanych kanałów kominowych i spalinowych.
Idealnie, by kanał wentylacyjny znajdował się blisko okapu, a łącząca je rura miała jak najmniej załamań (maks. dwa) i skręcała pod kątem nie większym niż 45 stopni. Wtedy powietrze zassane przez okap szybko i bez przeszkód wędruje do wentylacji.
W roli łącznika okapu z kanałem najlepiej się sprawdza sztywna, gładka, okrągła rura o śr. 15 cm (ew. 12 cm). W sprzedaży dostępne są też modele o przekroju prostokątnym, które łatwiej można wpasować do szafki lub nad meblami kuchennymi. Pamiętaj tylko, że im rura jest węższa i nierówna powierzchniowo (np. rura spiro), a do tego poprowadzona pod różnymi kątami, tym trudniejszy i głośniejszy jest przepływ powietrza. Maksymalna długość przewodu wylotowego to 5 m.
Tuż obok okapu powinno się również znaleźć podłączenie instalacji elektrycznej – gniazdo z napięciem 220–240 V. Warto je wcześniej zaplanować w takim miejscu, by nie utrudniało dalszej aranżacji kuchni i nie zaburzało jej estetyki. W okapach przyściennych kominowych gniazdko ukryjesz np. za maskownicą, a w podszafkowych teleskopowych wewnątrz zabudowy meblowej.
Na jakiej wysokości zamontować okap?
To, na jakiej wysokości zamontujemy okap, uzależniamy od typu urządzenia, rodzaju płyty grzewczej oraz wzrostu użytkowników. Okapy kominowe przyścienne lub wyspowe, podszafkowe teleskopowe oraz szafkowe do zabudowy (tzw. wkłady) montujemy 70–75 cm powyżej płyty grzewczej (indukcyjnej, ceramicznej, gazowej). Natomiast okapy skośne przyścienne 35–40 cm od płyty elektrycznej i 45–55 cm od płyty gazowej. Gdy okap będzie użytkowany przez wysokie osoby, można dodać kilka centymetrów ekstra. Jednak nie więcej, niż to przewiduje producent okapu (szczegółowe informacje znajdziesz na karcie instalacji produktu).
Ważna kwestia przed montażem okapu to stabilność podłoża. Ściana, sufit albo mebel, do których przymocujesz okap (zazwyczaj ciężki, nawet 20 kg), muszą być mocne, trwałe, nieruchome. Idealnie, gdy ściany i sufity są wykonane z betonu, pustaków albo cegły.
Montaż okapu kominowego z funkcją wyciągu – krok po kroku
Gdy przystępujesz do montażu okapu kominowego przyściennego, postępuj według poniższych wskazówek.
1. Zaznacz na ścianie miejsca montażu kołków rozporowych niezbędnych do mocowania okapu. Aby sobie to ułatwić, skorzystaj z szablonu montażowego (otrzymasz go z nowo zakupionym okapem). Przymocuj równo szablon do ściany taśmą klejącą, np. malarską. Wywierć otwory pod kołki rozporowe, a następnie usuń szablon, wbij kołki i wkręć wkręty.
2. Za pomocą kątowników lub innych elementów montażowych osadzonych na wkrętach przytwierdź do ściany korpus okapu. Wypoziomuj go.
3. Używając poziomnicy, listwy/szyny montażowej i wkrętów, przygotuj mocowanie maskownicy okapu. Większość dostępnych na rynku maskownic (inaczej kominów) ma teleskopową konstrukcję, więc ich długość można łatwo dopasować do potrzeb. Ustaw odpowiadającą ci długość komina i przykręć na tej wysokości listwę montażową. Powieś na niej na próbę górną część maskownicy. Dolną oprzyj na korpusie okapu.
4. Rurą do okapu połącz otwór wylotu powietrza z urządzenia z kanałem wentylacyjnym w ścianie lub suficie. Gdy kształt rury nie odpowiada otworowi wejściowemu, konieczna jest instalacja reduktora. Koniec rury umieść w rozecie kanału wentylacyjnego. Linię styku uszczelnij silikonem.
5. Przymocuj maskownicę okapu do ściany. Element nie zakrywa całej rury? Warto przewidzieć to na wcześniejszym etapie prac i rozważyć np. zabudowę instalacji płytą gips-kartonową lub meblową. Możesz też zastosować inne rozwiązanie – zamiast maskować rurę, wyeksponuj ją – pomaluj na kolor kontrastujący ze ścianą lub szafkami obok.
6. Na koniec czas umieścić filtry w okapie i podłączyć wtyczkę urządzenia do gniazdka elektrycznego.
Do montażu okapu kominowego nad wyspą kuchenną potrzebujesz wcześniej przygotowanej konstrukcji. Instalację elektryczną i wentylacyjną prowadzi się najczęściej w suficie podwieszanym wykończonym płytą g-k. A sam okap mocuje na wkrętach lub hakach.
Montaż okapu podszafkowego – przydatne wskazówki
Jeżeli montujesz okap podszafkowy w roli pochłaniacza, masz ułatwione zadanie. Zacznij od przygotowania szafki. Jeśli ma dno, wytnij w niej otwór zgodnie z szablonem instalacyjnym (zazwyczaj jest on dostarczany wraz z urządzeniem). Zaznacz miejsca montażu wkrętów. Wiertarko-wkrętarką wywierć w tych punktach otwory. Przymocuj pochłaniacz do szafki za pomocą zalecanych elementów montażowych. Na koniec wypoziomuj urządzenie, umieść w nim filtry węglowe i podłącz do gniazda elektrycznego. Ze względów bezpieczeństwa nie wpinaj okapu bezpośrednio do instalacji elektrycznej w puszce (producenci okapów odradzają takie praktyki). Dzięki gniazdku w razie ewentualnej awarii urządzenia szybko odłączysz okap od prądu.
Z kolei montaż okapu podszafkowego z funkcją wyciągu jest możliwy dopiero wtedy, gdy masz już przygotowaną instalację wentylacyjną – z odpowiedniej grubości rurą łączącą okap z kanałem wentylacyjnym w ścianie lub suficie. Ponieważ rura ma biec wewnątrz zabudowy meblowej, konieczne jest wcześniejsze wywiercenie otworów w szafkach. W kolejnych krokach postępuj jak przy montażu pochłaniacza podszafkowego. Osadź okap w szafce, a potem umieść w jego wylocie rurę odprowadzającą powietrze.
Montaż okapu kuchennego – podsumowanie
Jak zamontować okap kuchenny? Najłatwiejszy w realizacji jest montaż okapu podszafkowego lub kominowego (przyściennego) w funkcji pochłaniacza – wiąże się on z mocowaniem urządzenia do szafki wiszącej lub ściany. Oczywiście wymaga też podłączenia do prądu (gniazdka elektrycznego). Więcej prac instalatorskich wykonuje się podczas montażu wyciągu, czyli okapu działającego w otwartym obiegu powietrza. Taki sprzęt potrzebuje połączenia z kanałem wentylacyjnym w ścianie. Z odrobiną dobrej woli, umiejętnościami monterskimi oraz wiedzą, którą udało ci się zdobyć / utrwalić podczas lektury tego poradnika, na pewno doskonale poradzisz sobie z instalacją każdego okapu.
Jeśli zdecydujesz się na zakup okapu w RTV EURO AGD (bez względu na to, czy zrobisz to w sklepie stacjonarnym, czy przez internet, na Euro.com.pl), za niewielką opłatą możesz skorzystać z usług dodatkowych: wniesienia urządzenia do mieszkania/domu, rozpakowania sprzętu, ustawienia go we wskazanym miejscu, wyniesienia opakowania. Zapoznaj się z naszym cennikiem usług dodatkowych, znajdziesz w nim jeszcze więcej informacji odnośnie np. montażu AGD. Chcesz skorzystać z opcji bezpłatnego odbioru zużytego sprzętu? To także możliwe. Do tego łatwe i wygodne!
Zobacz też:
Montaż zmywarki do zabudowy