Mopy elektryczne występują także pod nazwą „mopy parowe”. Umożliwiają szybkie i dokładne umycie podłóg gorącą parą wodną bez konieczności stosowania chemicznych środków czyszczących. Elektryczny mop parowy nie tylko czyści, ale też działa bakteriobójczo. Urządzenie może mieć kilka końcówek i dysz myjących. Dzięki nim możemy usuwać także inne zabrudzenia, np. fugi.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Mop elektryczny parowy – jak działa to urządzenie?
Elektryczne mopy parowe wymagają podłączenia do źródła zasilania na stałe lub wyłącznie na czas ładowania akumulatorów (zależnie od modelu). Pod wpływem energii elektrycznej w mopie uruchamiają się grzałka i pompka. Mają one za zadanie podgrzać wodę w zbiorniku do wysokich temperatur i przekształcić ją w parę. Gorąca para wodna wydostaje się z dyszy mopa z dużym ciśnieniem. Dzięki temu szybko i precyzyjnie usuwa zanieczyszczenia z różnych powierzchni i nie wymaga stosowania chemicznych detergentów. Mop elektryczny bez trudu radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, jak tłuste plamy na podłodze czy kamień na płytkach w łazience. Można nim myć także powierzchnie szklane, gumowe, kamienne posadzki i podłogi z paneli. Gorąca para wydostająca się z mopa poza funkcją czyszczenia działa bakteriobójczo. Elektryczny mop do mycia podłóg, np. Vileda MOP PAROWY PERFECT CLEANING STEAM, nie pozostawia smug ani zacieków na wyczyszczonych powierzchniach. Podłoga po umyciu jest niemal sucha, dzięki temu nie ma obaw o odkształcanie się i wypaczanie paneli pod wpływem pozostającej na nich wody.
Mop parowy elektryczny – jaką wybrać moc?
Moc jest ważnym parametrem mopów parowych. Zależy od niej to, jak szybko urządzenie będzie gotowe do pracy. Im większa moc, tym lepiej. Efektywną pracę i szybki czas gotowości zapewniają mopy o mocy 1200 W. Najlepszą wydajność i osiągi na potrzeby domowych porządków będą mieć urządzenia, których moc silnika wynosi około 1500 W.
Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy elektryczny mop parowy?
W sprzedaży dostępne są różne modele elektrycznych mopów do podłogi. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na to, jakie dane urządzenie ma wymiary i wagę. Parametry te będą decydowały o komforcie sprzątania – im cięży mop, tym więcej wysiłku będzie wymagało utrzymanie go w rękach. Na uwagę zasługuje również wielkość pojemnika na wodę. Jeżeli planujemy myć duże powierzchnie, najlepiej wybierać mopy z dużymi zbiornikami, np. Karcher SC 5 EasyFix, w którym naczynie na wodę ma pojemność 1,5 l. Zmniejszymy w ten sposób częstotliwość dolewania wody i zminimalizujemy liczbę przerw wynikających z oczekiwania na ogrzanie wody.
Mopy elektryczne różnią się typem głowicy. Niektóre modele są giętkie, co ułatwia dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc, inne mają szeroką końcówkę myjącą, która umożliwia szybsze sprzątanie. Wśród ofert znajdziemy również okrągły mop obrotowy. Dokładnie usuwa zabrudzenia pod meblami, a poza funkcją mycia zapewnia polerowanie nawierzchni. Na rynku dostępne są także modele mopów parowych z różnego rodzaju końcówkami w zestawie, np. Karcher SC 2 EasyFix Deluxe Premium 1.513-253.0. Dysze do detali, okrągłe szczotki i inne elementy zestawu sprawiają, że urządzenie zyskuje na uniwersalności – możemy dowolnie zmieniać końcówki i dostosowywać je do każdej powierzchni. W taki sposób mop parowy staje się urządzeniem wielofunkcyjnym, za pomocą którego np. usuniemy plamy z dywanu czy kanapy, wyczyścimy fugi, okap kuchenny lub kabinę prysznicową. Wygodnym rozwiązaniem jest mop, który ma długą lancę i końcówkę do mycia okien. Dzięki temu mycie nawet dużych okien tarasowych będzie sprawniejsze i bardziej precyzyjne.
Na komfort pracy wpływa możliwość regulacji siły nadmuchu pary wodnej. Funkcja ta dostępna jest m.in. w modelu Ariete 4169. Rozwiązanie eliminuje problem skraplania się wody i pozwala na mycie także drewnianych nawierzchni. Precyzyjne pokrętło regulacji umożliwia dostosowanie strumienia pary do aktualnych potrzeb. Poszukując mopa elektrycznego, warto też sprawdzić, w jakim tempie urządzenie podgrzewa wodę w zbiorniku. Niektóre mopy, jak Black&Decker FSMH13101SM-QS, potrzebują tylko 15 sekund, aby móc rozpoczynać nimi pracę.
Zakup mopa parowego usprawni domowe porządki i wyeliminuje stosowanie chemii czyszczącej. Jest to skuteczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się do nawierzchni wewnątrz i na zewnątrz budynku, np. na balkonie lub tarasie.