Multiroom to specjalna usługa, która pozwala oglądać telewizję na kilku odbiornikach jednocześnie. To niezwykle wygodne rozwiązanie sprawia, że każdy z domowników może oglądać to, co chce, na osobnych telewizorach. Proponuje je obecnie wielu dostawców telewizji kablowej i satelitarnej, dzięki czemu z łatwością znajdziesz ofertę dopasowaną do potrzeb. Dowiedz się, co to jest multiroom, na czym polega i jak zacząć z niego korzystać.
Z TEGO PORADNIKA DOWIESZ SIĘ: |
Co to jest multiroom i jak działa
W naszych domach często znajduje się więcej niż jeden telewizor. Najczęściej każdy z domowników chce być niezależny i oglądać ulubione treści o konkretnej porze. Ktoś chce oglądać serial w sypialni, ktoś inny mecz w salonie, a dzieci proszą o bajki w swoich pokojach. Jednak żeby mieć wygodny dostęp do różnych kanałów na wielu urządzeniach, trzeba najpierw połączyć telewizory w jedną sieć. I właśnie do tego służy usługa multiroom, która pozwala oglądać domownikom różne stacje telewizyjne w tym samym czasie na kilku telewizorach. Jest to niesamowicie wygodne rozwiązanie, które zapewnia każdemu niezależność i komfort oglądania na własnych warunkach. Cieszy się popularnością zarówno wśród par, jak i w wielorodzinnych gospodarstwach domowych.
Co jest potrzebne do uruchomienia multiroom
Dzięki systemowi multiroom można rozdzielić sygnał TV nawet na 6 telewizorów. Cała instalacja składa się z kilku elementów:
- Jedna antena. Nie musisz instalować dodatkowych anten ani podpisywać kilku umów z operatorem – wszystko odbywa się w ramach jednego abonamentu. Możesz w ten sposób odbierać zarówno kanały naziemne, jak i satelitarne.
- Multiswitch lub inaczej główny dekoder multiroom, czyli jednostka centralna ustawiona w jednym z pomieszczeń w domu, która rozprowadza sygnał z anteny.
- Konwerter – dzięki niemu podłączysz kilka dekoderów do jednej anteny. Wyróżniamy konwertery TWIN, QUAD lub OCTO. Podłączysz do nich odpowiednio jeden, dwa lub trzy dekodery, a nawet cztery lub pięć.
- Dekodery, które podłącza się do telewizorów, aby odbierać kanały. Każdy telewizor działający w usłudze multiroom należy podłączyć do osobnego dekodera dostarczanego przez operatora.
- Sieć LAN lub odpowiednie kable. Przewód HDMI służy do połączenia dekoderów z telewizorem, natomiast kablem Ethernet podepniesz dekoder do routera i gniazda internetowego.
Czy multiroom musi być podłączony do anteny? Tak, ale tylko multiswitch, czyli główny dekoder rozprowadzający sygnał. Jak podłączyć usługę? Warto skorzystać z pomocy montera wysłanego przez operatora. Można też zrobić to samemu, łącząc dodatkowe dekodery z głównym dekoderem za pomocą kabli lub bezprzewodowo, dzięki domowej sieci Wi-Fi z routera. Do odbierania telewizji w systemie multiroom potrzebny jest dostęp do internetu. Im szybsze łącze, tym bardziej komfortowe oglądanie, bez spowolnień i zacinania się obrazu.
Usługę multiroom mają w ofercie najwięksi dostawcy telewizji, tacy jak Orange, Netia, Canal+, Vectra czy Cyfrowy Polsat i inni. Wystarczy zapytać o nią operatora, aby uzyskać niezbędne informacje i poznać szczegółowe warunki.
TV na kilku telewizorach – największe zalety tej funkcji
Podsumujmy w skrócie najważniejsze plusy, z którymi wiąże się uruchomienie funkcji multiroom w domu:
- Kilka telewizorów podłączonych do jednej anteny – dzięki temu nie musisz kupować osobnej oferty płatnej telewizji oddzielnie dla każdego telewizora.
- Nie trzeba kupować i montować wielu anten ani podpisywać kilku umów na TV z operatorami.
- Każdy ogląda to, co chce, na osobnym telewizorze – nie trzeba się już więcej kłócić o pilota z innymi lokatorami.
Włączenie funkcji multiroom znacząco zwiększa komfort oglądania TV w domu czy mieszkaniu. Na dodatek jest stosunkowo łatwe w samodzielnej instalacji i zwykle nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, oprócz niewielkiej opłaty za każdy dodatkowy dekoder.
Jak zrobić multiroom za darmo? Czy to możliwe?
Nie da się korzystać z multiroomu zupełnie za darmo, ale współcześnie wielu dostawców telewizji oferuje klientom tę usługę na preferencyjnych warunkach. Jeśli podpisujesz z wybranym operatorem nową umowę na świadczenie usług telewizyjnych, to od razu zgłoś chęć zakupienia systemu multiroom. U części dostawców sama usługa rozdzielenia sygnału nie jest dodatkowo płatna, jednak zazwyczaj trzeba się liczyć z ponoszeniem comiesięcznej niewielkiej opłaty za wypożyczenie dodatkowych dekoderów.
A co wtedy, gdy masz już podpisaną umowę? W takim wypadku z reguły nie musisz zawierać nowej, aby korzystać z tej usługi, chociaż może to zależeć od warunków danego operatora. Zadzwoń do swojego dostawcy telewizji i zapytaj, czy możesz włączyć darmowy multiroom jako dodatkową usługę w ramach jednego abonamentu.
Na rynku są też dostępne specjalne rozdzielacze sygnału tv (splittery), jednak działają one tylko w przypadku darmowej naziemnej telewizji cyfrowej, oferując dostęp do podstawowych kanałów. To niewielkie urządzenie, które rozdziela sygnał tv pomiędzy kilka telewizorów. Jeśli chcesz doprowadzić sygnał antenowy do trzech odbiorników, to splitter powinien mieć co najmniej trzy porty wyjścia. Pamiętaj jednak, że każde rozgałęzienie osłabia sygnał antenowy, co wpływa na jakość transmisji. Aby tego uniknąć, wybierz rozgałęźnik aktywny z wbudowanym wzmacniaczem sygnału. Jeżeli chcesz oglądać więcej kanałów satelitarnych w ramach multiroom, to wtedy musisz je dokupić w pakiecie od dostawcy.