Myślisz o nowej lodówce? Podpowiadamy, na które elementy trzeba zwrócić uwagę, by pracowała ona wydajnie, zapewniała odpowiednie warunki przechowywanej żywności i nie sprawiała problemów w użytkowaniu. Wybraliśmy i opisaliśmy 5 parametrów, które powinna mieć nowoczesna lodówka. Przeanalizuj naszą krótką listę i dopasuj urządzenie do swoich potrzeb. Niekoniecznie szybko, ale na pewno skutecznie.
1. Wielkość – czyli wymiary zewnętrzne i pojemność
Wielkość lodówki to kryterium podstawowe. Aby dobrze ją dopasować, weź pod uwagę przede wszystkim przestrzeń, którą masz do dyspozycji, i liczbę domowników. Gdy sprawdzasz, jak duże urządzenie zmieści się w twojej kuchni, koniecznie uwzględnij odstępy, które trzeba zachować od ściany czy sąsiadujących z lodówką mebli. Przydają się możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi – to już niemalże standard – i drzwi licujące. Prawidłowy montaż to także warunek tego, by lodówka pracowała prawidłowo i by producent uwzględnił gwarancję w razie jakiejkolwiek awarii.
Standardowe lodówki to zazwyczaj modele dwudrzwiowe z dolnym zamrażalnikiem – są najczęściej wybierane w naszym sklepie. Różnią się one jednak wysokością i – rzadziej – szerokością i głębokością, więc – co za tym idzie – mają też różną pojemność. Ale nawet lodówki o dokładnie takich samych wymiarach zewnętrznych mogą oferować więcej miejsca – dzięki najnowszym technologiom i wydajnemu systemowi izolacji ścianki lodówki są cieńsze, więc wewnątrz zmieścisz więcej produktów. A możesz też wybierać spośród innych typów lodówek – są jeszcze: jednodrzwiowe, side by side, french door czy multidoor.
Idealnie by było, żeby dobrać wielkość lodówki nie tylko do przestrzeni, ale także do liczby domowników. Przyjmuje się, że 120–130 litrów to pojemność odpowiednia dla jednej osoby. Na każdą następną trzeba doliczyć około 30 litrów. Czyli dla rodziny 2+2 powinno to być około 210–220 litrów. Jest jednak jeszcze jeden istotny aspekt – czyli to, jak często i jak duże zakupy robisz. Jeśli kupujesz rzadziej, a więcej – kup też lodówkę, której pojemność będzie wystarczająca, by jednorazowo zapakować do niej wszystkie rzeczy wymagające przechowywania w chłodzie.
2. Optymalne warunki chłodnicze – by niczego nie zmarnować
To bardzo ważny aspekt – z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, stabilne warunki chłodnicze to zawsze odpowiednie środowisko do przechowywania jedzenia – dłużej zachowuje ono świeżość i przydatność do spożycia. Więc jest bezpieczne i nie marnuje się. Po drugie – stabilna praca to niższe koszty eksploatacyjne. A więc oszczędność.
Na co zwrócić uwagę? Na technologie, które ułatwiają utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz lodówki przez całą dobę, niezależnie od warunków zewnętrznych i intensywności korzystania z urządzenia. To przede wszystkim specjalnie zaprojektowane systemy, które optymalizują obieg zimnego powietrza w komorze lodówki – dzięki nim rozprowadzane jest ono równomiernie i w każdym zakątku chłodziarki są takie same warunki, zawsze bezpieczne do przechowywania żywności. To też systemy, które zapobiegają wahaniom temperatury i ograniczają je nawet do tylko plus minus 0,5°C.
Stabilne warunki pomagające utrzymać świeżość jedzenia wspomaga także system No Frost – to nie tylko brak szronu i konieczności rozmrażania, ale także odprowadzanie zbędnej wilgoci. Do tego takie udogodnienia jak szuflady z regulacją wilgotności i temperatury, w których dłużej utrzymana jest świeżość warzyw i owoców oraz surowego mięsa.
Istotne są także technologie ułatwiające szybkie wyrównanie temperatury po dłuższym otwarciu drzwi lodówki, np. podczas wkładania do niej większych zakupów. Zwróć więc uwagę na takie funkcje jak szybkie chłodzenie i szybkie mrożenie, a także na tylną wewnętrzną ścianę lodówki wykończoną metalową płytą.
3. Higiena – funkcja antybakteryjna dla dłuższej świeżości
Odpowiednio niska, stabilna temperatura to nie wszystko, co oferują nowoczesne lodówki. Zwróć też uwagę na tak zwaną funkcję antybakteryjną. A znajdziesz ją nawet w tańszych urządzeniach. Dzięki takim rozwiązaniom różnego rodzaju mikroorganizmy, odpowiadające za przyspieszone psucie się jedzenia, mają do niego utrudniony dostęp. Niektóre też hamują proces starzenia się owoców i warzyw, więc dłużej zachowują one przydatność do spożycia, nie tracą smaku i wartości.
Najczęściej wykorzystywana jest powłoka antybakteryjna zawierająca związki srebra, które skutecznie hamują rozwój drobnoustrojów czy pleśni. Taką powłoką zazwyczaj pokrywa się uszczelki i wewnętrzną stronę drzwi. Czasami powłoką pokryte jest całe wnętrze lodówki. Często taka funkcja to także neutralizacja zapachów, więc powietrze w lodówce jest świeższe.
Systemy antybakteryjne są różne. Oprócz powłoki ze srebrem spotkać można:
- światło ultrafioletowe;
- płytki z dwutlenku tytanu;
- jonizację;
- filtr antybakteryjny.
Funkcja antybakteryjna szczególnie powinna interesować alergików, ale tak naprawdę jest przydatna każdemu. To większa higiena, łatwiejsze utrzymanie czystości i świeższe jedzenie na dłużej.
4. Energooszczędność – dobra dla portfela i środowiska
Lodówki pogrupowane są ze względu na klasę energetyczną – skala od A do G. A – jest najwyższa, najlepsza, więc i najbardziej oszczędna. Trzy czwarte lodówek ma jednak klasę energetyczną E lub F, co nie oznacza, że są bardzo energochłonne, tylko że przy standardowej pracy w zbliżonych warunkach zużyją więcej energii niż te w klasie A. Im wyższa klasa energetyczna, tym droższy sprzęt i mniejszy wybór, bo urządzeń w najwyższych klasach jest mało.
To jedno kryterium. Na energooszczędność – oprócz właściwego użytkowania urządzenia – mają jednak wpływ także inne funkcje i rozwiązania dostępne w nowoczesnych lodówkach. Na przykład w lodówkach z zamrażarką można mieć dwa agregaty i dwa termostaty, dzięki czemu można sterować chłodziarką i zamrażalnikiem niezależnie. Praca całości jest wtedy oszczędniejsza – i można ją lepiej dopasować do potrzeb.
Przydatny jest też alarm niedomkniętych drzwi lub podwyższonej temperatury, który poinformuje o tym, że lodówka jest uchylona i robi się w niej za ciepło. A ma to negatywny wpływ nie tylko na jakość produktów, ale także na zużycie energii, bo lodówka musi pracować intensywnie, by stale wyrównywać temperaturę.
Jest też funkcja wakacje – po jej włączeniu temperatura w chłodziarce jest na poziomie około 12–15°C. W sam raz na dłuższy wyjazd, gdy lodówka i tak zostaje pusta. Zamrażarka pracuje zaś bez zmian. Często wyjeżdżasz? To opcja w sam raz dla ciebie.
5. Komfort – sterowanie w smartfonie
Komfortowe użytkowanie to także przyjazne, intuicyjne sterowanie. Elektroniczne jest wygodniejsze i bardziej precyzyjne niż mechaniczne. Panel może być wewnętrzny lub zewnętrzny (wtedy możesz zmieniać ustawienia bez otwierania drzwi).
Najłatwiej jednak zarządzać lodówką w aplikacji z poziomu własnego smartfona. To opcja nie tylko dla tych, którzy lubią zawsze wszystko mieć pod kontrolą. W aplikacji ustawisz stałe parametry urządzenia i włączysz wszystkie funkcje dodatkowe. Wracasz z dużymi zakupami? Obniżasz wcześniej temperaturę w chłodziarce i jest ona gotowa na przyjęcie dużych zapasów. Możesz też zeskanować swoje produkty – wtedy aplikacja przypomni ci o zbliżającym się terminie ważności. Mniej marnowania – i jedzenia, i pieniędzy.
Dzięki łączności Wi-Fi można też w niektórych modelach przeprowadzić wstępną diagnostykę w razie awarii i poznać jej przyczynę, a nawet sposób na rozwiązanie problemu.
Podsumowanie
Lodówka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia naszych domów. W dodatku pracuje 24 godziny na dobę. Mamy nadzieję, że nasza 5-elementowa lista pomoże ci podjąć dobrą decyzję. Sprawdź nasz ranking lodówek – znajdziesz tam urządzenia, które mają wszystkie te cechy. Chcesz jeszcze poczytać o tym, jak wybrać lodówkę, zajrzyj do naszego poradnika, w którym omówiliśmy wszystkie kryteria wyboru. Wybierz z nami swoją nową lodówkę!