Wraz z rozwojem technologii gry na kierownicę stają się bardzo zaawansowane. Można dowolnie przebierać między zręcznościówkami a skomplikowanymi symulatorami jazdy. Pozwalają one na osiąganie niedozwolonych prędkości oraz przejażdżkę autami, które w rzeczywistości byłyby nie do zdobycia. To wszystko bardzo często przy zachowaniu niezwykłej immersji. Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć, w które serie gier warto zagrać!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Gry samochodowe dla relaksu
Zanim przejdziemy do szybkich gier samochodowych, warto poświęcić kilka słów przykładom gier na kierownicę, które pozwolą się zrelaksować.
Oczywiście na samym początku koniecznie trzeba napisać o grze Euro Truck Simulator 2, która jest jedną z najważniejszych gier samochodowych XXI wieku. Mimo że zna ją prawdopodobnie każdy gracz, to warto przypomnieć, na czym ona polega, bo odrobinę różni się od standardowych gier na kierownicę. Zadaniem gracza jest przewożenie ładunków z punktu do punktu za pomocą ciągników siodłowych, popularnie nazywanych tirami. Dzięki ogromnej bazie dodatków i modów do przejechania jest niemalże cała Europa.
Można wybierać zlecenia do wielu większych miast, które być może nie są zaprojektowane tak, aby realistycznie oddawać rzeczywistość, ale mają pewne cechy charakterystyczne, a mody poprawiają ich wygląd. Do wyboru jest również cała gama ciężarówek różnych producentów, które są podatne na modyfikacje silnika, koloru lakieru, a nawet akcesoriów i gadżetów w kabinie kierowcy.
Mimo występującego w nazwie słowa symulator nie jest to bardzo skomplikowana gra. Oczywiście w ustawieniach deweloperzy udostępnili kilka modeli jazdy. Można wybrać opcję automatu i jeździć z wykorzystaniem dwóch pedałów, a nawet guzików na kierownicy, bądź opcję manuala z kilkunastoma biegami i zaawansowanym systemem sterowania pojazdem. Tryb i styl jazdy zależą również od rodzaju ładunku, jego ciężkości i drogi, na której się znajdujemy, gdyż w świecie gry obowiązują przepisy ruchu drogowego.
Kolejnym tytułem godnym polecenia jest American Truck Simulator. Jest to dzieło tej samej firmy – SCS Software – a więc niespecjalnie różni się od ETS 2. Jak sama nazwa wskazuje, tirami można tu podróżować przez Stany Zjednoczone, które są oddane z większą liczbą detali niż kraje Europy. Gra oferuje mnóstwo dodatków i modów, które dodają nowe lokacje lub ulepszają grafikę.
Prawdziwy arcade – DiRT
Pierwotnym założeniem serii i gry na kierownicę Colin McRae Rally było stworzenie quasi-realistycznego symulatora wyścigów WRC. W pewnym momencie historii serię przemianowano na DiRT i pozbyto się elementów nadto realistycznych, sprawiając, że stała się mniej wymagająca.
Wszystkie części w pewnym stopniu oczywiście się od siebie różnią, ale mają też elementy wspólne. Gra została podzielona na kampanię i grę swobodną. Za wygrane zawody, których w całej serii są setki, dostajemy pieniądze, za które można kupować nowe auta lub szkolić zespół odpowiedzialny za samochód i wygrywanie turniejów.
Twórcy udostępnili graczom naprawdę wiele różnych lokacji. Od mazurskich jezior, przez argentyńskie wyżyny, po australijskie czerwone grunty. Każda z części pozwala na tuning i edycję aut. Jedne z nich umożliwiają zmianę koloru, a DiRT Rally 2.0 ma szeroką gamę opcji zmiany bieżnika, siły hamowania i innych dość skomplikowanych modyfikacji. Cała seria była swego rodzaju kołem napędowym, jeśli chodzi o gry samochodowe, dzięki niej na fali popularności wyrosły takie serie jak Forza Horizon czy Need for Speed.
Gry na kierownicę w stylu MMO? – seria Forza Horizon
Jednym z najciekawszych fenomenów wśród gier wyścigowych z pewnością jest Forza Horizon. Deweloper – Playground Games – stworzył wyjątkową serię wyścigowych gier MMO. Jej głównym celem jest to, że… nie ma celu.
Technicznie rzecz biorąc, istnieją tam kampanie fabularne, które polegają na odwiedzaniu różnych zakątków świata i ściganiu się z botami bądź innymi graczami. Najważniejszą cechą Forzy jest jednak sandbox. Gry z tej serii pozwalają na tworzenie własnych wyścigów, modyfikowanie tras, świata gry i udostępnianie innym własnych wydarzeń. Skutkuje to powstawaniem różnego rodzaju ciekawych eventów, takich jak burzenie budowli autami lub pokonywanie wyzwań zręcznościowych na wielkich arenach.
Jednymi z najważniejszych cech charakterystycznych Forzy Horizon są grafika i optymalizacja, które zawsze stoją na bardzo wysokim poziomie. Do tego najnowsze odsłony oferują zmienne warunki pogodowe i współpracę z technologią odbić świetlnych – Ray Tracing.
Wybór ponad 500 różnych aut i możliwa częściowa ich modyfikacja zapewnią zabawę na co najmniej kilkadziesiąt godzin. Jeśli chodzi o gry na kierownicę, jest to jedna z najlepszych serii, które można wypróbować zarówno na PC z Windowsem, jak i na Xboxach.
Gry wyścigowe w stylu arcade – Need for Speed i Grid
Każda poprzednia propozycja ma elementy quasi-realistyczne, które dają więcej immersji. Niekiedy jednak fajnie jest po prostu zagrać w jakieś gry o autach, które są bardziej w stylu arcade. Przykładem takiej serii jest oczywiście Need for Speed.
Electronic Arts przez te wszystkie lata bardzo eksperymentowało z serią, co miało różne skutki. Największy sukces przyniosły te części, których celem była niezobowiązująca frajda z jeżdżenia szybkimi autami. Cechą charakterystyczną gry Need for Speed są oczywiście ucieczki przed policją. Większość części serii polega z grubsza na tym samym – zbieraniu punktów, za które kupuje się licencjonowane drogie samochody i ulepszenia do nich. Raz są to punkty reputacji, a innym razem – punkty prędkości. Za każdym razem jednak głównym celem jest uzbieranie ich i wylądowanie na szczycie listy najlepszych bądź najbardziej poszukiwanych kierowców.
Gry mają szczątkową fabułę, która jest zazwyczaj jedynie niezbyt angażującym tłem. W Need for Speed liczą się prędkość, muzyka i dobra zabawa!
Jeśli chodzi o najlepsze gry na kierownice, ale reprezentujące styl arcade, to nie sposób zapomnieć o serii GRID, która jest bezpośrednim następcą serii TOCA, wyprodukowanej przez wspomniane wcześniej studio Codemasters. Twórcy włożyli wiele pracy w stworzenie wyścigowej zręcznościówki z prawdziwego znaczenia. Samochody zachowują się inaczej w zależności od typu, choć wciąż są to zmiany raczej minimalne.
Seria GRID ma tryb fabularny, który jest całkiem interesującym elementem rozgrywki, a nie tylko pobocznym dodatkiem. W wydanym ostatnio GRID Legends możemy obserwować poczynania bohaterów w formie filmu dokumentalnego. Chcą oni oczywiście wygrać najważniejszy turniej.
Gry z serii GRID oferują mnóstwo licencjonowanych pojazdów. Nie tylko samochodów sportowych, ale także np. ciężarówki. Można się nimi poruszać po setkach wariantów tras, zarówno fikcyjnych, jak i autentycznych. Twórcy udostępnili również modyfikacje zasad wyścigów, które można później udostępniać innym graczom.
Kolejnymi ciekawymi cechami są sztuczna inteligencja i system Nemesis. Rozpychając się na torze wyścigowym, można znaleźć sobie wrogów. AI jest szybkie i agresywne, co dodaje serii filmowości i dynamizmu.
Realistyczne wyścigi – samochodowe gry symulacyjne
Warto wspomnieć o sławnej serii ekskluzywnej dla PlayStation. Mowa tutaj o grze Gran Turismo, stworzonej przez Polyphony Digital i wydanej przez Sony. Jest to naprawdę wyjątkowa seria, oferująca symulację oraz bardziej arcade’owe podejście do rozgrywki. To dobra propozycja na początek, ponieważ jest zdecydowanie bardziej wyrozumiała dla błędów. W jej ramach bierzemy udział w różnych wyścigach, za których wygranie dostajemy pieniądze. Można je przeznaczyć na ponad 400 nowych aut (nie tylko sportowych!) i ulepszenia do nich, czyli klasycznie, jak w większości tego typu produkcji.
Polyphony postawiło nacisk na odpowiednie oddanie działania wielu czynników: prędkości, masy, aeordynamiki, rodzaju zawieszenia czy warunków atmosferycznych. Te ostatnie zmieniają się dynamicznie i mogą stanowić duże wyzwanie, zwłaszcza gdy nawierzchnię zaleje deszcz. Należy jednak pamiętać, że jest to ekskluzywna seria gry na kierownicę do PlayStation, a więc przy wyborze kierownicy trzeba koniecznie sprawdzić jej kompatybilność z konsolą. Warto zaznaczyć, że Gran Turismo ma tryb dla jednego gracza. Choć nie przedstawia on zawiłej historii, to jest całkiem wymagający i realistyczny. Polega na zbieraniu kolekcji i wspinaniu się po drabinach turniejowych. Aby jednak przechodzić na coraz bardziej prestiżowe turnieje, należy zdawać testy licencyjne.
Bardziej uniwersalną serią – choć zarazem bardziej skomplikowaną – jest Project CARS brytyjskiego studia Slightly Mad Studios. Można w nią zagrać na wszystkich platformach. Nie jest to jednak produkt dla każdego. To symulacja z prawdziwego zdarzenia. W Project CARS nie ma czegoś takiego jak luźna, spokojna, arcade’owa jazda. Błędy nie są wybaczane, a gracze muszą się nauczyć jeździć. Dlatego też ze względu na masę opcji kontroli auta i kokpitu bardzo trudno gra się na padzie. Jest to seria przystosowana do kierownic – najlepiej takich z pełnym wyposażeniem (pedały, skrzynia biegów itd.).
Oczywiście w grach znajdziemy tryb kariery, który pozwoli na udział w lepszych turniejach i zdobywanie nowych samochodów. Tryby edycji i modyfikacji są bardzo zaawansowane i pozwalają na dostosowanie nawet najdrobniejszych opcji. Na przebieg wyścigu ma wpływ naprawdę wszystko. Rodzaj i stan nawierzchni, wiatr, prędkość, rodzaj auta, a nawet… kawałki gumy, które przyczepiają się do kół. Wszystko to zostało oprawione w grafikę, która współpracuje z inteligentnym silnikiem Madness, dostarczając wiele immersji. W porównaniu z grami na kierownicę jest to jedna z najbardziej wymagających serii.
Odchodząc od tematu wyścigów samochodowych i pozostając w temacie symulacji, jednymi z najciekawszych produkcji tego typu zdają się gry Snowrunner i Mudrunner. Są to gry o autach terenowych, które reprezentują kategorię naprawdę hardkorowych symulacji.
Madrunner i Snowrunner nie mają fabuły, ale pojedyncze zadania okraszone pewną nieznaczącą historią. Są to najczęściej zlecenia wymagające przewozu jakichś towarów (drewna, cegieł itp.). Największym atutem serii jest fizyka jazdy i świata gry. Wszystkie lokacje są deformowane w czasie rzeczywistym, co może powodować komplikacje, takie jak utknięcie w śniegu czy błocie. Jeszcze lepsza zabawa jest w trybie multiplayer, gdy gracze mogą się z takich kłopotów wzajemnie wyciągać wyciągarkami.
No właśnie – wyciągarki. W obu grach pojazdy można modyfikować. Nie jest to zaawansowany kreator, ale pozwala na dodawanie do ciężarówek różnych elementów specjalistycznych, takich jak wciągarki czy chwytaki do drewna. Jeśli chodzi o towary przewożone, to one również mają swoje właściwości, głównie wagę. Jeden błąd może nas kosztować przewrócenie auta, a to z kolei skutkuje zniszczeniem silnika i koniecznością resetu zadania lub gry.
Jakie gry na kierownice? Podsumowanie
Wśród wymienionych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie. Fani hiperrealistycznych symulatorów będą się świetnie bawić w Project CARS, a zwolennicy wolności znajdą swoje miejsce w świecie Forzy Horizon.
Oczywiście wspomniane tutaj gry na kierownice to jedynie niektóre z wartych polecenia rozgrywek. Na rynku są bowiem także mniej popularne gry wyścigowe na PC i inne platformy, które również dają sporo frajdy. Aby je przejrzeć, warto sprawdzić gry wyścigowe w sklepie Euro!
Warto jednak pamiętać, aby przy wyborze kierownicy dokładnie sprawdzić jej kompatybilność z konsolą, a nawet konkretną grą. Opisane wyżej tytuły powinny wspomagać każdą kierownicę, jednak nie sposób jest zweryfikować ich z każdą dostępną na rynku.