Najlepsze patelnie – ranking patelni 2024
Szukasz najlepszych patelni? W tym zestawieniu zebraliśmy 15 najchętniej kupowanych i najlepiej ocenianych patelni w naszym sklepie. Zobacz, z jakich materiałów są wykonane i czym się charakteryzują. Podpowiadamy też, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, by kupić patelnię, która sprawdzi się w twojej kuchni. Poznaj polecane patelnie i wybierz najlepszą dla siebie.
Najlepsze patelnie
patelnia
La BonitaRanking patelni – jak powstał
W tym zestawieniu pokazaliśmy 15 patelni, które cieszą się największą popularnością w naszym sklepie i zbierają pozytywne opinie. To dobra rekomendacja, gdy szukasz najlepszej patelni – warto skorzystać z takiej podpowiedzi. Są tu patelnie wykonane z różnych materiałów i z różnymi powłokami wewnętrznymi. Mają też różne średnice – choć wszystkie mieszczą się w najpopularniejszym przedziale 20–30 cm.
Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą patelnię
Patelnia to bardzo uniwersalny sprzęt – wykorzystasz ją do smażenia, duszenia, podgrzewania, a nawet zapiekania potraw w piekarniku. W związku z tym dobrze określ swoje potrzeby – musisz wiedzieć, do czego będziesz używać patelni, i odpowiednio dobrać jej parametry: materiał korpusu, powłokę wewnętrzną, wielkość. Jeśli wybierzesz dobrze, zyskasz wytrzymałe, wielofunkcyjne naczynie, które posłuży ci przez lata.
1. Korpus
Gdy poszukujesz najlepszych patelni na rynku, jednym z kluczowych elementów do sprawdzenia jest materiał, z którego jest wykonany korpus naczynia. Obecnie najczęściej spotkasz:
- patelnie ze stali nierdzewnej – naczynia stalowe rozgrzewają się dłużej, ale bardzo dobrze rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują. Stal to także bardzo wytrzymały materiał i całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie wchodzi w reakcje z żadnymi produktami i nie ma żadnego wpływu na smak potraw. Dlatego patelnie stalowe znajdziesz też w wersji bezpowłokowej – są odporne na zarysowania, ale niestety nie mają właściwości nieprzywierających i trudno w nich regulować temperaturę, nie są też bezpieczne dla osób uczulonych na nikiel. Dlatego do domu lepiej wybrać patelnię stalową z powłoką o właściwościach nieprzywierających;
- patelnie z aluminium – naczynia, których korpus jest wykonany z aluminium, są lekkie, tanie, dobrze przewodzą ciepło i szybko się nagrzewają. To także wytrzymałe patelnie, ale ponieważ aluminium może reagować z niektórymi składnikami i przedostawać się do potraw, to patelnie aluminiowe powinny mieć dobrą powłokę, i wtedy to bezpieczny wybór;
- patelnie żeliwne – są bardzo solidne, odporne i wytrzymałe, a do tego wykonane z naturalnych materiałów; nagrzewają się wolno, ale bardzo równomiernie rozprowadzają ciepło i mogą osiągać bardzo wysokie temperatury. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, choć reagują z potrawami kwaśnymi, to przedostają się do nich tylko związki żelaza, co jest korzystne. Patelnie żeliwne są jednak bardzo ciężkie i droższe od innych, ale odpowiednio zadbane posłużą latami. Znajdziesz je także w wersji z powłokami nieprzywierającymi.
Dostępne są też patelnie szklane, ale poza tym, że szkło jest całkowicie neutralne dla naszego organizmu, a więc bezpieczne, to nie są to zbyt funkcjonalne produkty do smażenia. I nadają się w zasadzie wyłącznie na kuchenki gazowe.
2. Powłoka wewnętrzna
Nowoczesne powłoki, którymi pokrywany jest korpus patelni, zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła, potrawy smażą się w odpowiedniej temperaturze i nie przywierają do dna. Umożliwiają też używanie minimalnych ilości tłuszczu. Oczywiście trzeba wybierać powłoki najwyższej jakości, a takie znajdziesz w naczyniach wyprodukowanych przez najlepsze marki – patelnia musi być bezpieczna, więc powłoka nie może zawierać związków, które szkodzą zdrowiu. Postaw na sprawdzonych producentów.
Na rynku dostępne są różne rodzaje powłok, każda ma nieco inne właściwości i inaczej trzeba się z nią obchodzić. Polecane patelnie mają powłoki:
- z PTFE;
- mineralne (granitowe);
- tytanowe;
- ceramiczne;
- emaliowane.
Więcej o ich wytrzymałości, bezpieczeństwie stosowania i pielęgnacji piszemy w naszym poradniku o tym, jaka powłoka patelni będzie najlepsza.
3. Funkcjonalność
Gdy szukasz najlepszej patelni do swojej kuchni, zwróć też uwagę na:
- Wielkość patelni – dostępne są różne, ale jeśli masz usmażyć jedno jajko, to wystarczy taka o średnicy ok. 20 cm lub mniejsza, a jeśli szukasz patelni, na której bez problemu przygotujesz schabowe dla całej rodziny, wybierz naczynie o średnicy około 30 cm; pamiętaj też, że im większa patelnia, tym cięższa – więc dopasuj ją również pod tym kątem, by bez problemu ją podnieść.
- Rodzaj patelni – tradycyjna, uniwersalna sprawdzi się niemalże zawsze, ale bez trudu znajdziesz na rynku także patelnie specjalistyczne, choćby lekką i poręczną patelnię do naleśników czy patelnię grillową z karbowaną powierzchnią, na której przygotujesz jedzenie w wersji zbliżonej do tej z grilla. Nie zapominaj też o woku, zwłaszcza gdy jesteś fanem kuchni azjatyckiej.
- Użytkowanie i sposób pielęgnacji – weź pod uwagę to, że do powłoki patelni trzeba dopasować akcesoria, które jej nie uszkodzą. Metalowych przyborów kuchennych możesz używać bezpiecznie z patelniami tytanowymi, ale także bezpowłokowymi – stalowymi czy żeliwnymi. W pozostałych przypadkach używaj akcesoriów drewnianych czy silikonowych. Nawet najlepsze patelnie trzeba odpowiednio pielęgnować, w zaleceniach producenta sprawdź więc także informacje dotyczące tego, jak myć patelnię – niektóre możesz włożyć do zmywarki, ale większość musisz myć ręcznie.
- Źródło ciepła – patelnia na płytę indukcyjną musi mieć odpowiednio zbudowane dno, jedna z warstw musi być z materiału ferromagnetycznego, sprawdź więc, czy patelnia, którą chcesz kupić, ma odpowiednie oznaczenie. Patelnia dobra na indukcję sprawdzi się też dobrze na kuchniach gazowych czy nieindukcyjnych płytach elektrycznych. Te ostatnie źródła ciepła nie wymagają specjalnie zbudowanych naczyń.
- Możliwość używania w piekarniku – żeby włożyć patelnię do rozgrzanego piekarnika, musi być ona w całości wykonana z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury. Często patelnie żeliwne mają rączki także odlane z żeliwa, podobnie patelnie stalowe bezpowłokowe często mają stalowe rączki. Są też naczynia z odpinaną rączką. Zawsze jednak sprawdź opis producenta i upewnij się, że możesz bezpiecznie zapiekać potrawy.
Dziękujemy za dodatkowy komentarz!
Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.
Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię
Już zapisaliśmy Twój głos!
Dziękujemy!