Ranking procesorów 2024 – top 4. Walka dwóch gigantów
Rynek technologiczny rozwija się w błyskawicznym tempie. Procesorów, choć jedynie od dwóch producentów, jest mnóstwo i trudno wybrać ten odpowiedni. Nasz ranking procesorów pomoże ci podjąć odpowiednią decyzję. Lepiej postawić na coś rozwojowego czy na sprawdzony, tańszy procesor? Przeczytaj poniższy ranking, aby poznać najlepsze procesory do swojego peceta!
Najlepsze procesory
W rankingu procesorów nie mogło zabraknąć jednego z najciekawszych procesorów ze stajni AMD – Ryzen 9 7900. Jest to droższe CPU, choć jak na flagowca wyjątkowo przystępne cenowo. Przystosowany do socketu AM-5, który – zgodnie z obietnicą producenta – ma być wspierany przez następnych kilka lat. Daje to zatem możliwość ulepszenia go przy okazji premiery nowych generacji.
Jako słabszy i tańszy brat procesora Ryzen 9 7900X ma mniejsze taktowanie, wynoszące od 3,7 GHz do 5,4 GHz w trybie Boost. Jednakże producent odblokował mnożnik, więc bez problemu i z odrobiną wiedzy można go trochę podkręcić. Dodatkowo wyposażony jest w zintegrowany układ graficzny i pobiera prąd na poziomie 65 watów. Jest to zatem świetna alternatywa dla osób poszukujących mocnego, a zarazem energooszczędnego procesora.
-
Pobór mocy 65 W
-
Hybrydowa architektura
-
Technologia 10 nm
-
10 rdzeni i 16 wątków
-
Zintegrowany układ graficzny
-
Zablokowany mnożnik
Na drugim miejscu rankingu procesorów znalazł się Intel Core i5-12400, który jest jednym z najlepszych produktów, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. To niedrogie CPU z 12. generacji nazwanej Alder Lake wypada podobnie jak najlepsze procesory serii i ma wielki potencjał na rozbudowę pod socket LGA 1700
Intel zastosował w nim nowe procesy technologiczne 10 nm i hybrydową architekturę. Oznacza to tyle, że dwa rdzenie, tzw. P i E, znajdują się pod jednym rozpraszaczem ciepła, a to znacząco zwiększa wydajność pracy wielowątkowej. Dzięki temu, mimo że pobiera mniej prądu niż jego potężni bracia z poprzednich generacji, ma podobne do nich możliwości i stanowi świetne rozwiązanie zarówno dla graczy, jak i dla zwyczajnych użytkowników. Taki procesor – mimo niskiej ceny – starczy na bardzo długo.
-
Przyzwoite taktowanie (2,9–4,3 GHz)
-
Energooszczędność (65 W)
-
Dobra kultura pracy
-
6 rdzeni i 12 wątków
-
Możliwa rozbudowa
-
Brak zintegrowanej karty graficznej
-
Zablokowany mnożnik
Trzecie miejsce rankingu procesorów zajmuje jeden z najtańszych obecnie procesorów nowych generacji Intela – i5-10400. Oprócz potężnych CPU za tysiące złotych ranking procesorów powinien obejmować również opcje budżetowe, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu budowniczemu pecetów.
Taktowanie tego procesora wynosi od 2,9 GHz do 4,3 GHz w trybie Turbo Boost. Brak mu zintegrowanej karty graficznej i ma zablokowany mnożnik. Nie ma jednak tego złego, ponieważ charakteryzuje się wielką energooszczędnością z poborem mocy na poziomie 65 W. Ma całkiem niezłą kulturę pracy i odprowadzanie ciepła. Producent wyposażył tę i5 w 6 rdzeni i 12 wątków pracujących maksymalnie na 4 GHz każdy, co jest niezwykle dobrym wynikiem.
Intel Core i5-10400 całkiem nieźle radzi sobie z renderowaniem i graniem. Będzie świetnym wyborem przy składaniu budżetowego komputera do różnych zastosowań. Dla graczy możliwa będzie przyszła rozbudowa na sockecie LGA 1200, a sam w sobie wystarczy na co najmniej kilka następnych lat, nawet przy mocnych kartach graficznych nowej generacji.
-
Stosunek cena – jakość
-
Zintegrowana karta graficzna
-
Odblokowany mnożnik
-
6 rdzeni i 16 wątków
-
Prędkość zegarów (aż do 4,4 GHz)
-
Starszy socket AM-4
Najlepsze procesory ze stajni AMD cieszą się dużą popularnością ze względu na ich stosunek ceny do jakości. Nie inaczej jest w przypadku procka AMD Ryzen 5 5600G. Nie jest to mocarz porównywalny z najnowszymi i9 lub Threadripperami, ale porządny procek w niskiej cenie, który swoimi osiągami zwali z nóg niejednego gracza.
Ten zbudowany w technologii 7 nm procesor pracuje z szybkością aż 3,9 GHz i 4,4 GHz w trybie większej wydajności. Ma 6 rdzeni i 12 wątków. AMD Ryzen 5 5600G ma odblokowany mnożnik, więc nic – oprócz umiejętności – nie stoi na przeszkodzie, aby podkręcić mu zegary. Jest to, można powiedzieć, jeden z budżetowych faworytów, ponieważ niezwykle niska cena współgra z jakością wykonania i wydajnością. To procesor zarówno do gier, pracy, jak i renderowania oraz wykonywania prac graficznych.
Ranking CPU – dlaczego akurat te?
Procesory zaprezentowane w tym rankingu zostały wybrane w dwóch kategoriach: budżetowe i niebudżetowe, bez wychodzenia poza ramy finansowe dostępne dla przeciętnego konsumenta, wybrane subiektywnie przez twórcę rankingu.
Porównywanie różnych modeli odbyło się na podstawie ich wyników przy renderowaniu w testach obciążeniowych i grach. To dość oczywiste, że dzisiejsze podzespoły komputerowe w większości tworzone są z myślą o grach, ponieważ to właśnie one są wyznacznikiem potęgi technologicznej.
Dziękujemy za dodatkowy komentarz!
Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.
Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię
Już zapisaliśmy Twój głos!
Dziękujemy!