Xbox One nadal może stanowić dobrą alternatywę finansową dla obecnej generacji. Xbox One S vs Xbox One X – którą z tych konsol wybrać? Jaka jest różnica w wydajności? Czy warto robić upgrade sprzętu? Oraz jak starsza generacja wypada w porównaniu z obecną? Tego dowiesz się z naszego poradnika!
Xbox One S vs Xbox One X – co było pierwsze?
W zrozumieniu różnicy Xbox One S vs Xbox One X pomoże krótka historia poprzedniej edycji. Xbox One zadebiutował w 2013 r. jako ósma generacja konsol gier wideo. Model chwalono za usprawnione sterowanie na padzie, funkcje multimedialne oraz nowoczesny design. Aczkolwiek konsola pod wieloma względami ustępowała wydanemu w tymże roku PlayStation 4. Gracze i dziennikarze narzekali na nieczytelny interfejs i niekonkurencyjną wydajność Xbox One.
Microsoft wsłuchał się w opinie konsumentów i w ciągu roku naprawił wiele błędów, mocno w ten sposób podnosząc ocenę konsoli. Dyskusja Xbox czy PlayStation rozgorzała na nowo. W 2016 r. na rynku zadebiutowała odświeżona wersja modelu – Xbox One S. A rok później – Xbox One X. Jednymi z głównych motywacji do zmian były zdobywające popularność streaming i gaming w rozdzielczości 4K. Ale nie tylko! Kontrast wydajności między edycjami jest ogromny, sprawdźmy zatem, czym się różni Xbox One S od X.
Różnica w wydajności – Xbox One S vs Xbox One X
Porównując Xbox One S vs Xbox One X, należy zrozumieć, że obie wersje mają identyczne funkcjonalności. Obsługują te same gry i akcesoria. Ogromna różnica w wydajności sprawia jednak, że pomiędzy wersjami jest przepaść cenowa.
Konsola Xbox One X ma 8-rdzeniowy procesor x86 z taktowaniem 2,3 GHz, więc jest szybsza o mniej więcej 30% od poprzedniczki z taktowaniem 1,75 GHz. Wysoka prędkość zegara sprawia, że ostatni model Xbox One jest w stanie wykonać o wiele więcej obliczeń, co mocno zwiększa wydajność w grach. Dowiedz się więcej: Co to jest procesor? Do czego służy i jak działa?
Microsoft w 2017 r. promował Xbox One X mianem najpotężniejszej konsoli na świecie. Była to głównie zasługa karty graficznej o mocy 6 teraflopów z 40 dostosowanymi jednostkami obliczeniowymi o częstotliwości 1172 MHz. Porównując Xbox One S vs Xbox One X, widać zatem ogromny skok – poprzednia wersja miała GPU o mocy wyłącznie 1,4 teraflopa. Wpłynęło to bezpośrednio na wydajność: wersja S obsługiwała tylko HDR, a Xbox One X – zarówno HDR, jak i granie w 4K.
Wydawać by się mogło, że tak duży wzrost mocy będzie wymagał zastosowania większej obudowy. Tymczasem wersja X jest najmniejszą konsolą z serii Xbox One. Podobnie jak poprzedniczka może pracować zarówno w poziomie, jak i w pionie. Pod tym względem widać również, czym się różni Xbox One od Xbox One S – konsola z 2013 r. była większa aż o 40%.
Xbox One S vs Xbox One X – czy nadal warto kupić?
Porównując Xbox One S vs Xbox One X, należy odpowiedzieć na pytanie, czy jest to w ogóle tego warte. Odpowiedź, jak zawsze, nie jest prosta. Microsoft zakończył produkcję tej serii, więc zdać się musimy wyłącznie na sprzęt z drugiej ręki.
Kupując konsolę poprzedniej generacji, trzeba się liczyć z tym, że nie doświadczymy pełni możliwości najnowszych produkcji (np. technologii HyperMotion w FIFA). W dodatku coraz więcej gier ma premierę wyłącznie na konsole next-gen. Rozwiązać ten problem może Xbox Cloud Gaming – usługa grania w chmurze dla subskrybentów Xbox Game Pass Ultimate. Komfort rozgrywki będzie jednak mocno zależał od jakości naszego łącza internetowego.
Jeśli głównym wyznacznikiem dla nas jest cena, to w wyborze Xbox One S vs Xbox One X wygrywa starsza konsola – możemy ją kupić już za kilkaset złotych. Jest to jednak na dzisiejsze standardy słaba konsola, więc bez subskrypcji Ultimate nie zagramy w najnowsze produkcje. Dla osób, które mają dużą kolekcję pudełek sprzed 5–10 lat, może to być dobry wybór. Warto jednak sprawdzić, czy nasz laptop/komputer nie ma podobnej wydajności, bo zakup siedmioletniej konsoli może się okazać bezsensowny.
Większy dylemat mają osoby, które zamierzają kupić konsolę Xbox One X. W podobnej cenie na rynku można dostać Xbox Series S, więc oddzielnie przyjrzyjmy się różnicy Xbox One X vs Xbox Series S.
Xbox One X vs Xbox Series S
Na pierwszy rzut oka spór Xbox One X vs Xbox Series S może być rozstrzygnięty prostym porównaniem liczb. Starsza konsola ma więcej mocy niż Xbox Series S – różnica jest m.in. w liczbie teraflopów. Jednak nie można oceniać według tego kryterium sprzętów różnych generacji. Seria Xbox Series jest bardzo dobrze zoptymalizowana, ma niższe czasy ładowania i wyższą częstotliwość wyświetlania klatek. Poza tym w Xbox One X wykorzystano dysk HDD, a w Series S – SSD, co znacząco wpływa na szybkość wczytywania gier.
Jeśli możemy dostać konsolę Xbox Series S w podobnej cenie co Xbox One X, to warto wybrać tę pierwszą opcję. Mamy wtedy pewność, że na konsolę ostatniej generacji wyjdą wszystkie najnowsze produkcje. Natomiast jeśli już mamy Xbox One X i chcemy zrobić upgrade sprzętu do Xbox Series S – różnice nie są aż tak duże, by było to tego warte. Lepiej w takim przypadku jest zaoszczędzić na Xbox Series X.
Warto jednak wspomnieć, że Xbox Series S nie obsłuży ulepszonych pod One X gier z poprzedniej generacji – uruchomi je jedynie w wersji z Xbox One S. Poza tym w odróżnieniu od Xbox One X Series S nie ma napędu optycznego. Jesteśmy więc skazani wyłącznie na dystrybucję cyfrową. Dla fanów kolekcjonowania i odsprzedawania pudełek może to stanowić dużą wadę. Warto ją wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaką konsolę kupić – Xbox One S vs Xbox One X vs Xbox Series S.