Ranking niszczarek do papieru 2024 – najlepsze modele!
Wybór odpowiedniej niszczarki do dokumentów jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa poufnych informacji, ale to wcale nie oznacza, że musi być trudny. W rankingu niszczarek do papieru znalazły się najpopularniejsze, najczęściej wybierane przez klientów RTV EURO AGD modele – zarówno takie, które idealnie nadają się do biura, jak i te w sam raz do użytku domowego. Oto top 5 polecanych urządzeń.
Najlepsze niszczarki do papieru
-
Poziom bezpieczeństwa P-2
-
Niszczenie zszywek
-
Funkcja cofania
-
Niszczy do 6 arkuszy A4 jednocześnie
-
Pojemność kosza 8 l
-
Cena
Numerem jeden w zestawieniu jest model Reinston EN002, który kusi nie tylko niską ceną, ale też – a może przede wszystkim – skutecznym działaniem. Ten niewielki, bardzo estetycznie wykończony sprzęt nie zajmie zbyt dużo miejsca i z powodzeniem można go ustawić zarówno w małym biurze, jak i w domu.
Kosz o pojemności 8 litrów umożliwia zniszczenie dużej ilości dokumentów bez konieczności częstego opróżniania, a co za tym idzie – przerywania pracy. Przezroczyste okienko pozwala na bieżąco, bez podnoszenia pokrywy kontrolować stopień zapełnienia.
Urządzenie może pociąć jednocześnie 6 arkuszy A4 o gramaturze 80 g/m2 lub 7 arkuszy A4 o gramaturze 70 g/m2 na paski o szerokości 6 mm. Nie ma potrzeby zdejmowania zszywaczy spinających kartki – stalowe wałki tnące poradzą sobie także z nimi.
Poziom bezpieczeństwa P-2 jest wystarczający do niszczenia dokumentów, które nie wymagają najwyższego stopnia ochrony.
Żeby niszczarka jak najdłużej mogła spełniać swoją funkcję, wyposażono ją w zabezpieczenie przed przegrzaniem, więc nie ma obaw, że w trakcie intensywnej pracy ulegnie uszkodzeniu.
Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w funkcję cofania, która umożliwia wycofanie zaciętego papieru, co jest niezwykle praktyczne w przypadku nieprzewidzianych problemów z podawaniem dokumentów.
-
Blokada Safety Lock
-
Niszczy do 6 arkuszy A4 jednocześnie
-
Poziom bezpieczeństwa P-4
-
Funkcja cofania
-
Pojemność kosza 11,5 l
-
Niszczenie zszywek i kart płatniczych
Druga najlepsza niszczarka do dokumentów – Fellowes LX25 – jest droższa od liderki rankingu, ale lista jej zalet nie pozostawia wątpliwości, dlaczego zajmuje tak wysoką pozycję.
Urządzenie tnie dokumenty na paski o wielkości 4 × 38 mm (poziom bezpieczeństwa P-4), skutecznie zabezpieczając poufne informacje i uniemożliwiając ich odtworzenie z powstałych ścinków. Obsługuje jednocześnie do 6 arkuszy papieru o standardowej gramaturze (70 g/m2), co jest wystarczające zarówno podczas korzystania z niszczarki w domu, jak i w niewielkim biurze. Sprzęt niszczy także zszywki, którymi spięte są dokumenty, oraz karty płatnicze.
Urządzenie uruchamia się automatycznie po włożeniu papieru i zatrzymuje po jego usunięciu. Duży pojemnik na ścinki o pojemności aż 11,5 l ogranicza konieczność częstego opróżniania, a spore okno w obudowie umożliwia stałe kontrolowanie poziomu zapełnienia pojemnika.
Nie zabrakło również funkcji cofania papieru oraz bardzo przydatnej blokady Safety Lock, której celem jest ochrona sprzętu przed przypadkowym uruchomieniem (np. przez dzieci). Pomyślano też o blokadzie po wyjęciu głowicy – nie można uruchomić urządzenia, gdy ten element nie znajduje się na właściwym miejscu.
Choć model Fellowes LX25 jest kompaktowy, wyróżnia się solidną konstrukcją i trwałością. To idealny wybór dla osób poszukujących niezawodnego i łatwego w obsłudze urządzenia do niszczenia dokumentów w rozsądnej cenie.
Bardzo popularne są też większe modele – Fellowes LX45, który ma 17-litrowy pojemnik, oraz Fellowes LX65, z koszem o pojemności 22 l, które mogą niszczyć odpowiednio do 8 i do 10 arkuszy jednocześnie.
-
Blokada Safety Lock
-
Niszczy do 10 arkuszy A4 jednocześnie
-
Poziom bezpieczeństwa P-4
-
Funkcja cofania
-
Pojemność kosza 11,5
-
Niszczenie zszywek i kart płatniczych
Ostatnie na podium w rankingu niszczarek do papieru jest kolejne urządzenie wspomnianej wyżej marki – Fellowes 53C. Pojemność kosza to aż 23 l, a to oznacza długą pracę bez potrzeby jego opróżniania. A gdy już nadejdzie czas pozbycia się odpadów, co zauważysz przez niewielkie okienko umieszczone na jednym z boków kosza, pokrywę/głowicę z ostrzami łatwo podniesiesz za pomocą uchwytu i już możesz wysypać zawartość.
Poziom zabezpieczeń przy niszczeniu dokumentów to P-4, a kart płatniczych – T-1. Sprzęt może posłużyć również do cięcia płyt CD lub DVD. Nie ma problemu z niszczeniem arkuszy spiętych zszywkami albo spinaczami.
Funkcja cofania i automatyczne start/stop oraz intuicyjna obsługa ułatwiają korzystanie z urządzenia i przyspieszają pracę. Sprzęt może pracować w 3-minutowych odstępach – 3 minuty cięcia i 3 minuty przerwy.
-
Nawet 30 minut nieprzerwanej pracy
-
Funkcja cofania
-
Poziom bezpieczeństwa P-4
-
34-litrowy kosz
-
System 100% Jam Proof
-
Czujnik SafeSense
-
Elektroniczny Start/Stop
-
Funkcja cofania
-
Kółka
Czwarte miejsce to najdroższa w rankingu niszczarka do biura średniej wielkości, czyli model Fellowes 99Ci, który cieszy się bardzo dobrą opinią. Użytkownicy cenią ją za skuteczne, szybkie i wydajne działanie. Poziom zabezpieczenia zniszczonych nośników z danymi to P-4 w przypadku dokumentów, T-4 gdy mowa o kartach kredytowych i O-3 dla płyt CD.
Urządzenie ma bardzo duży, 23-litrowy kosz na ścinki. O tym, że jest przepełniony i wymaga opróżnienia, informuje system kolorowych diod.
Ponieważ sprzęt może posłużyć do niszczenia nie tylko papieru, ale również kart płatniczych, płyt CD i DVD, wyposażono go w specjalną klapkę ochronną, która zapobiega wydostawaniu się ewentualnych odprysków pojawiających się w trakcie rozdrabniania nośników.
Wspomniane na początku wydajne działanie to zasługa m.in. szerokiego otworu na papier. Dzięki niemu sprzęt może pociąć na kawałki o wymiarach 4 × 38 mm nawet 18 arkuszy naraz (standardowa gramatura 70 g). Nie ma nawet potrzeby zdejmowania z nich spinaczy albo łączących je zszywek. Niszczarka może pracować bez przerwy nawet przez 30 minut i niszczyć dokumenty w tempie 3 m/min.
Za sprawą elektronicznego czujnika SafeSense nie ma mowy o przypadkowym uruchomieniu niszczarki, a innowacyjny system 100% Jam Proof zapobiega zacinaniu się papieru w urządzeniu.
-
Cena
-
Kompaktowy rozmiar
-
Możliwość zamontowania na dowolnym koszu
-
Niszczenie zszywek
-
Zabezpieczenie przed przegrzaniem
-
Niszczy do 6 arkuszy A4 jednocześnie
-
Poziom bezpieczeństwa P-1
Na miejscu piątym uplasował się najbardziej kompaktowy i zarazem najtańszy sprzęt, czyli mała niszczarka do dokumentów Hama Mini S6. Od razu widać, że znacząco różni się od wyżej wymienionych niszczarek, nie ma bowiem kosza na ścinki. Za niecałe 80 zł otrzymujemy głowicę z wyciąganym ramieniem, którą można nałożyć na dowolny kosz. Jest to więc sprzęt, na który znajdzie się miejsce w każdym domu – gdy nie jest potrzebny, można go schować np. do szafki, w której nie zajmie zbyt dużo miejsca, albo odłożyć na półkę.
Urządzenie poradzi sobie z niszczeniem do 6 arkuszy A4 jednocześnie, a papier jest cięty na paski o szerokości 8 mm. Stalowe wały nożowe radzą sobie także ze spinającymi dokumenty zszywkami, więc nie ma potrzeby ich zdejmowania.
Zaletą niszczarki jest jej prosta obsługa. System automatycznego startu oraz zatrzymywania gwarantuje płynną pracę. Jeśli niszczony dokument zatnie się w urządzeniu, szybko wyjmiesz go dzięki funkcji cofania.
Minusem może być poziom zabezpieczeń, który w przypadku tego sprzętu ma najniższą wartość, czyli P-1. Nie nadaje się więc do niszczenia danych o wysokim stopniu poufności.
Niszczarka do dokumentów – jaką wybrać
W rankingu niszczarek do papieru znalazły się urządzenia, które najczęściej kupują klienci RTV EURO AGD i chwalą za skuteczne działanie i łatwą obsługę. Ponieważ niszczarki są używane nie tylko w biurach, ale również w domach i są tak samo potrzebnym sprzętem jak drukarki, nie dziwi fakt, że w zestawieniu są modele w różnych cenach i różnej wielkości.
Na co więc warto zwrócić uwagę, wybierając najlepszą niszczarkę do papieru? Bardzo ważny jest poziom bezpieczeństwa, jaki oferuje urządzenie. Klasy oznaczane są zgodnie z normą DIN 66399 i podzielone na 7 kategorii – od najniższej P-1 (cięcie paskowe) do P-7, czyli przeznaczonej do cięcia dokumentów o najwyższym stopniu poufności (cięcie krzyżowe na ścinki bardzo małej wielkości).
Następna bardzo ważna kwestia to wydajność. Sprawdź, ile arkuszy jednocześnie może rozdrobnić niszczarka. Im więcej kartek, tym szybciej wykonana praca. Jeśli więc szukasz niszczarki do biura, lepiej sprawdzi się większe urządzenie z pojemnym koszem, którego nie trzeba będzie zbyt często opróżniać. Ważnymi informacjami mogą być również długość ciągłej pracy oraz to, jak długa przerwa jest potrzebna między kolejnymi sesjami cięcia dokumentów.
Wszystkie wymienione w zestawieniu modele radzą sobie z niszczeniem nie tylko papieru, ale również spinających arkusze zszywek, co może znacząco ułatwić i przyspieszyć pracę. Niektóre z nich potrafią też niszczyć inne nośniki danych, takie jak karty (np. płatnicze), a nawet płyty CD – to kolejny element, który może być decydującym czynnikiem podczas dokonywania wyboru.
Żeby przyspieszyć pracę niszczarki, urządzenia mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak automatyczny start/stop, funkcja cofania papieru (minimalizuje ryzyko zacinania się arkuszy), zabezpieczenie przed przegrzaniem czy wskaźnik (np. diody informujące o stopniu zapełnienia kosza na ścinki). Jeśli szukasz urządzenia do domu, w którym są małe dzieci, mogą cię zainteresować niszczarki z funkcją blokady, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu sprzętu.
Jeśli szukasz dobrego, wielofunkcyjnego sprzętu do domu albo biura, sprawdź nasz ranking drukarek 3 w 1.
Dziękujemy za dodatkowy komentarz!
Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.
Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię
Już zapisaliśmy Twój głos!
Dziękujemy!