Każdy, kto się zastanawia nad zakupem telewizora, staje przed decyzją, jaki typ ekranu wybrać. Obecnie dwie najważniejsze technologie stosowane w nowoczesnych telewizorach to OLED oraz QLED. Która z nich jest lepsza i dla kogo? Przeczytaj, czym się różnią te dwa rodzaje matryc i na który z nich postawić.
Co to jest OLED oraz QLED?
OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode. Ta technologia wykorzystuje organiczne diody elektroluminescencyjne, które same emitują światło. Każdy piksel świeci sam. Dzięki temu ekran OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia.
Natomiast QLED, czyli Quantum Dot Light-Emitting Diode, to udoskonalona technologia LCD, wykorzystująca warstwę kropek kwantowych (nanokryształów półprzewodnikowych) do poprawy jakości obrazu. Wymaga podświetlenia LED.
W jakich warunkach lepiej się sprawdzi OLED, a w jakich QLED?
OLED sprawdzi się lepiej w ciemniejszych pomieszczeniach, to dobre rozwiązanie na przykład dla miłośników kina domowego, a także dla graczy. Zalety telewizorów OLED to między innymi:
- bardzo dobry kontrast, wierność kolorów i głęboka czerń, co ma znaczenie szczególnie podczas oglądania filmów;
- szerokie kąty widzenia, a więc łatwiej jest oglądać filmy w większej grupie;
- krótki czas reakcji, co eliminuje rozmycie ruchu w dynamicznych scenach – to ważne w wypadku filmów akcji, gier i sportu;
- smuklejsza konstrukcja telewizora (OLED nie wymaga osobnej warstwy podświetlenia).
A QLED jest lepszy do jasnych pomieszczeń i dla osób, które częściej oglądają treści z jasnymi scenami. Plusy technologii QLED to na przykład:
- wyższa jasność;
- niższe ryzyko wypalania, a więc większa żywotność matrycy i trwałość urządzenia;
- często niższa cena.
Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, to obie technologie radzą sobie świetnie. Można się spotkać z opiniami, że OLED ma przewagę w zakresie kontrastu. W OLED-ach każdy piksel może być kontrolowany niezależnie, co pozwala na precyzyjne sterowanie jasnością i kolorem. Może też się okazać, że OLED zużywa mniej energii, szczególnie przy wyświetlaniu ciemnych scen.
Co wybrać: OLED czy QLED?
Wybór między OLED a QLED zależy od indywidualnych preferencji i warunków oglądania. OLED oferuje lepszą jakość obrazu w ciemności, podczas gdy QLED sprawdza się lepiej w jasnych pomieszczeniach i jest bardziej trwały i odporny na wypalanie. Jeżeli szukamy telewizora przede wszystkim do oglądania filmów w domowym kinie, częściej polecany jest OLED, miedzy innymi ze względu na jakość kolorów i większe kąty widzenia. Jeśli myślimy o graniu – także to właśnie OLED zapewnia świetny kontrast i krótki czas reakcji. A QLED lepiej sprawdza się w wypadku osób, także graczy, które wolą jasny obraz.
Warto zwrócić uwagę na to, że QLED ma dłuższą żywotność (ponad 100 000 godzin pracy, podczas gdy OLED ma żywotność 30 000 – 100 000 godzin). Matryce OLED mogą z czasem tracić jasność i zmieniać odcienie kolorów, co wpływa na jakość obrazu (ponieważ organiczne związki używane w OLED-ach mogą powoli ulegać degradacji). Matryce QLED są natomiast uważane za bardziej odporne na zużycie i zachowują stabilną jakość obrazu przez dłuższy czas – a więc są bardziej trwałe. Ale – co ważne – przy normalnym użytkowaniu telewizora OLED (czyli średnio 4–5 godzin dziennie), problem wypalania nie powinien wystąpić przez wiele lat.
Tak naprawdę zatem praktyczne różnice między tymi dwoma technologiami są niewielkie i mogą dać o sobie znać dopiero po naprawdę bardzo długim czasie albo przy wyjątkowo intensywnym korzystaniu z telewizora. Oba typy matryc znajdziemy w nowoczesnych, wysokiej jakości modelach TV, z których będą zadowoleni zarówno gracze, jak i kinomaniacy.