Pamięć RAM w telefonie jest jednym z jego najważniejszych komponentów. Tak samo jak w komputerach odpowiada za komunikację między podzespołami i przechowywanie tymczasowych danych wymaganych do odpowiedniego funkcjonowania urządzenia. Jak sprawdzić pamięć RAM w telefonie? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć!
Czym jest RAM w telefonie i do czego służy?
Co to jest pamięć RAM? W telefonie i w komputerze odpowiada za komunikację między podzespołami. Można powiedzieć, że jest to dysk magazynujący informacje tymczasowe. Przechowuje dane tylko wtedy, kiedy jest zasilany, w odróżnieniu od dysków twardych, które zapisują dane do momentu ich fizycznego usunięcia.
W dużym uproszczeniu kiedy korzystamy z urządzenia, pamięć RAM pobiera informacje z dysku twardego i komunikuje je z procesorem, który wykonuje obliczenia. Niekiedy zdarza się, że pamięci RAM jest za mało i nie może pomieścić wszystkich danych, których potrzebuje procesor. Wtedy muszą one być dodatkowo wysyłane z dysku twardego, a to spowalnia działanie urządzenia.
Jak sprawdzić pamięć RAM w telefonie?
Istnieje kilka prostych sposobów, aby sprawdzić ilość pamięci RAM w telefonie, jak również pozostałe podzespoły znajdujące się wewnątrz smartfona.
Tak samo jak komputer osobisty, telefon również ma systemową możliwość sprawdzenia specyfikacji. Wystarczy wejść w ustawienia i otworzyć zakładkę, która nazywa się – w zależności od modelu – „O telefonie” bądź podobnie. Tam powinny być inne zakładki zawierające podstawowe informacje o wersji oprogramowania, procesorze, karcie graficznej oraz pamięci RAM.
Można to zrobić również za pomocą aplikacji. Najpopularniejszą z nich jest sławny CPU-Z, który pokazuje informacje o procesorze, systemie, baterii, i tak dalej. Dodatkowo można w nim zobaczyć ilość pamięci RAM i jej zużycie, gdyż w każdym momencie jest ona częściowo wykorzystywana przez procesy w tle.
Jak sprawdzić pamięć RAM w telefonie za pomocą opcji programistycznych? Wystarczy kilka razy kliknąć zakładkę z wersją systemu bądź wersją tzw. kernela, które można znaleźć w opcjach. Niektóre smartfony będą wymagały wpisania kodu PIN, a inne po prostu dadzą możliwość korzystania z ustawień deweloperskich. Znajdują się one najczęściej w zakładce „Ustawienia dodatkowe”. Pokazują one wiele szczegółowych opcji i dają dostęp do zablokowanych ustawień. Warto jednak być uważnym przy korzystaniu z opcji deweloperskich, ponieważ ich nieumiejętne modyfikowanie może doprowadzić do uszkodzenia telefonu.
Jak zwiększyć pamięć RAM w telefonie?
Niestety, umieszczenie dodatkowej pamięci RAM w telefonie raczej nie jest możliwe, ponieważ kości są wlutowane w płytę główną i skalibrowane pod oprogramowanie producenta telefonu. Oczywiście istnieją takie opcje, jak wykorzystanie pamięci dysku twardego jako dodatkowego RAM-u, jednakże jest to bardzo nieefektywne i często powoduje problemy z oprogramowaniem telefonu.
Jednakowoż RAM cały czas jest wykorzystywany przez procesy w tle. To bardzo często powoduje spowolnienie działania urządzenia. Jak wyczyścić pamięć RAM w telefonie? Jest na to kilka prostych sposobów:
- wyłączenie aplikacji w tle – pierwszym i najprostszym sposobem powinno być zamykanie programów działających w tle (Messenger, Facebook, Instagram i tak dalej);
- wyłączenie animacji i przejść – można to zrobić we wspomnianych wyżej opcjach deweloperskich, zmieniając odpowiednie opcje oznaczone jako animacje i przejścia. Sama zmiana powoduje zarówno wizualne przyspieszenie systemu, jak i faktyczny wzrost wydajności urządzenia;
- nieużywanie żywych tapet i widgetów – często można się spotkać z widgetami oraz ruchomymi tapetami. Pochłaniają one dość sporo RAM-u, dlatego warto je wyłączyć;
- pobranie aplikacji do optymalizacji – w sklepie Play istnieje wiele aplikacji umożliwiających wyczyszczenie pamięci RAM dzięki zamknięciu niedostępnych dla użytkownika procesów bądź usunięciu plików tymczasowych. Są nimi np. CCleaner bądź Norton Clean.
Oczywiście – choć to dzisiaj nieczęste – smartfon może mieć po prostu za mało fabrycznej pamięci RAM, aby uruchomić dany program. Najczęściej zdarza się tak w przypadku gier mobilnych. W takim razie nie ma innej opcji niż zakup innego telefonu. W wyborze może ci pomóc nasz artykuł o tym, jaki smartfon wybrać.