Chcesz, żeby twoja cera była promienna i gładka, ale nie masz ochoty zostawiać połowy swojej wypłaty u kosmetyczki? Dobra wiadomość jest taka, że w swoim domowym zaciszu możesz wykonywać coraz więcej zabiegów dotychczas kojarzonych z gabinetami kosmetycznymi. Jednym z nich jest peeling kawitacyjny, czyli bezinwazyjna procedura wykorzystująca fale dźwiękowe. W tym tekście opowiemy ci, na czym polega działanie kawitacji i w jaki sposób skutecznie przeprowadzić taki zabieg w domu.
Jak działa urządzenie do kawitacji w domu
Aby wykonać kawitację w domu, potrzebujesz specjalnego urządzenia do peelingu kawitacyjnego, które, najprościej rzecz ujmując, składa się z obudowy z zawartym w niej układem elektronicznym oraz emitującej fale ultradźwiękowe metalowej szpatułki. Kiedy uruchomisz urządzenie, układ elektroniczny zaczyna generować fale ultradźwiękowe, następnie przekazywane przez przetwornik do głowicy (czyli szpatułki), którą przykładasz do twarzy. Fale w zetknięciu z wilgotną skórą wywołują natomiast zjawisko kawitacji – gwałtownego tworzenia się i pękania pęcherzyków powietrza o mikroskopijnej wielkości. Ich rozpad doprowadza do powstawania mikroskopijnych drgań i fal uderzeniowych, które mają bardzo korzystny wpływ na skórę.
Jakie są efekty peelingu kawitacyjnego w domu? Sprawdź, co potrafi to niewielkie urządzenie:
- oddzielanie obumarłych komórek naskórka;
- rozbijanie cząsteczek sebum, co może łagodzić problemy skórne;
- usuwanie zanieczyszczeń, sebum i zaskórników;
- pobudzanie mikrokrążenia krwi, co poprawia odżywienie i dotlenienie skóry
Peeling kawitacyjny jest bezinwazyjny, bezbolesny i naprawdę skuteczny. Skóra po zabiegu staje się gładka, świeższa i bardziej promienna. Zwiększają się również jej możliwości wchłaniania składników aktywnych pochodzących z kosmetyków.
Jak wybrać urządzenie do domowego peelingu kawitacyjnego
Aby jednak peeling kawitacyjny mógł przynieść oczekiwane efekty, warto uważnie się przyjrzeć urządzeniu kosmetycznemu, które zamierzasz wybrać do swoich domowych zabiegów. Większość z nich jest w miarę podobnych: są zasilane akumulatorowo (trzeba je więc podładować przed użyciem za pomocą przewodu USB) i mają szpatułki wykonane ze stali nierdzewnej. Głównych różnic można się dopatrzyć dopiero w zakresie funkcji podstawowych i dodatkowych, a także zastosowanych technologii. W zależności od swoich potrzeb i preferencji oprócz kawitacji (zachodzącej dzięki technologii ultradźwięków) urządzenia peelingujące mogą ci zaoferować m.in.:
- funkcje podstawowe: jonoforeza, anty-aging, sonoforeza, lifting, nawilżenie;
- technologie: światło fotonowe, lifting twarzy typu V, mikroprądy EMS;
- funkcje dodatkowe: timer, kilka trybów pracy, wyświetlacz LCD, tryby wyboru funkcji.
Niezależnie od tego, jakie technologie są tymi preferowanymi przez ciebie, zwróć uwagę również na wyposażenie dodatkowe. Ładowarka, przewód USB i etui będą miłymi dodatkami, które ułatwią korzystanie z urządzenia, jego przechowywanie oraz transport.
Peeling kawitacyjny – instrukcja krok po kroku
Przejdźmy jednak do konkretów, a mianowicie do tego, jak zrobić peeling kawitacyjny. Zanim zaczniesz przesuwać szpatułkę po swojej twarzy, zacznij od jej przygotowania. Oczyść skórę płynem micelarnym z makijażu, a następnie umyj ją ulubionym żelem (jeśli poszukujesz urządzenia również do tego celu, sprawdź, jaką szczoteczkę soniczną do twarzy wybrać). Następnie delikatnie osusz ją ręcznikiem papierowym. Nie zapomnij również o przygotowaniu urządzenia: przemyj szpatułkę specjalnym płynem antybakteryjnym. To ważny krok, ponieważ nieodkażone urządzenie może przenieść na twoją skórę niechciane bakterie, co doprowadzi np. do pojawienia się zmian trądzikowych. Warto również rozpulchnić skórę i rozszerzyć pory za pomocą gorącej parówki wodnej (najlepiej z kilkoma kroplami naturalnego olejku eterycznego, np. herbacianego lub rozmarynowego) Wszystko zrobione? Najwyższy czas przejść do samego zabiegu:
- procedurę zacznij od zwilżenia twarzy, np. specjalnym płynem aktywacyjnym do peelingu kawitacyjnego lub po prostu zwykłą wodą (pamiętaj, aby twarz pozostawała wilgotna przez cały czas trwania zabiegu; w razie potrzeby dodatkowo zwilżaj skórę);
- włącz urządzenie i przyłóż je do twarzy wklęsłą stroną pod kątem 45 stopni. Zacznij je przesuwać, pamiętając by wykonywać ruchy od środka twarzy na zewnątrz. Nie przyciskaj urządzenia do twarzy zbyt mocno, aby nie uszkodzić skóry;
- poświęć więcej uwagi problematycznym strefom, zwykle są to okolice nosa, broda i czoło, w których często gromadzą się zaskórniki. Nie zapominaj, aby cały czas poruszać urządzeniem i nie zatrzymywać go w jednym miejscu przez dłuższą chwilę;
- po zabiegu przemyj twarz letnią wodą.
Jeśli wybrane przez ciebie urządzenie jest wyposażone w funkcję sonoforezy, to najbardziej odpowiedni moment, aby z niej skorzystać! Oczyszczona po peelingu, pozbawiona martwych komórek skóra lepiej wchłania składniki zawarte w serach czy kremach. Zadaniem sonoforezy jest dodatkowe wtłaczanie substancji aktywnych w skórę za pomocą ultradźwięków. Przed zabiegiem nałóż więc na skórę np. kwas hialuronowy.
Aby sonoforeza mogła zadziałać, pamiętaj, by urządzenia używać… odwrotnie, czyli wypukłą stroną w kierunku skóry. Takie połączenie zabiegów sprawi, że nie tylko oczyścisz, ale też odżywisz i odmłodzisz skórę.
Czy kawitacja twarzy w domu może doprowadzić do uszkodzenia skóry?
Każdy zabieg kosmetyczny – zarówno ten wykonany w gabinecie, jak i w domu – niesie za sobą ryzyko rozwoju jakichś powikłań. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w przypadku peelingu kawitacyjnego są one niezwykle rzadkie i niezbyt poważne. Zwykle są to silne zaczerwienienie, a także pieczenie i podrażnienie skóry. Możesz też z łatwością wielu z nich zapobiec, np. poprzez zadbanie o czyste stanowisko wykonywania zabiegu, odkażenie szpatułki urządzenia, dokładne zapoznanie się z instrukcją jego obsługi. Koniecznie upewnij się również, że nie występują u ciebie żadne przeciwwskazania do zabiegu. Można wśród nich wymienić m.in.:
- ciążę i karmienie piersią (wpływ ultradźwięków na kobietę i dziecko w tym okresie nie jest wystarczająco przebadany, aby móc być w pełni uznany za bezpieczny);
- choroby nowotworowe (nawet jeśli jesteś w remisji);
- stany zapalne skóry i aktywne infekcje (otwarte rany, trądzik ropny, opryszczka, liszaj, egzema czy grzybica skóry – zabieg może doprowadzić do pogorszenia stanu zapalnego i rozprzestrzenienia się infekcji);
- choroby tarczycy (zwłaszcza nadczynność), serca i układu krążenia;
- skórę naczynkową i trądzik różowaty;
- skórę bardzo suchą i wrażliwą;
- rozrusznik serca, implanty metalowe, a także stały aparat na zęby.
Jest jeszcze jedno pytanie, które należy sobie zadać przed kolejnym wykonywanym w domu peelingiem kawitacyjnym: jak często należy go wykonywać? Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednich przerwach między zabiegami – domowe urządzenie do kawitacji nie powinno być użytkowane częściej niż raz w tygodniu (jeśli masz skórę tłustą lub mieszaną) bądź raz na trzy, cztery tygodnie (w przypadku cer suchej i normalnej).