Pendrive to przydatne urządzenie – pozwala dyskretnie, lokalnie przenieść pliki. Bez korzystania z internetu i chmury, logowania się czy zakładania konta, niezależnie od tego, czy i jaki mamy akurat dostęp do sieci. Pendrive działa nie tylko z komputerami, ale też z telefonami – pod warunkiem że ma odpowiednią końcówkę. A jeśli nie ma – zawsze można zastosować przejściówkę. Przeczytaj, jak przenosić pliki między telefonem a pendrive’em.
Jaki pendrive do telefonu
Wprawdzie najczęściej przesyłamy pliki ze smartfona czy tabletu przez internet, ale może się zdarzyć, że akurat nie mamy wygodnego dostępu do sieci albo wolimy z niej nie korzystać, choćby dlatego, że mamy do przeniesienia duże pliki, na przykład zdjęcia czy wideo.
W takim wypadku najwygodniej jest użyć pendrive’a. W sprzedaży są dostępne modele o pojemności od 8 GB do 1 TB, w cenach od kilkunastu do kilkuset złotych (ceny zależą głównie właśnie od pojemności oraz od prędkości transmisji danych – najszybsze są obecnie pendrive’y oznaczone jako USB 3.x).
Zanim jednak kupisz pendrive z myślą o podłączeniu go do smartfona lub tabletu, sprawdź najpierw, w jakie gniazdo jest wyposażony. Urządzenia z Androidem mają złącza microUSB lub USB-C, a iPhone’y i iPady – złącze Lightning. W sprzedaży są pendrive’y z wszystkimi tymi rodzajami wejść do telefonu. Są nawet takie, które mają dwa złącza, na przykład zwykłe USB do komputera oraz USB-C, co pozwala wygodnie przenosić dane między oboma rodzajami urządzeń.
W wypadku smartfona czy tabletu z Androidem możesz się jeszcze na wszelki wypadek upewnić, czy twój telefon obsługuje funkcję USB OTG (On the Go). Pozwala ona na podłączanie do smartfona urządzeń zewnętrznych, takich jak pendrive, a także dysk przenośny czy klawiatura.
Czy twój smartfon ma funkcję USB OTG, sprawdzisz, pobierając z Google Play i instalując darmową aplikację USB OTG Checker. Wystarczy w oknie tej aplikacji nacisnąć przycisk Check OTG. Zielony znaczek to informacja, że możesz spokojnie podłączać urządzenia USB do telefonu.
Jak podłączyć pendrive do telefonu: przejściówki, adaptery
Jeżeli masz już pendrive czy dysk zewnętrzny ze złączem niekompatybilnym z twoim smartfonem lub tabletem, możesz kupić przejściówkę, nazywaną też adapterem. W sprzedaży są przejściówki ze złączami microUSB, USB-C, Lightning w najróżniejszych konfiguracjach i dające wiele różnych możliwości. Jeśli masz odpowiedni adapter, podłączysz smartfon nie tylko do pendrive’a, ale także na przykład do telewizora, monitora, komputera czy słuchawek albo głośnika.
Warto też pamiętać, że smartfon czy tablet z Androidem można z reguły łatwo podłączyć do komputera, jeżeli mamy kabel USB z pasującymi wtyczkami, na przykład do ładowania. Windows powinien rozpoznać smartfon jako zewnętrzny nośnik danych i pozwolić je skopiować czy przenieść – choćby właśnie na podłączony do komputera pendrive. Trzeba tylko na telefonie wybrać opcję Transfer plików lub podobną (w zależności od wersji i rodzaju systemu Android).
Jak zgrać zdjęcia z telefonu na pendrive
Kiedy mamy już pendrive podłączony do telefonu, po zatwierdzeniu komunikatów i upewnieniu się, że nośnik USB jest widoczny z poziomu smartfona, przeniesienie zdjęć jest proste. Zaznaczamy wybrane zdjęcia, wybieramy opcję Przenieś lub podobną i wskazujemy pendrive. Gotowe!