5 powodów, dla których warto kupić oczyszczacz powietrza

Konrad Ziółek

Martwi cię jakość powietrza, którym oddychasz na co dzień? Zastanawiasz się, jak ją poprawić w twoim domu? Rozwiązaniem może być dobry oczyszczacz powietrza. Sprawdź, dlaczego warto go mieć! Przedstawiamy 5 powodów, które powinny cię zachęcić do zakupu takiego urządzenia. Podpowiadamy też, na które funkcje i parametry trzeba zwrócić uwagę, by oczyszczacz pracował wydajnie i skutecznie. Poznaj je i przekonaj się, czy oczyszczacz powietrza to sprzęt dla ciebie.

 

1. Usuwa szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia, które przedostają się do domu

Jeśli mieszkasz w mieście, zwłaszcza dużym, albo w pobliżu ruchliwej drogi, gdzie natężenie ruchu samochodowego jest wysokie, to oczyszczacz powietrza może być twoją linią obrony przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, które przedostają się do domu z zewnątrz – na przykład przez okna czy drzwi. Nawet jeśli będą one zamknięte, to i tak stężenie toksycznego dwutlenku azotu może być wyższe niż na zewnątrz. Dobrej jakości oczyszczacze usuwają z powietrza, którym oddychasz w domu, szkodliwe dla zdrowia i dobrego samopoczucia substancje. Należą do nich na przykład:

  • pyły zawieszone PM10 i PM2,5 – czyli drobiny kurzu, sadzy, piasku, na których osadzają się metale ciężkie;
  • lotne związki organiczne (LZO), jak formaldehyd;
  • dwutlenek azotu;
  • szkodliwe substancje z dymu papierosowego;
  • inne składniki smogu – jak węglowodory aromatyczne, np. toluen.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych – od zapalenia spojówek, przez schorzenia układu oddechowego i problemy płucne, długotrwałe zmęczenie, po problemy z sercem i ciśnieniem. Warto więc postawić na dobrej jakości oczyszczacz powietrza, z wielostopniową filtracją, który zadba o poprawę jakości powietrza w twoim domu. 

  • 3 299 zł
  • 2 339 zł
  • 3 799 zł

 

2. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy

Oczyszczacz powietrza potrafi zadbać nie tylko o to, by powietrze, którym oddychasz, było czyste, ale także świeże, bo skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Nie tylko te powstające na przykład podczas przygotowywania jedzenia – gotowania czy smażenia – czy te ze środków chemicznych, których używamy do sprzątania, albo z farb, ale także zapach naszych zwierząt domowych czy dymu tytoniowego. Nie czujesz nic nieprzyjemnego, gdy wchodzisz do swojego mieszkania? To normalne, jesteś przyzwyczajony do jego zapachu – spędzasz tam dużo czasu. Zupełnie inne wrażenie mogą mieć osoby, które cię odwiedzają tylko czasami.

Różne zapachy mogą się też dostawać do domu z zewnątrz – z punktów gastronomicznych, stacji benzynowych czy od sąsiadów. A substancje zapachowe nie zawsze też są neutralne dla naszego zdrowia, mogą zawierać także szkodliwe czynniki, jak chlor, amoniak czy formaldehyd ze środków czyszczących albo węglowodory z dymu tytoniowego. Nieprzyjemne zapachy mogą na przykład wywoływać duszność, nudności czy zawroty głowy.

 

3. Zmniejsza ilość alergenów

Oczyszczacze powietrza usuwają nie tylko chemikalia czy nieprzyjemne zapachy, ale świetnie radzą sobie także z neutralizowaniem różnego rodzaju alergenów czy grzybów:

  • roztoczy;
  • pyłków;
  • kurzu;
  • sierści zwierząt;
  • pleśni.

To oczywiście bardzo przydatna funkcja dla osób, które zmagają się z alergiami albo chorobami układu oddechowego, jak astma. Dzięki używaniu oczyszczacza można na przykład złagodzić objawy kataru siennego. W związku z tym taki sprzęt może podnieść komfort alergików i przynajmniej w domu ułatwić swobodne oddychanie.

Ale to także działanie prewencyjne dla osób zdrowych – usuwanie tego typu cząstek pozwala zapobiegać rozwojowi chorób układu oddechowego, choćby u niemowląt czy osób starszych. Oczyszczacz może też ułatwić sprzątanie, zwłaszcza ten z funkcją nawilżania bądź jonizacji. Po pierwsze cząsteczek kurzu będzie mniej. Po drugie leciutkie drobinki kurzu domowego po użyciu funkcji jonizacji lub nawilżania staną się cięższe, opadną i osiądą na meblach czy na podłodze, skąd można je zetrzeć bądź odkurzyć.

  • 1 099 zł
  • 2 699 zł
  • 2 299 zł
  • 3 699 zł

 

4. Poprawia jakość snu

Bez zanieczyszczeń drażniących drogi oddechowe, bez nieprzyjemnych zapachów, bez alergenów wzmagających objawy chorobowe u alergików i osób wrażliwych – czyste powietrze w domu przekłada się także na lepszą jakość snu i efektywniejszy nocny wypoczynek. A co za tym idzie, więcej energii i lepsze samopoczucie po przebudzeniu.

O wartościowy sen warto się zatroszczyć, bo to oprócz odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej fundament zdrowego organizmu. Jeśli więc jest coś, co może poprawić nocną regenerację, to warto się chociaż zastanowić, czy z tego skorzystać. Trzeba tylko pamiętać, by wybrać model oczyszczacza, który będzie miał cichy tryb nocny, a diody na panelu sterowania będą wygaszone, by sama praca urządzenia nie przyniosła więcej szkody niż pożytku.

 

5. Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą powietrzną

Co jeszcze potrafią dobre oczyszczacze powietrza? To urządzenia, które wychwytują także wiele bakterii i wirusów. W sezonie jesienno-zimowym czy wczesną wiosną, kiedy wzrasta ryzyko złapania przeziębienia, zachorowania na grypę czy inne choroby przenoszone drogą powietrzną, skuteczne oczyszczanie powietrza w domu może się okazać kluczowe.

Przede wszystkim czyste, odpowiednio nawilżone powietrze pozwala utrzymać drogi oddechowe w dobrym zdrowiu. Jesteśmy więc bardziej odporni na infekcje. Ale gdy już ktoś z domowników zachoruje, to dobry oczyszczacz zneutralizuje drobnoustroje chorobotwórcze – na przykład wirusa grypy – i pomoże zablokować ich rozprzestrzenianie się i uchronić pozostałych członków rodziny przed zachorowaniem. To kolejny argument, który udowadnia, że porządny oczyszczacz powietrza to nie tylko popularny gadżet, ale sprzęt, który ma realne zalety. 

  • 1 899 zł
  • 1 999 zł

 

10 parametrów oczyszczaczy powietrza, na które warto zwrócić uwagę

Zastanawiasz się teraz, jaki oczyszczacz powietrza kupić, by skorzystać z zalet, które opisaliśmy? Podczas wyboru konkretnego urządzenia koniecznie weź pod uwagę poniższe cechy.

1. Wielostopniowa filtracja

Podstawą skutecznego oczyszczacza jest wielostopniowy system filtracji. Powinien on obejmować co najmniej:

  • filtr wstępny: wychwytuje duże cząstki, takie jak kurz, sierść zwierząt, włosy, i zapobiega przedostawaniu się ich do kolejnych filtrów, HEPA i węglowych, więc ich żywotność się zwiększa;
  • filtr HEPA – na przykład klasy H13, odpowiada za usuwanie cząstek o wielkości 0,3 mikrometra i mniejszych, czyli dzięki niemu możliwa jest skuteczna eliminacja pyłków, roztoczy, pleśni, bakterii, wirusów i drobnych cząsteczek smogu (PM2.5, PM10). Zwróć uwagę na uszczelnienie zgodne ze standardem HEPA, aby zapobiec ponownemu uwolnieniu zanieczyszczeń do powietrza;
  • filtr z węglem aktywnym – absorbuje i neutralizuje nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne (LZO), takie jak formaldehyd, benzen, toluen i inne, pochodzące z farb, środków czystości, mebli i innych źródeł. Im większa powierzchnia filtra węglowego, tym lepsza skuteczność.

2. Wydajność (CADR)

To kluczowy parametr, który pokazuje, ile powietrza urządzenie oczyści w określonym czasie. Różni się w zależności od modelu – co do zasady jednak, im wyższy CADR, tym szybciej oczyszczacz oczyści powietrze w pomieszczeniu. Trzeba go dopasować do wielkości pomieszczenia, liczby osób przebywających w nim i poziomu zanieczyszczenia.

3. Maksymalna wielkość pomieszczenia

Każdy oczyszczacz ma też podaną informację o maksymalnej wielkości pomieszczenia. Dopasuj ją do przestrzeni, w której chcesz używać urządzenia. Na rynku znajdziesz przeróżne możliwości – i urządzenia do mniejszych pomieszczeń, np. około 20-metrowych, i do sporych, np. około 130-metrowych.

4. Zaawansowane czujniki jakości powietrza

Monitorują one w czasie rzeczywistym takie parametry, jak:

  • poziom pyłów PM2.5 i PM10;
  • poziom LZO;
  • wilgotność i temperaturę;
  • zapach.

5. Automatyczny tryb pracy

Dzięki zaawansowanym czujnikom oczyszczacz automatycznie dostosowuje moc wentylatora do poziomu zanieczyszczeń, optymalizuje więc swoją pracę i dopasowuje ją do aktualnego stanu powietrza, a dzięki temu oszczędza energię.

6. Tryb nocny

Oczyszczacze mają wspomagać efektywny sen, więc koniecznie wybierz taki, którego praca w nocy jest niezauważalna. Upewnij się więc, że urządzenie ma specjalny tryb nocny, który jest bardzo cichy i w którym wyświetlacz jest przyciemniony lub całkiem wygaszony. Nic nie powinno zakłócać twojego odpoczynku.

7. Nawilżanie powietrza

Taka dodatkowa funkcja oczyszczacza, czyli utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza, jest bardzo przydatna, nie tylko w sezonie grzewczym, kiedy ryzyko przesuszenia powietrza w domu jest podwyższone. Tutaj warto zwrócić uwagę na higieniczne nawilżanie ewaporacyjne, bez efektu mgiełki.

8. Jonizacja powietrza

To funkcja dodatkowa – po jej włączeniu jonizator umieszczony w oczyszczaczu uwalnia jony ujemne. Przyczepiają się one do dodatnio naładowanych cząsteczek, takich jak kurz, bakterie, pyłki, które stają się cięższe. Dzięki temu opadają na podłogę lub meble, skąd łatwo je usuniesz, albo są wyłapywane przez filtry oczyszczacza.

9. Wskaźnik wymiany filtra i łatwa konserwacja

Zwróć też uwagę na to, czy oczyszczacz informuje o konieczności wymiany bądź czyszczenia filtra. Upewnij się także, że wszystkie czynności obsługowe są proste w przeprowadzeniu.

10. Aplikacja mobilna

To dodatek, który zwiększa komfort obsługi. Umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem – włączanie i wyłączanie, zmianę ustawień – monitorowanie jakości powietrza czy planowanie pracy oczyszczacza.

Jeśli chcesz poznać bliżej najchętniej kupowane w naszym sklepie modele, sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza, w którym znajdziesz 10 najpopularniejszych u nas sprzętów. Przygotowaliśmy też kompleksowy poradnik o tym, jak wybrać oczyszczacz. Zajrzyj do niego, jeśli potrzebujesz więcej informacji. 

  • 699 zł
  • 3 799 zł
  • 1 799 zł
  • 1 999 zł
  • 519 zł
  • 2 299 zł
  • 699 zł
  • 1 899 zł
  • 1 599 zł
  • 3 299 zł

Artykuł powstał we współpracy z markami: Dyson, Sharp, Philips

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!