Pieczenie w piekarniku gazowym – praktyczne wskazówki
Sara
Choć dziś zdecydowanie większą popularnością cieszą się piekarniki elektryczne, ich gazowe odpowiedniki również posiadają wierne grono zwolenników. Jesteś jednym z nich? Sprawdź, jak prawidłowo użytkować piekarnik gazowy do zabudowy, by wszystkie potrawy były idealnie przyrumienione i nie przypalały się do dna!
Zastanawiasz się nad tym, jak odpalić piekarnik gazowy? Pamiętaj, że w przeciwieństwie do modelu elektrycznego, nie wystarczy tutaj tylko przekręcić pokrętła na wybraną temperaturę – trzeba też odkręcić kurek z gazem i podpalić płomień, zupełnie tak jak w przypadku tradycyjnej płyty grzewczej zasilanej gazem.
Jak to zrobić? Najpierw ustaw temperaturę, do jakiej chcesz rozgrzać urządzenie. Następnie mocno dociśnij kurek z gazem jedną ręką, a drugą podpal palnik. Uważaj, aby w tym momencie nie puścić kurka – wtedy najprawdopodobniej nie uda Ci się uruchomić urządzenia. Gdy pojawi się płomień, możesz puścić kurek i ewentualnie dopasować temperaturę. Pamiętaj też o tym, by w przypadku piekarnika gazowego zawsze zachowywać odpowiednie środki bezpieczeństwa – gaz jest substancją łatwopalną i nietrudno tu o groźny w skutkach wypadek.
CZY WIESZ, ŻE…
Odpowiednie nagrzanie piekarnika gazowego przed użyciem zapobiegnie również skraplaniu się wilgoci wewnątrz – chociażby na drzwiczkach.
Piekarnik gazowy – temperatura kluczem do sukcesu
Jeśli choć raz zdarzyło Ci się przypalić coś w piekarniku gazowym, winę za to ponosi najpewniej nieodpowiednio nagrzane urządzenie przed użyciem. Jeśli temperatura w środku nie osiągnęła jeszcze wybranego przez Ciebie poziomu, płomień pali się intensywniej – by jak najszybciej uzyskać zadaną temperaturę. Jeśli w tym momencie włożysz do środka danie, ryzyko spalenia spodu jest szczególnie wysokie. Jeśli jednak poczekasz, aż wnętrze się nagrzeje a płomień stanie mniej intensywny, wszystko powinno przebiec bez większych trudności. Pamiętaj o tym za każdym razem, wstawiając blaszkę do piekarnika.
Korzystasz z piekarnika gazowego po raz pierwszy? W przypadku tego urządzenia trzeba najpierw poznać możliwości swojego sprzętu, aby wyczuć, jaka temperatura będzie najlepsza – wbrew pozorom nie będzie to raczej temperatura podana w przepisie. Najlepiej zacząć od ustawienia niższego poziomu i przy kolejnym pieczeniu powoli go zwiększać – po pewnym czasie będziesz już intuicyjnie wiedzieć, jaka temperatura będzie odpowiednia w danym przypadku.
PORADA EKSPERTA
Piekarnik gazowy z termoobiegiem doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy chcesz piec w nim 2 naczynia jednocześnie – zapobiegniesz mieszaniu zapachów, jak również przesuszeniu potrawy.
Co jeszcze warto wiedzieć o korzystaniu z piekarnika gazowego do zabudowy?
W przypadku piekarnika gazowego ogromną rolę odgrywają zastosowane blaszki i naczynia – to właśnie od nich zależy, czy ciasto lub potrawa dobrze się upiecze. W takim urządzeniu najlepiej stosować naczynia szklane lub aluminiowe – generalnie w jasnym kolorach. Jeśli z kolei wybierzesz czarną blaszkę, ryzyko przypalenia spodu potrawy lub nadmiernego spieczenia wierzchu będzie wyższe.
UWAGA!
Pamiętaj również o tym, żeby odpowiednio umieścić blaszkę lub kratkę w środku piekarnika. Jako że źródło ciepła znajduje się w nim na samym dole, to właśnie tam jest najwyższa temperatura. Jeśli więc chcesz uniknąć przypalenia potrawy czy ciasta, umieść ją raczej na 1 lub 2 poziomie od góry, gdzie temperatura będzie już nieco niższa.