Wiesz już, jakie nowoczesne funkcje powinien mieć twój nowy piekarnik do zabudowy, ale zastanawiasz się jeszcze nad jego wymiarami? Jaką powinien mieć szerokość, wysokość i głębokość, żeby urządzenie zmieściło się w szafce i dobrze ci potem służyło? Sprawdź gabaryty popularnych i mniej standardowych modeli. Dopasuj je do swoich potrzeb. Znajdź model idealny!
Jakie są najpopularniejsze wymiary piekarników do zabudowy
Standardowy piekarnik do zabudowy przystosowano do montażu w szafce kuchennej (pod blatem albo w słupku) o wymiarach 60 × 60 × 60 cm. Aby urządzenie mogło się zmieścić we wnęce meblowej, musi być od niej nieco mniejsze – najczęściej kilka milimetrów węższe i niższe oraz kilka centymetrów płytsze. Popularne na rynku piekarniki mają przeważnie następujące wymiary:
- szerokość – od 59,4 do 59,6 cm;
- wysokość – od 59,4 do 59,5 cm;
- głębokość – od 54,8 do 57 cm.
Wartości te dotyczą w większości przypadków korpusów sprzętów, bez wystających elementów (uchwytów czy pokręteł).
Uwaga! Gabaryty niektórych piekarników mogą nieznacznie odbiegać od standardowych wymiarów – cechować się ponadprzeciętną wysokością 61 cm lub głębokością 59 cm. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem urządzenia i podczas planowania zabudowy kuchennej.
A może piekarnik o wysokości 45 cm? Poznaj mniej popularne wymiary piekarników do zabudowy
Na rynku dostępne są również modele do zabudowy o mniej popularnych wymiarach. Przykład? Piekarnik kompaktowy o wysokości zredukowanej do 45–50 cm. To, że sprzęt jest niższy, wiąże się oczywiście z nieco mniejszą pojemnością komory, jednak w żaden sposób nie odbiera mu funkcjonalności. Wśród niższych piekarników znajdziesz wiele modeli z zaawansowanymi technologiami, np. kompaktowy piekarnik z funkcją mikrofali lub generatorem pary.
Szukasz wąskiego piekarnika do zabudowy? Wymiary będą tu więc nieco inne. Producenci oferują modele o szerokości zaledwie 45 cm i standardowej wysokości do 60 cm.
Osobom, które dysponują większymi kuchniami, proponują natomiast piekarniki o szerokości 90 cm i wysokości od 47 do 60 cm.
Piekarnik do zabudowy duży czy mały – dopasuj sprzęt do swoich potrzeb
Wybierając piekarnik, dostosuj jego rozmiar do swoich potrzeb – liczby domowników oraz stylu i częstotliwości gotowania. Naturalnie uwzględnij też dostępną przestrzeń (wielkość i układ kuchni).
1. Mały piekarnik – na przykład niższy model kompaktowy lub taki o szerokości 45 cm i wysokości 60 cm – sprawdza się zwłaszcza w kuchniach singli, par lub małych rodzin. W pełni wystarcza osobom, które pieką rzadziej i małe dania. Urządzenie zajmuje mniej miejsca niż sprzęt pełnogabarytowy i nierzadko zużywa też mniej energii elektrycznej. Pojemność jego komory może wynosić – w zależności od modelu – od 40 do 50 litrów.
Tu jest pomysł! Dysponujesz dużą kuchnią i masz już dość pojemny piekarnik, ale przydałoby ci się dodatkowe urządzenie do zapiekania lub szybkiego podgrzewania dań? Piekarnik kompaktowy to idealny sprzęt dla ciebie.
2. Model o standardowych wymiarach (60 × 60 × 57 cm) – zdaje egzamin zarówno w mniejszych, jak i większych gospodarstwach domowych. Jego komora jest na tyle duża (zwykle ma pojemność od 60 do 80 litrów), że mieści duże porcje żywności. Co ważne, sprzęt w takim rozmiarze pasuje do większości gotowych szafek kuchennych przystosowanych do zabudowy piekarnika. Nie trzeba więc zamawiać mebli pod wymiar.
3. Duży piekarnik jest wymarzony dla osób, które często gotują dla większego grona przyjaciół czy rodziny i lubią przygotowywać potrawy XXL. Do pieczenia indyków, dużych zapiekanek, ciast, chlebów, pizz itp. potrzebują urządzenia z większą komorą – nawet 115-litrową (a taka dostępna jest np. w modelach o szerokości 90 cm i wysokości 60 cm). Ponieważ duży piekarnik sam zajmuje sporo przestrzeni, polecany jest raczej do przestronnych kuchni.
Praktyczna rada: jeżeli masz małą kuchnię, a potrzebujesz wielozadaniowego i pojemnego piekarnika, spraw sobie model kompaktowy z mikrofalą.
Ile miejsca potrzeba na piekarnik – wymiary sprzętu i zabudowy
Przed zakupem piekarnika do zabudowy weź pod uwagę nie tylko wymiary samego urządzenia, ale też miejsca, w którym ma być zamontowany sprzęt. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację wokół piekarnika. W tym celu należy zostawić kilka milimetrów wolnej przestrzeni po bokach i u góry urządzenia oraz kilka centymetrów z tyłu. Taka przestrzeń umożliwi prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiegnie przegrzewaniu się urządzenia.
Pamiętaj jednak, że dokładne wymagania dotyczące przestrzeni montażowej mogą się różnić w zależności od modelu i producenta. Dlatego zawsze przed zakupem sprzętu lub mebli kuchennych zajrzyj do karty produktowej piekarnika i sprawdź zalecenia montażowe. Przestrzeganie tych wytycznych nie tylko zapewni ci optymalne działanie piekarnika, ale też może być kluczowe dla zachowania jego gwarancji.
Piekarnik do zabudowy – wymiary, funkcje, styl. Podsumowanie
Gdy wybierasz piekarnik do zabudowy, dopasuj wielkość sprzętu do przestrzeni w kuchni oraz do własnych potrzeb. Standardowe wymiary piekarników to 60 × 60 × 54–57 cm, ale dostępne są również modele kompaktowe: niższe, o wysokości 45 cm, lub węższe, o szerokości 45 cm. Osobną grupę stanowią duże piekarniki, szerokie na 90 cm i wysokie na 47 lub 60 cm.
Zanim wybierzesz konkretny model, dokładnie sprawdź wymiary piekarnika, dostosuj je do wymiarów wnęki meblowej. Pamiętaj o uwzględnieniu dodatkowej przestrzeni na wentylację, sprawdź instrukcję montażu sprzętu.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mały sprzęt kompaktowy, czy duży z dodatkowymi funkcjami, ważne, aby urządzenie spełniało twoje oczekiwania i pasowało do stylu kuchni.
Poszukiwania najlepszych modeli ułatwią ci nasze artykuły, np. ranking piekarników do zabudowy, ranking piekarników parowych albo ranking piekarników z mikrofalą do zabudowy. Znajdziesz w nich polecane sprzęty różniące się wymiarami, designem, funkcjami, programami i cenami.