Długie siedzenie w jednej pozycji np. przed ekranem komputera może mieć szkodliwe oddziaływanie nie tylko na nasze oczy, ale i kręgosłup. Sposobem na wyeliminowanie negatywnych skutków siedzącego trybu życia może być inwestycja w specjalną podpórkę pod plecy, którą nakłada się bezpośrednio na krzesło.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Jak działa podpórka pod plecy?
Wiele osób zmuszonych jest spędzać przed ekranem komputera kilka godzin dziennie. W dłuższej perspektywie taki styl pracy może powodować wady postawy ciała i negatywnie wpłynąć na nasz kręgosłup. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup specjalnej podpórki pod plecy, zwiększającej komfort pracy przy komputerze. Taka podkładka często jest nazywana „ergonomiczną podpórką pod plecy”. Zazwyczaj montuje się ją w dolnej części krzesła blisko oparcia. Najczęściej spotykanym modelem podpórek pod plecy są te wykonane z siatki, jednak mogą być wyprodukowane również z innych materiałów. Siatkowe podpórki są nieco bardziej wypukłe, a na zewnętrznej części mogą posiadać gumowe elementy.
Przykładem jest model Fellowes 8029901, który, przymocowany do fotela, w dużym stopniu zmniejsza napięcie pleców. Dzięki temu łatwiej jest nam zachować odpowiednią pozycję siedzącą bez obciążania kręgosłupa. Ten rodzaj podpórki bardzo dobrze dopasowuje się do naszego ciała, ułatwiając opieranie się. Producent zadbał o możliwość dopasowania tego modelu do praktycznie każdego fotela. W części siatki, która wspiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa, możemy regulować wysokość podstawki. Podobną propozycją wykonaną z siatki jest model Fellowes 9191301.
Na rynku są również dostępne podpórki w kształcie niewielkich poduszek wypełnionych specjalnym puchem np. Fellowes 8042301. To podkładka odpowiedzialna za ochronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Posiada specjalny pasek z opcją regulacji, dzięki której umieścimy ją dokładnie w takiej części krzesła lub fotela, w jakiej chcemy.
Czym kierować się przy wyborze podpórek pod plecy i jakie są ich zalety?
Stosowanie podpórek pod plecy na krzesło biurowe niesie za sobą wiele zalet. Najważniejszą jest fakt, że pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, a tym samym daje kręgosłupowi szansę na odpoczynek zmniejszając jego obciążenie. Najbardziej narażony na negatywne skutki siedzenia przy komputerze jest jego lędźwiowy odcinek. Dzięki ergonomicznej podkładce można poprawić jego kondycję, co będzie miało wpływ na lepsze samopoczucie użytkownika, a tym samym większy komfort pracy w przyszłości. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy sprawdzić kilka parametrów, dzięki którym zakup będzie udany. Podpórka pod plecy musi być przede wszystkim wygodna. Najlepiej samemu sprawdzić, czy konkretny model będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom użytkującego.
Należy zwrócić uwagę na to, czy podpórka pod plecy nie powoduje zbyt mocnego ucisku. Równie ważne są specjalne wypustki, które mogą być wykonane z plastiku lub gumy. Istotnym parametrem każdego modelu podpórki jest sposób jej montażu oraz kompatybilność z każdym rodzajem fotela. Dla wielu osób istotną cechą będzie także kolor podstawki. Warto by pasowała do koloru krzesła oraz wystroju otoczenia, w którym się pracuje.
Fotel z podpórką pod plecy – idealne rozwiązanie do pracy biurowej
Dobrym, choć bardziej kosztownym rozwiązaniem, które przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy i poprawienia kondycji kręgosłupa, jest zakup fotela z wbudowaną fabrycznie, ergonomiczną podpórką pod plecy. Przykładem takiego fotela może być SPC Gear EG950 o maksymalnej dopuszczalnej wadze 120 kg i wadze własnej 19,7 kg. Krzesło posiada podpórkę na część lędźwiową kręgosłupa, chroniąc tym samym przed urazami kręgów i lordozą. To krzesło dla osób wymagających i długo pracujących w trybie siedzącym. Dużym atutem tego modelu jest też szeroki zakres regulacji pozycji siedzenia. Na uwagę zasługuje konstrukcja wykonana z aluminium, zwiększająca wytrzymałość przedmiotu. Równie praktycznym modelem z podpórką pod plecy będzie MSI MAG CH110, wykonany jest ze skóry ekologicznej. Maksymalna dopuszczalna waga użytkującego wynosi w tym przypadku 150 kg.