Jak bardzo przydatny jest wideorejestrator, wie każdy, kto miał nieszczęście uczestniczyć w kolizji drogowej lub został zatrzymany do kontroli policyjnej. Urządzenia te to kamery samochodowe o dużym kącie widzenia, dzięki któremu są w stanie rejestrować nie tylko drogę przed naszym pojazdem, ale również sąsiedni pas oraz pobocze lub chodnik. Taki obszar daje gwarancję nagrania całego zdarzenia i udowodnienia braku winy. Ale jaki wideorejestrator wybrać? Przyjrzymy się czterem najpopularniejszym modelom.
Włączamy silnik i nagrywamy!
Zacznijmy od tego, że dobry wideorejestrator powinien być wyposażony w funkcję automatycznego włączania po uruchomieniu silnika. To zrzuca z kierowcy obowiązek myślenia o kamerze, co bardzo pozytywnie wpływa na użytkowanie takiego sprzętu. Zasilanie kamer samochodowych odbywa się najczęściej za pomocą gniazdka zapalniczki w aucie. Gdy tylko włączymy zapłon, w zapalniczce pojawia się prąd, który przez ładowarkę kamerki włącza urządzenie, a ono automatycznie rozpoczyna nagrywanie. Niektóre modele mają specjalne przetworniki, które można podpiąć bezpośrednio do akumulatora, dzięki czemu gniazdo zapalniczki jest wolne. Wbudowane baterie w rejestratorach pozwalają na krótkie podtrzymanie energii.
Jakość nagrywania i sposób zapisu
Zapomnijmy o jakości mniejszej niż Full HD – nie ma ona kompletnie zastosowania w dobrym wideorejestratorze. Podstawowa funkcja kamery samochodowej to nagrywanie zdarzeń na drodze, dlatego musi ona rejestrować obraz w najwyższej możliwej jakości. Przyjętym standardem jest właśnie Full HD. Taka jakość pozwala przeczytać numery tablic rejestracyjnych innych samochodów oraz dostrzec oznaczenia drogowe. Wideorejestratory Full HD gwarantują szczegółowy obraz.
Pliki w jakości Full HD mogą sporo ważyć, dlatego ważne są karta pamięci o dużej pojemności oraz sposób zapisu w pętli. Dzięki niemu stare pliki z nagraniami wideo są nadpisywane przez nowe. To oznacza, że nie musimy zgrywać materiału, gdy zapełni się karta pamięci. Oczywiście jeśli jeździmy przepisowo, bez żadnych incydentów drogowych, w przeciwnym razie karta microSD może się stać jednym z najczęściej używanych przedmiotów.
Mały przyjaciel podróży – Xblitz GO SE
Niewielkie rozmiary urządzenia pozwalają na ukrycie go za lusterkiem wstecznym, dzięki czemu nie blokuje widoczności. Mogłoby się wydawać, że tak niepozorne z wyglądu urządzenie nie sprawdzi się jako rejestrator. Nic bardziej mylnego! Xblitz GO SE został wyposażony w nowy sensor Sony IMX 323 oraz Chipset NTK 96658, dzięki którym jakość zdjęć zarówno w dzień, jak i w nocy jest bardzo wysoka. Obraz jest jasny i wyraźny nawet po zmroku. Rzecz jasna, gdy pojawiają się refleksy od świateł po zmroku, widoczność jest gorsza, ale nawet profesjonalne sprzęty cierpią na ten problem.
Obiektyw wideorejestratora ma pole widzenia 170°, dzięki czemu rejestrowany jest nie tylko pas przed naszym pojazdem, ale również ten sąsiedni, a nawet pobocze lub chodnik. Ponadto nagrania cechują się dużą ostrością i wysokim poziomem szczegółów i żywych kolorów. Jednym zdaniem — jakość obrazu jest naprawdę wysoka!
Xblitz GO SE mocowany jest do przedniej szyby samochodu za pomocą przyssawki. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy szybko odpiąć urządzenie. Sama przyssawka jest dość spora, a mechanizm blokujący na tyle masywny, że daje duże poczucie bezpieczeństwa.
Informuje o obostrzeniach na drodze – Navitel R600 GPS
Warto zwrócić uwagę na dość niepozorny wideorejestrator Navitel R600 GPS. To niewielkie urządzenie łączy cechy kamery samochodowej oraz detektora fotoradarów!
Dzięki modułowi GPS kamera na bieżąco sprawdza trasę i informuje o zbliżającym się ograniczeniu prędkości i fotoradarze. Na ekranie urządzenia pojawia się komunikat ze znakiem drogowym informującym o prędkości maksymalnej oraz aktualna prędkość samochodu. Otrzymujemy taką informację na kilkaset metrów przed fotoradarem. Wideorejestrator z GPS dodatkowo ostrzega nas sygnałem dźwiękowym.
Do tego urządzenia trzeba się jednak przyzwyczaić, ponieważ zamiast podglądu na żywo na ekranie pokazywane są aktualna prędkość i wspomniane wcześniej informacje drogowe. Nietypowy jest też sposób mocowania wideorejestratora do szyby – za pomocą taśmy dwustronnej. Niemniej jest to urządzenie warte uwagi ze względu na wysoką jakość nagrania oraz informacje drogowe.
Jakość, jakość i jeszcze raz Mio MiVue 792 WiFi Pro!
Bardzo dobrze wygląda propozycja Mio MiVue 792 WiFi Pro, dzięki naprawdę dobrej jakości nagrań. Producent zastosował czujnik optyczny Sony Starvis o bardzo dużej czułości, który rejestruje obraz z wysokim kontrastem i nasyceniem kolorów. Nagrania za sprawą matrycy Sony CMOS IMX 291 zapisywanie są w rozdzielczości Full HD w 60 klatkach na sekundę, a dzięki kątowi widzenia 140° nie umknie żaden szczegół zarówno przed naszym pojazdem, jak i na pasie obok czy poboczu lub chodniku.
Dwa urządzenia w jednym – Tracer 4TS FHD CRUX
Z kolei Tracer 4TS FHD CRUX to tak naprawdę dwa urządzenia w jednym. Za naprawdę atrakcyjną cenę otrzymujemy wideorejestrator z kamerą cofania. Zgadza się – dwie kamery w zestawie! Obiektyw główny o planie widzenia 140° zapisuje obraz w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Dzięki temu nagrania są wyraźne i szczegółowe.
Kamera tylna ma co prawda kąt widzenia jedynie 60°, ale to wystarcza, żeby w pełni objąć to, co się dzieje z tyłu auta, i znacząco ułatwić parkowanie w ciasnych miejscach. Po podpięciu jej pod światła cofania na ekranie urządzenia automatycznie wyświetla się widok z kamery tylnej oraz dodatkowo generowane są linie prawidłowego parkowania.
Oprócz wysokiej jakości nagrań na uwagę zasługuje wyjątkowy ekran dotykowy IPS 4” schowany za grubym szkłem. Dzięki tak dużemu ekranowi zobaczymy każdy szczegół nagrania bez konieczności zgrywania go na laptopa. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i wygodna właśnie za sprawą ekranu dotykowego. Dwa urządzenia w cenie jednego brzmią naprawdę dobrze!
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru wideorejestratora?
Wideorejestratory to urządzenia, których nadrzędna funkcja to nagrywanie obrazu w wysokiej jakości, dzięki czemu dostrzeżemy każdy szczegół i w prosty sposób udowodnimy swoją rację. Dodatkowym atutem jest wygoda obsługi urządzenia, aby na gorąco przedstawić nagranie w razie kontroli lub sytuacji spornej. Cenna jest też możliwość podłączenia kamery tylnej, która posłuży jako kamera cofania. Wszystko jednak sprowadza się do tego, czego kierowca oczekuje od urządzenia. Czy wystarczy dobrej jakości nagranie, czy przydatne są ostrzeżenia o fotoradarach, czy może łączność Wi-Fi to absolutny must have. Przedstawione urządzenia to jedne z najciekawszych dostępnych obecnie na rynku, wybór pozostaje w gestii kierowcy.