Czy warto kupić pralko-suszarkę? Poznaj mocne i słabsze strony urządzenia

Matylda Gruman

Doszły cię słuchy, że słabo suszy, zużywa dużo prądu, a wyjęte z niej ubrania nie pachną płynem do płukania, tylko gumą. To prawda czy fałsz? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Sprawdź, czy warto kupić pralko-suszarkę. Poznaj zalety i wady tego urządzenia. Przeczytaj, jaką pralko-suszarkę wybrać, by zminimalizować rachunki za prąd i wodę oraz – co najważniejsze – wyjmować z niej pranie czyste, suche i pachnące świeżością.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Czy pralko-suszarka to dobry pomysł?
  2. Na czym polega działanie pralko-suszarki?
  3. Jakie są zalety pralek z funkcjami suszenia?
  4. Słabsze strony urządzenia
  5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralko-suszarki?
  6. Model z pompą ciepła czy bez?
  7. Czy warto kupić pralko-suszarkę – podsumowanie

 

Czy pralko-suszarka to dobry pomysł?

Jeśli się zastanawiasz, czy warto kupić pralko-suszarkę, pomyśl o trzech największych korzyściach, które wiążą się z użytkowaniem tego sprzętu. To oszczędność miejsca, czasu i energii. Pralko-suszarka zajmuje mniej przestrzeni niż dwa oddzielne urządzenia do prania i suszenia oraz suszarka klasyczna (rozstawiana zwykle w pokoju lub na balkonie). Jej obsługa jest mniej czasochłonna od tradycyjnego rozwieszania i zbierania prania. Cykle prania i suszenia mogą następować po sobie automatycznie, bez twojego zaangażowania. Równie istotne jest to, że urządzenie 2 w 1 zużywa mniej energii od pralki i suszarki pracujących oddzielnie (nie wymaga np. podgrzewania wody dwa razy).

Aby zyskać pewność, że pralko-suszarka sprawdzi się w twoim domu, zrób szybki test. Im więcej odpowiedzi na tak, tym bardziej jej potrzebujesz.

Czy pralko-suszarka to sprzęt dla ciebie?

1. Masz bardzo małe mieszkanie. Suszenie w nim prania wiąże się z rozstawianiem klasycznej suszarki w salonie lub przedpokoju. Denerwuje cię, że wtedy musisz się niemal przeciskać między ścianą a suszarką.
2. Nie jesteś fanką/fanem podsufitowych suszarek łazienkowych ani rozciągania sznurków na balkonie.
3. Twoje mieszkanie lub dom nie są zbyt ciepłe i słoneczne. Długo schnie w nich pranie.
4. W łazience brakuje ci miejsca na elektryczną suszarkę do prania. Obok pralki znajduje się prysznic, a nad nią wisi grzejnik ścienny (nie ma więc możliwości ustawienia pralki i suszarki w słupku). Remont w łazience nie wchodzi w grę.
5. Często robisz pranie, więc widok suszących się ubrań to niemal codzienność w twoim domu.
6. Rozstawiona suszarka z praniem utrudnia ci odkurzanie podłogi. Cieszą się z niej chyba tylko dziecko i kot, które lubią się pod nią chować.
7. Cenisz wygodę i automatykę. Podoba ci się, że pralko-suszarka zapewnia kompleksową usługę prania i suszenia. Wyjmujesz z niej pranie gotowe do złożenia i schowania do szafy.

8. Szkoda ci czasu na rozstawianie, a potem składanie suszarki, wieszanie i przewieszanie prania, kontrolowanie: wyschło czy jeszcze nie?
9. Masz alergię oddechową i wolisz nie wdychać powietrza wilgotnego od prania z detergentami.

Jeśli coraz bardziej się przekonujesz do zakupu pralko-suszarki, poznaj lepiej urządzenia tego typu.

 

Na czym polega działanie pralko-suszarki?

Pralko-suszarka łączy funkcjonalności pralki z elektryczną suszarką do prania. Jej atutem jest pełna automatyka – jednym przyciskiem na panelu sterowania umożliwia dopasowanie do rodzaju wsadu parametrów prania i suszenia. Proces przebiega dwuetapowo – zaczyna się klasycznym cyklem prania (z odwirowywaniem wody w finalnej fazie), a kończy suszeniem odzieży, pościeli czy innych tkanin. Ile trwa pranie i suszenie w pralko-suszarce? W zależności od modelu, wybranego programu, rodzaju materiałów i zapełnienia bębna czynność ta może zajmować od jednej do kilkunastu godzin. Do osuszania tkanin pralko-suszarka potrzebuje ruchu obrotowego bębna oraz ciepłego powietrza w obiegu zamkniętym. W trybie suszarki działa jak urządzenie kondensacyjne.

Suszarka kondensacyjna – co to znaczy? Tego typu sprzęt wykorzystuje znane w naturze zjawisko kondensacji – polegające na przejściu wody ze stanu gazowego w ciekły. Powietrze w bębnie zostaje podgrzane za pomocą grzałki. Wirując, przenika przez pranie i uwalnia tkaniny od pary wodnej, która następnie trafia do kondensatora, gdzie ulega schłodzeniu i skropleniu. Finalnie wilgoć przechodzi przez filtr pompy i zostaje odpompowana na zewnątrz, do odpływu kanalizacyjnego.

Większość dostępnych na rynku pralko-suszarek kondensacyjnych zużywa do chłodzenia kondensatora wielu litrów zimnej wody. Znacznie mniej wody oraz prądu potrzebują modele z pompą ciepła. Wykorzystują one ciepło w kolejnych etapach suszenia, są przez to bardziej ekonomiczne i ekologiczne (więcej o nich przeczytasz w akapicie pt. „Model z pompą ciepła czy bez?”).

A skąd urządzenie wie, że pranie jest już suche – nadaje się do złożenia w szafie – lub delikatnie wilgotne – w sam raz do wyprasowania? Dzięki inteligentnym sensorom, które mierzą wilgotność powietrza w bębnie i powtarzają cykle suszenia, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu.

 

Jakie są zalety pralek z funkcjami suszenia?

Największym atutem pralko-suszarek jest wspomniana już dwufunkcyjność. Urządzenie potrafi prać i suszyć. Może wykonywać te zadania oddzielnie (samo pranie, samo suszenie) albo łącznie – w jednym cyklu. Niektóre modele oferują dodatkowo bardzo przydatny program – odświeżania parowego. Docenisz go na przykład, gdy chcesz się pozbyć zapachu szafy z dawno nienoszonej marynarki czy sukienki.

  • Jeden wydatek, dwa urządzenia – to kolejny argument przemawiający za zakupem pralko-suszarki. Nabycie dwóch AGD – pralki i suszarki – przeważnie oznacza wyższe koszty.
  • Skuteczność nowoczesnych technologii – urządzenie 2 w 1 nie musi wcale oznaczać kompromisów technologicznych, gorszych parametrów pralko-suszarki. Godne polecenia markowe modele wyposażono m.in. w silniki inwerterowe (są ciche, pobierają mało prądu), pompy ciepła, a także wiele praktycznych funkcji i programów: rozpoznawanie rodzaju materiałów, ważenie ciężaru załadunku, sterylizacja wnętrza, łączność Wi-Fi itp.
  • Wygoda i oszczędność czasu – jeśli będziesz przestrzegać maks. załadunku suszarki (jest on zwykle kilka kilogramów niższy od maks. załadunku pralki) oraz dopasujesz program prania i suszenia do rodzaju tkanin, pozostanie ci tylko wciśnięcie przycisku Start. Urządzenie poradzi sobie ze wszystkim samo: wypierze, odwiruje, wysuszy. Nie musisz, tak jak w przypadku pralki i suszarki do prania, przekładać ubrań z jednego bębna do drugiego. Możesz też zapomnieć o rozkładaniu tradycyjnej suszarki czy wieszaniu prania na sznurkach na balkonie. Pranie czyste i suche już w godzinę? To nie hasło reklamowe, a rzeczywistość. W wybranych modelach wypierzesz i wysuszysz nawet 5 kg ubrań w zaledwie 60 minut.
  • Oszczędność miejsca – dzięki pralko-suszarce zyskasz wolną przestrzeń, której potrzebowałyby pralka oraz suszarki (zwykła albo elektryczna). Wymiary modeli są standardowe (ok. 60 × 60 × 85 cm). W naszym sklepie znajdziesz również pralko-suszarki slim o głęb. ok. 45 cm. Do wyboru masz zarówno urządzenia wolnostojące, jak i do zabudowy.

  • Estetyka – to równie ważny aspekt co funkcjonalność. Atutem pralko-suszarek jest ich nowoczesny wygląd (duże drzwi do bębna, dotykowy panel sterowania itd.). O wiele bardziej miły dla oka niż np. skarpetki suszące się na kaloryferze w salonie.
  • Szybsza konserwacja – utrzymanie w dobrym stanie jednego urządzenia, a nie dwóch (pralki i suszarki do prania) znów przemawia na korzyść pralko-suszarki. Jeśli się zdecydujesz tylko na nią, masz do wyczyszczenia mniej elementów (filtrów, pojemników na detergenty i wodę).
  • Pranie w dobrym stanie – suszenie na sznurku może prowadzić do deformacji ubrań, a jeśli się odbywa w słoneczny dzień na balkonie – również do ich blaknięcia. Dzięki pralko-suszarce (o ile przestrzegasz zaleceń z metki na tkaninie odnośnie do prania i suszenia) nie musisz się martwić o stan rzeczy wyjętych z bębna urządzenia – będą czyste i suche. 
Polecane pralko-suszarki

 

Słabsze strony urządzenia

Jakie są wady pralko-suszarek? Sprawdzamy!

  • Koszty eksploatacyjne – na rynku dominują pralko-suszarki kondensacyjne bez pompy ciepła, które reprezentują najczęściej klasy energetyczne C, D, E. W porównaniu z ekonomicznymi pralkami i suszarkami do prania z klasy A nie są więc zbyt atrakcyjne pod tym względem. Poza poborem wody do prania potrzebują również wody do studzenia kondensatora (nawet 80 l na pełny cykl). Co z tym zrobić? Pomocne wskazówki znajdziesz w kolejnych akapitach.
  • Brak możliwości jednoczesnego prania i suszenia – obecność tylko jednego bębna wyklucza wstawienie nowego prania, gdy jeszcze suszy się poprzednie. Jeśli więc pierzesz bardzo często, są dni, gdy wstawiasz nawet kilka prań dziennie (wynajmując np. pokoje gościom), lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie zakup pralki oraz suszarki do prania.
  • Mniejszy załadunek suszenia – choć bęben pralko-suszarki jest ten sam, to już jego dopuszczalne obciążenie zależy od tego, czy urządzenie pracuje w trybie pralki, czy też suszarki. Przykładowe wartości popularnych sprzętów to 7 kg/4 kg, 8 kg/5 kg lub 10 kg/7 kg. Co to oznacza? Dwie możliwości – wyjęcie części ubrań przed trybem suszenia albo od początku wstawienie prania z mniejszym załadunkiem.

  • Dłuższy cykl pracy – pełny tryb prania i suszenia trwa w wielu pralko-suszarkach dłużej (np. 9 godz.) niż w osobnych pralkach i suszarkach.
  • Mniej programów suszenia – proste i tańsze pralko-suszarki (w porównaniu z wolnostojącymi suszarkami do prania) oferują często uboższy wybór programów suszących.
  • Specyficzny zapach – w niektórych modelach – wykorzystujących do suszenia gorące powietrze – gumowy kołnierz bębna wydziela pod wpływem wysokiej temperatury osobliwy zapach. Zapach ten może się przenosić na tkaniny. Jednak i na to jest sposób – wybór pralko-suszarki z pompą ciepła i opcją chłodniejszego suszenia oraz stosowanie specjalnych aromatycznych detergentów (zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia).

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralko-suszarki?

Aby mieć pewność, że pralko-suszarka dobrze ci posłuży i będzie mieć same zalety, warto wybrać urządzenie o najlepszych parametrach. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

1. W pierwszej kolejności zdecyduj, czy potrzebujesz modelu wolnostojącego, czy do zabudowy. Drugi łatwiej schowasz pod blatem i osłonisz frontem – w łazience bądź kuchni.

2. Jeśli masz wyjątkowo mało miejsca, postaw na model slim o głęb. ok. 45 cm.

3. Spójrz na klasę energetyczną urządzenia w pełnym trybie prania z suszeniem. Im wyższa (w tym przypadku C lub D), tym bardziej energooszczędnie pracuje pralko-suszarka. Zwykle klasa C sugeruje obecność wewnątrz modelu pompy ciepła. Przyjrzyj się też samemu trybowi prania. Idealnie, gdy pralka reprezentuje klasę A.

4. Ile wody zużywa? To kolejne ważne pytanie, na które warto znaleźć odpowiedź. Modele kondensacyjne bez pompy ciepła potrzebują w pełnym cyklu prania z suszeniem min. 70 l wody, natomiast te z pompą – przynajmniej 50 l.

5. Poszukaj informacji o średnim i minimalnym czasie trwania prania z suszeniem. Tylko wybrane pralko-suszarki dysponują godzinnym cyklem. Warto się nimi zainteresować, jeśli nie chcesz czekać 7–11 godz. na sygnał dźwiękowy końca pracy.

6. Przyjrzyj się maksymalnej ładowności bębna w trybie pralki oraz suszarki. Wyższe wartości umożliwią ci robienie większego prania z suszeniem. Najlepsze pralko-suszarki wypiorą nawet 10 kg ubrań czy pościeli, a wysuszą 7 kg.

7. Weź pod lupę parametry i funkcje pralki – maks. prędkość wirowania (1600 obr./min to świetny wynik), liczbę dostępnych programów prania (eco, wełna, antyalergiczny itp.), odświeżanie parowe, autoczyszczenie itp.

8. Zbadaj funkcje i programy suszarki – powinien ci się spodobać np. automatyczny z dopasowaniem temperatury i czasu suszenia do stopnia zawilgocenia tkanin. Przydatne są też programy dostosowane do różnych typów materiałów (jak wełna czy syntetyki) oraz wybór stopnia suszenia: do prasowania, bez zagnieceń, do szafy itp. Zapewne docenisz też automatyczne wypłukiwanie kłaczków oraz możliwość chłodnego suszenia.

 

Model z pompą ciepła czy bez?

Czy warto kupić pralko-suszarkę z pompą ciepła? Czy wystarczy z samą grzałką? Urządzenia pierwszego typu mogą suszyć już w temp. 45°C, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla prania (delikatniejsze dla włókien, nie powodują np. kurczenia się materiałów i trwałych zagnieceń). Zużywają mało energii, pracują wydajnie. Dla porównania pralko-suszarki kondensacyjne ogrzewane grzałką potrzebują wyższej temperatury (nawet 80°C). Tylko wybrane potrafią suszyć chłodniejszym powietrzem. Cechuje je o wiele niższa cena niż modele z pompą wodną, ale też wyższe zapotrzebowanie energetyczne – generują więc wyższe koszty eksploatacyjne.

Polecane pralko-suszarki

 

Czy warto kupić pralko-suszarkę – podsumowanie

Pralko-suszarka to bardzo przydatny sprzęt – hybryda służąca do prania i suszenia. Samodzielnie przechodzi z jednego trybu pracy w drugi. Nie wymaga naszej uwagi i zaangażowania. Wystarczy tylko przed startem odpowiednio ją załadować (przestrzegać maks. obciążenia bębna suszarki) i ustawić bezpieczne dla wsadu programy pralko-suszarki.

Warto się na nią zdecydować zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy niewielkim metrażem (brak nam przestrzeni w mieszkaniu na postawienie zarówno pralki, jak i suszarki do prania, nawet w słupku). Przydaje się też, gdy nie przepadamy za suszeniem na tradycyjnej suszarce czy sznurkach – z obawy o utratę formy ubrań. Oszczędza miejsce, czas i nerwy (na ten temat mogą się wypowiedzieć osoby, które w pośpiechu, tuż przed wizytą gości, zbierały rzeczy suszące się na kaloryferach czy krzesłach w salonie).

Z roku na rok nowe pralko-suszarki mogą się pochwalić coraz lepszymi parametrami: większą ładownością (10 kg dla pralki, 7 kg dla suszarki), krótszymi pełnymi cyklami pracy (nawet w godzinę wypiorą i wysuszą) oraz mniejszym zużyciem wody. Stopniowo – choć dość wolno –rozrasta się też grono modeli z pompą ciepła: wodo- i energooszczędnych. Urządzenia mają coraz bardziej rozwinięte programy prania i suszenia. Automatycznie dobierają temperaturę wody i powietrza w bębnie, umożliwiają odświeżanie parowe. Za pomocą specjalnych czujników mierzą wilgotność, by – zgodnie z twoim życzeniem – oddać ci pranie lekko wilgotne (idealne do dalszego prasowania) lub całkowicie suche, gotowe do schowania w szafie.

 

Zobacz także:

Ranking pralko-suszarek slim

Jaką pralko-suszarkę wybrać?

Pralka i suszarka w słupku. Co warto wiedzieć?

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!