Football Manager 2024 zapowiadana jest jako największa gra w serii. Twórcy tym razem wdrożyli mnóstwo usprawnień i ulepszeń, które nie weszły do poprzedniej wersji gry. Zmiany dotyczą taktyki, zarządzania klubem i finansami, a także negocjacji transferowych. Poprawiono także grafikę, która zawsze była na dalszym (jeśli nie najdalszym) planie. Fanów serii ucieszy możliwość kontynuowania kariery. Premiera symulatora już 6 listopada 2023 roku. Co jeszcze nowego czeka nas w Football Manager 2024?
Jedna z najważniejszych zmian – możliwość kontynuowania kariery
Na to fani futbolowej serii czekali od lat – w końcu będziemy mogli kontynuować karierę rozpoczętą w poprzedniej wersji gry! Football Manager 2024 pozwoli przenieść stan rozgrywki z FM23 i grać pieczołowicie utworzonym w niej składem w nowej wersji gry ze wszystkimi poprawkami. To oznacza, że przechodząc do nowej odsłony, nie stracimy postępów, a zyskamy nowe możliwości. Skorzystają na tym między innymi subskrybenci Game Passa czy Apple Arcade, którzy tracili swoje save’y zaraz po premierze nowej wersji gry, ponieważ gra znikała z biblioteki.
Co więcej, transfer save’a wchodzi na stałe do świata FM i od tegorocznej odsłony stanie się standardem.
Grę typu single player możesz zacząć w 3 trybach:
· Real World – to nowe spojrzenie na tryb oryginalny. Twój skład jest aktualny, a zawodnicy przechodzą do klubów zgodnie z prawdziwymi wydarzeniami.
· Your World – tryb piaskownicy, składy są aktualne, ale transfery to wynik symulacji i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Ponadto możemy także zagrać w trybie multiplayer ze znajomymi.
Żegnajcie kropki, witajcie… kwadraciki?
Zmian w nowej wersji FM jest naprawdę dużo. Poprawiono przede wszystkim silnik graficzny. Lepsze tekstury i światło, a także color grading – wszystkie te poprawki sprawiają, że animacje są bardziej realistyczne. Od teraz będziemy mogli bez najmniejszego problemu rozróżnić warunki pogodowe, porę dnia, a także poszczególnych piłkarzy – nie należy się jednak nastawiać, że zobaczymy doskonale odwzorowane twarze, jak w seriach FIFA (od tego roku EA Sports FC) czy PES (czy ktoś jeszcze pamięta tę serię?). Graficznie FM24 przypomina pierwsze gry z obu wyżej wymienionych serii.
Deweloperzy udoskonalili także animację poruszania się piłkarzy po boisku. Od teraz zawodnicy są dużo bardziej świadomi swojego otoczenia i możliwości, jakie mają na boisku. Co więcej, widzimy doskonale, jak wprowadzają w życie naszą taktykę i jak zmieniają pozycje. Innymi słowy w poprzednich odsłonach Football Managera musieliśmy się domyślać, co robią piłkarze, a teraz to po prostu zobaczymy. Bardziej realistyczna jest również fizyka prowadzenia piłki czy strzałów. Piłka jest teraz bardziej podatna na przypadkowe odbicia i rykoszety. Czy to jest dobra zmiana? Fanatycy przyzwyczajeni do kolorowych kropek biegających za białą kropką mogą tej zmiany nawet nie zauważyć, ale nowi użytkownicy z pewnością ją docenią.
Gra zmienia prawdziwy futbol. I vice versa
Kiedyś to Football Manager namieszał w świecie futbolu, ponieważ Pep Guardiola, jak sam przyznał, posiłkował się symulacjami z Football Managera, które potem wprowadzał w życie. Teraz przyszedł czas na rewanż, i to właśnie hiszpański szkoleniowiec namieszał w świecie Football Managera! Twórcy gry musieli wprowadzić nowe role i możliwości dla piłkarzy po tym, jak menadżer Manchesteru City postanowił na żywo zagrać w FM.
Wprowadzono między innymi nową rolę – Inverted Fullback. Gracze ustawiają się w trójkątach i diamentach, aby dać większe możliwości rozgrywania piłki. Mogą np. przesuwać się trójkami obrońców w głąb pola i grać bardzo blisko trójki pomocników po to, żeby zupełnie odciążyć skrzydło po przeciwnej stronie.
Debiutują również trenerzy fragmentów stałych – Set Pieces Coaches. Ich zadanie polega na szkoleniu zawodników w stałych fragmentach gry: rzutach rożnych, rzutach z autu, rzutach wolnych. Wszystko po to, żeby doprowadzić je do perfekcji i zwiększyć szansę na strzelenie gola albo zapobiec kontratakowi.
Rewizji poddano także kontrolę nad finansami drużyny i przebudowano jej system finansowy. Wprowadzono między innymi system Financial Fair Play, który rewelacyjnie omija w rzeczywistości zespół Chelsea. System ten ma zapobiegać wydawaniu mnóstwa pieniędzy na transfery przez wielkie kluby, co prowadzi do zdobycia ogromnej przewagi w lidze.
A skoro mowa o rynku transferowym, twórcy dodali możliwość przeprowadzenia rozmowy z zawodnikiem przed transferem, żeby sprawdzić, czy ma ochotę przejść do naszego klubu. Oczywiście takie rozmowy nie dają gwarancji transferu, ale stwarzają możliwość rozeznania się, jakie nastawienie ma zawodnik. Żeby taki transfer doszedł do skutku, możemy zatrudnić pośredników, agentów, którzy namawiają zawodnika na przejście do twojego klubu. Wynagrodzenie pośredników zależy od ich umiejętności i ci bardziej zdolni pobierają większy procent z transferu.
Większa presja na rynku transferowym sprawia, że przeciwnicy są bardziej świadomi i mogą walczyć o zawodnika znajdującego się w kręgu twoich zainteresowań, jeśli szukają kogoś o podobnym profilu co ty.
Twórcy gry poprawili także elementy zarządzania drużyną. Możemy ustawiać zawodnikom cele, takie jak np. zdobycie 15 goli, asystowanie przy 10 golach itp. Jeśli zawodnik je zrealizuje, to zwiększają mu się morale i progres, a ci na wypożyczeniu w innym klubie rozwijają się lepiej. Cele można także ustawiać podczas negocjacji z zawodnikami, których chcemy pozyskać do naszego klubu. To daje nam przewagę w negocjacjach, ale należy pamiętać, aby te cele były ambitne i osiągalne. Planer składu znany z poprzedniej części pokazuje między innymi, na których pozycjach potrzebujemy wzmocnień, a także kto zasługuje na powołanie do reprezentacji.
Licencje i ligi w Football Manager 2024
Nowością jest także zakup licencji na japońską ligę piłkarską J.League, i to do 3 dywizji (J1 League, J2 League i J3 League) ze wszystkimi zespołami. Tym samym azjatycka liga dołącza do grona innych dostępnych licencjonowanych lig piłkarskich z takich krajów, jak: Anglia (profesjonalne rozgrywki poniżej Premier League; z najwyższej klasy rozgrywek dostępne dwa licencjonowane zespoły: Brighton & Hove Albion i Manchester City), Australia, Belgia, Chorwacja (tylko Dynamo Zagrzeb), Dania, Francja, Gibraltar (wraz z drużyną narodową), Holandia (wraz z drużyną narodową), Północna Irlandia, Kanada, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Szkocja, Stany Zjednoczone, Walia, Włochy (tylko Atalanta, Bologna, Empoli, Fiorentina, Hellas Verona, Internazionale, Juventus, Lazio, AC Milan, Salernitana, Sampdoria, Sassuolo, Spezia, Torino, Udinese, Genoa, Cagliari, Venezia).
Ponadto dostępne są także puchary europejskie, które dołączyły w poprzedniej wersji gry, czyli rozgrywki Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Konferencji i Superpucharu Europy.
Premiera Football Manager 2024 i przyszłość serii
Premiera Football Manager 2024 zaplanowana jest na 6 listopada 2023 roku. Gra (Bo to ciągle jest jeszcze gra, prawda?*) trafi na konsole PlayStation 5, XboX Series X (w momencie premiery gra pojawi się od razu w Game Pass) oraz na PC/Mac. Co ciekawe, twórcy przygotowali również wersję na Nintendo Switch (Football Manager 2024 Touch) oraz wersję mobilną (Football Manager 2024 Mobile), która trafi jako wyłączność na Netflix Games – i to w ramach abonamentu na tę platformę streamingową.
Poprzednia odsłona – Football Manager 2023, pomimo sprzedanych ponad 5 milionów kopii, nie zachwycił graczy. Głównym zarzutem był brak zmian, poza numerkiem w nazwie (coś, co fani serii FIFA znają doskonale). Być może właśnie dlatego Football Manager 2024 to ostatnia odsłona w serii. Ale bez obaw, kolejne części będą wydawane, ale już na nowym silniku – Unity. Co więcej, w FM25 w końcu ma się pojawić kobieca piłka nożna. Pozostaje tylko czekać, najlepiej grając w Football Manager 2024.
* Piosenkarz Robbie Williams, okładka książki „Football Manager stole my life”.