Sporo je łączy – i dużo dzieli. Oppo Reno 6 i Oppo Reno 6 Pro różnią się oczywiście ceną, klasą procesorów i liczbą obiektywów, ale także designem. Najważniejsze i najfajniejsze cechy wspólne: ekran z odświeżaniem 90 Hz, 32-megapiskelowy aparat selfie oraz efektowny tryb intensywnego rozmazywania tła w zdjęciach portretowych nazwany bokeh flare. Przebojowy chiński producent na nowo ustala definicję smartfona z średniej półki. Przedsprzedaż ruszyła!
Trendsetter na średniej półce
Reno to najważniejsza i najpopularniejsza seria telefonów Oppo, odświeżana z dużą intensywnością, co pół roku. To komórki „lifestylowe”, „instagramowe” – promowane są właściwości aparatów fotograficznych i kolorystyka mieniącej się w słońcu obudowy, charakterystyczne reklamy celują w pięknych dwudziestoletnich, a w Polsce młodzieżowo zachwala je ambasador marki Marcin Prokop. Oppo nie tyle śledzi, co wyznacza na tej półce trendy. Oppo Reno 2 z jesieni 2019 r. stawiało na obiektyw szerokokątny, zoom hybrydowy i tryb zdjęć nocnych wspierany przez NPU (tzw. przetwarzanie neuronowe, czyli sztuczną inteligencję). Oppo Reno 4 (jesień 2020) akcentowało nagrywanie slow motion 960 kl./s., cyfrową stabilizację podczas kręcenia wideo kamerami z obu stron i „gesty powietrzne” (ang. air control). Oppo Reno 5 (wiosna 2021) tryb podwójnego wideo, odświeżanie 90 HZ i szybkie ładowanie 65 W.
Seria zawsze występowała w kilku odsłonach, producent zaskakiwał wariacjami i pomysłami. W pierwszej i drugiej generacji Oppo Reno miało… wysuwany aparat, wyskakiwał z górnej krawędzi. W trzeciej zrezygnowano z takiej mechaniki, za to dorzucono ciut optyki – z tyłu pojawiły się aż cztery obiektywy, i to w jednej kolumnie.
Aparaty Oppo Reno 6 i Oppo Reno 6 Pro
Cztery aparaty zostały w wersji Oppo Reno 6 Pro – na fotograficznej wyspie widnieje dumnie napis AI Quad Camera. „Zwykły” Oppo Reno ma trzy aparaty, ale wiele liczb przemawia na jego korzyść. Porównajmy ten najważniejszy z parametrów:- aparaty Oppo Reno 6: główny 64 MP (1/2”, f/1.7), ultraszerokokątny 8 MP (120°, f/2.2), makro 2 MP (f/2.4), selfie 32 MP (f/2.4)
- aparaty Oppo Reno 6 Pro: główny 50 MP (1/1,56”, f/1.8, OIS), ultraszerokokątny 16 MP (123°, f/2.2), teleobiektyw 13 MP (zoom hybrydowy x5, f/2.4), makro 2 MP (f/2.4), selfie 32 MP (f/2.4)
Główny obiektyw tańszego Oppo Reno 6 ma większe matrycę i rozdzielczość, jest też nieco jaśniejszy. Ale to Oppo Reno 6 Pro oferuje optyczną stabilizację, dodatkowy teleobiektyw, a także większą rozdzielczość i nieco szerszy kąt aparatu szerokokątnego. Co jest fotograficznym software’owym atutem serii Oppo Reno 6? Na pewno tryb bokeh flare. Bokeh to rozmycie tła stosowane przy portretach (wyraz pochodzi z języka japońskiego). Flare to flara. W tym ustawieniu Oppo Reno 6 i Oppo Reno 6 Pro rozmazują drugi plan, tworząc impresjonistyczne plamy. To świetnie wygląda na tle świateł miasta nocą czy słońca przebijającego się przez liście. Co ważne, efekt może być stosowany zarówno przy użyciu aparatu tylnego, jak i przedniego. A co jeszcze ważniejsze, zarówno do zdjęć, jak i do wideo.
Procesory Oppo Reno 6 i Oppo Reno 6 Pro
Wciąż się liczy Dual Video – możliwość zapisywania obrazu z dwóch kamer jednocześnie pojawiła się wraz z lepszymi procesorami. Oppo Reno 6 i Oppo Reno 6 Pro oferują ten tryb – choć procesorami (czyli tak naprawdę w całymi czipsetami) się różnią. Zwłaszcza na rynku europejskim – bo u nas zastosowano jednostki innych producentów. Oppo Reno 6 skrywa MediaTek Dimensity 900, a Oppo Reno 6 Pro – Qualcomm Snapdragon 870. Oba podobnej klasy, ośmiordzeniowe, pierwszy ma szybszy rdzeń główny (3,2 vs 2,4 GHz), a drugi nieco szybsze rdzenie mniejsze (6x2 vs 6x1,8 GHz). W testach widać, że Snapdragon 870 jest nieco wydajniejszy i lepiej radzi sobie z grami, zwłaszcza gdy ma większe wsparcie RAM-u. Telefony będą sprzedawane tylko w jednej konfiguracji. Oppo Reno 6 Pro: 12 GB RAM-u i 256 GB pamięci, Oppo Reno 6: 8 GB RAM-u i 128 GB pamięci. W czipsetach znajdują się również karty graficzne. Znów – innych producentów, ale podobnej klasy. Oppo Reno 6: ARM Mali G68. Oppo Reno 6 Pro: Adreno 650.
Ekrany i baterie Oppo Reno 6 i Oppo Reno 6 Pro
Powoli kończymy z nudnymi liczbami – zostały tylko „dane ekranowe i bateryjne”. Oczywiście, Oppo Reno 6 Pro jest trochę większy: 6,55 cala vs 6,43 cala. Oba wyświetlacze mają jednakową rozdzielczość: 2400x1080 pikseli, co oznacza, że… To tańszy Oppo Reno 6 ma lepszy współczynnik ich zagęszczenia (409 vs 402 PPI). Dobrą informacją jest w obu wypadkach odświeżanie 90 Hz – to wcale nie jest norma na tej półce cenowej. Czym wygrywa Oppo Reno 6 Pro? Wsparciem najnowszego, bogatszego w szczegóły formatu HDR 10+. Ale i w „zwykłym” Oppo Reno 6 jest wsparcie HDR, więc to nie jest zwycięstwo przez nokaut. Bateria Oppo Reno 6 Pro jest oczywiście trochę bardziej pojemna: 4500 mAH vs 4300 mAH, lecz… To tańszy Oppo Reno 6 dłużej wytrzyma na jednym ładowaniu, m.in. ze względu na mniejszy ekran. Ważne: oba wspierają ultraszybkie ładowanie SuperVOOC 2.0 65 W!
Design Oppo Reno 6 i Oppo Reno 6 Pro
Największe różnice widać na pierwszy rzut oka. Niby ta sama linia, ale Oppo Reno Pro jest zdecydowanie chudszy i ma zaokrąglone krawędzie na całej długości i szerokości. „Podstawowy” Oppo Reno 6 jest grubszy, płaski, ma ostre krawędzie – zaokrąglono tylko ranty. Taka stylistyka przywodzi na myśl pewne popularne komórki… Kolorystyka zbliżona – mieniący się w słońcu błękit, do tego druga wersja bardziej biznesowa. Grafit w przypadku Oppo Reno 6 Pro i czerń w Oppo Reno 6. W obu modelach zastosowano „szklaną kanapkę”, czyli Corning Gorilla Glass 5 z przodu (plus powłoka oleofobowa), a z tyłu szkło hartowane. Świetny efekt wizualny, duża wytrzymałość! To, czego nie widać, a z czego będziesz korzystał przy każdym obudzeniu telefonu – rozpoznawanie twarzy oraz odcisków palców (czytnik „w ekranie”).