Procesor w telefonie - jak go sprawdzić i jaki będzie najlepszy?

Jarek Osłowski

Szybkie uruchamianie, możliwość pracy na wielu otwartych jednocześnie aplikacjach, wsparcie dla obiektywów – procesor w telefonie odpowiada za to wszystko oraz wiele więcej. Generalnie wygoda obsługi smartfona i dostęp do zaawansowanych technologicznie rozwiązań w dużej mierze zależy od tego, jaki procesor w telefonie się znajduje. Chcesz dowiedzieć się, jak to sprawdzić i jaki jest najlepszy procesor w telefonie? Przeczytaj nasz artykuł.

 

Czym jest procesor w telefonie?

Procesor w telefonie, określany także terminami SoC (system-on-chip) oraz chipset, jest mózgiem smartfona. Praktycznie wszystko, co robisz na swoim telefonie, w mniejszym lub większym stopniu zależy od niego. Odbiera i wykonuje każde twoje polecenie, przeprowadzając miliardy obliczeń na sekundę. Efektywność procesorów w telefonach ma bezpośredni wpływ na każdą aplikację, którą uruchamiasz, niezależnie od tego, czy jest to komunikator, odtwarzacz muzyki czy aplikacja do obsługi aparatu.

Im lepszy procesor, tym twoje doświadczenie z użytkowania smartfona będzie lepsze – zadania przez niego wykonywane będą płynniejsze i wolne od opóźnień. Gdy na przykład streamujesz filmik w rozdzielczości 4K na telefonie lub grasz w grę online dla wielu graczy z zaawansowaną grafiką, obciążenie procesora może być ogromne.

Jeśli procesor w smartfonie będzie zbyt słaby, to możesz doświadczyć powolnego działania i zacinania się aplikacji lub np. ograniczonej wydajności sieci, i to niezależnie od operatora czy systemu operacyjnego. Co wpływa na to, że procesor w telefonie jest określany jako słaby lub dobry? Dowiesz się tego w dalszej części naszego poradnika.

 

Jak sprawdzić procesor w telefonie?

Chciałbyś dowiedzieć się jaki procesor w smartfonie masz? Najprostszym sposobem będzie wejście na stronę producenta urządzenia i sprawdzenie jego specyfikacji. Możesz też oczywiście po prostu wpisać nazwę swojego smartfona w wyszukiwarkę i wśród proponowanych stron z pewnością znajdą się takie, na których znajdziesz pełną specyfikację telefonu.

A jak sprawdzić procesor w telefonie, jeśli nie wiesz jakiego modelu smartfona używasz? Najprostszym sposobem będzie znalezienie tej informacji na spodzie pudełka od urządzenia. Co jednak zrobić jeśli nie masz pudełka, a potrzebujesz informacji jaki masz procesor w telefonie? Możesz to zrobić przy użyciu samego smartfona.

Dla smartfonów i telefonów z systemem Android wejdź w ‘Ustawienia’ a następnie w ‘Informacje o telefonie’. Tam odnajdziesz dokładną nazwę urządzenia. Natomiast dla smartfonów Apple wejdź w ‘Ustawienia’, następnie wybierz ‘Ogólne’ i kliknij w ‘To urządzenie’. W tym miejscu znajdziesz nazwę modelu oraz inne informacje o telefonie.

Możesz też sprawdzić jaki procesor w telefonie masz, korzystając z przeznaczonych do tego aplikacji.  Choć w niektórych przypadkach zobaczysz również dzięki temu szybkość procesora czy nazwę GPU, to nie rekomendujemy tego sposobu.

 

Częstotliwość taktowania procesorów w telefonach

Wydajność procesora w telefonach zależy głównie od dwóch parametrów: częstotliwości taktowania oraz liczby rdzeni. Ta pierwsza podawana jest w gigahercach (GHz ) i odnosi się do ilości operacji wykonywanych przez procesor w czasie jednej sekundy. Procesor z częstotliwością taktowania zegara wynoszącą 1 GHz może przetwarzać 1 miliard instrukcji na sekundę. Oczywiście, im wyższa jest częstotliwość zegara, tym szybciej procesor może przetwarzać informacje – procesor 2,4 GHz będzie to robił szybciej niż procesor 1,7 GHz. Najwyższa obecnie częstotliwość taktowania to 2,8 GHz.

 

Liczba rdzeni procesorów w telefonach

Współcześnie produkowane procesory w telefonach mają od 4 do 8 rdzeni. Najczęściej spotykane są obecnie smartfony, których procesory mają 6 lub 8 rdzeni. Im więcej rdzeni ma procesor, tym więcej zadań w tym samym momencie może wykonywać smartfon.

Na jakiej zasadzie działają rdzenie procesora? Rdzeń ma maksymalną liczbę instrukcji, które może przetworzyć w określonym czasie. Jeśli wykonujesz wiele czynności na swoim smartfonie, tworzy się swego rodzaju kolejka. Jeśli ta kolejka stanie się zbyt długa, to jej część trafi do kolejnego rdzenia. Dzięki temu Twój smartfon będzie działał płynnie.

Chociaż dwurdzeniowy procesor 1,7 GHz jest bardziej wydajny i szybszy niż 4-rdzeniowy procesor w telefonie o taktowaniu 1,2 GHz, ten ostatni ma więcej rdzeni, które może wykorzystać do bardziej efektywnego wykonywania wielu zadań.

Generalnie, 8-rdzeniowy procesor w telefonie jest najczęściej spotykany w droższych, flagowych modelach i wskazuje na świetny multitasking urządzenia. W najnowszych procesorach stosuje się też podział rdzeni – na rdzenie wysokowydajne oraz energooszczędne. Te pierwsze zajmują się wymagającymi zadaniami, natomiast te drugie wspomagają pracę w aplikacjach, zajmując się procesami w tle.

  • 399 zł
  • 349 zł
  • 4 799 zł
  • 3 899 zł
  • 599 zł
  • 3 899 zł
  • 2 899 zł
  • 1 499 zł
  • 6 649 zł
  • 494 zł

Proces technologiczny

Być może, w kontekście procesora w telefonie słyszałeś też o procesie technologicznym. Jest on podawany w nanometrach (nm). Ogólnie rzec biorąc, im mniej nanometrów, tym mniejsze są wewnętrzne elementy SoCa. Polepsza to wydajność energetyczną procesora i powoduje, ze zajmuje on mniej miejsca w obudowie urządzenia.

Czy liczba nanometrów ma wpływ na ogólną wydajność? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – istnieją różne metody produkcji, które takie stwierdzenia bardzo utrudniają. Jedno jest pewne - na tą chwilę najmniejszy dostępny proces technologiczny stosowany przy produkcji procesorów w telefonach to 4 nanometry.

 

Procesor graficzny

Nowoczesne, wydajne procesory mają najczęściej procesor graficzny, czyli GPU, zintegrowany z CPU. Fakt, że oba podzespoły znajdują się blisko siebie ma korzyści dla działania telefonu, takie jak szybsza komunikacja i lepsza żywotność baterii.

Dobrze zaprojektowany zintegrowany GPU sprawia, że filmy wideo w dużej rozdzielczości odtwarzają się płynnie, obiekty w grach są bogate w detale i nie rozmywają się podczas szybkiego poruszania się, a zaawansowana edycja zdjęć odbywa się sprawnie.

Procesor graficzny wspomaga CPU w obsłudze grafiki, szczególnie tej z gier mobilnych i zaawansowanych graficznie aplikacji. Poprzez przerzucenie zadań na GPU, procesor w smartfonie może wykonać wiele zadań związanych z wyświetlaniem grafiki znacznie lepiej niż zrobiłby to bez jego wsparcia.

Co więcej, procesor graficzny uwalnia procesor centralny, pozwalając mu na oszczędzanie lub przekierowanie jego zasobów gdzie indziej.

 

Skąd wzięło się określenie SoC i co oznacza?

Jak już wspominaliśmy na wstępie, procesor w telefonie jest określany również jako SoC, czyli system-on-chip. To dlatego, że obecnie produkowane chipsety do smartfonów mają połączone w jednym układzie wiele komponentów i obsługują właściwie wszystko, od grafiki po łączność 5G.  Takie połączenie pozwala zaoszczędzić miejsce, koszty oraz zużycie energii. SoC łączy się również z innymi podzespołami, takimi jak aparaty, wyświetlacz, pamięć RAM, pamięć flash i wiele innych.

 

Przykłady procesorów w telefonach

Jeśli chodzi o telefony z systemem Android, to trzy największe firmy produkujące dla nich procesory prezentują się następująco: Qualcomm, Samsung i MediaTek. Są duże szanse na to, że twój smartfon ma w sobie chip jednej z tych firm.

Największym dostawcą procesorów dla smartfonów jest Qualcomm. Dostarcza on chipy dla większości flagowców, jak również do smartfonów ze średniej półki, a nawet budżetowych. SoC firmy Qualcomm występują pod nazwą Snapdragon. Najmocniejsze, oznaczone są jako Snapdragon 8, np. najnowszy Snapdragon 8 Gen 2. Produkty ze średniej i średniej wyższej półki to serie Snapdragon 600 i 7, na przykład Snapdragon 7 Gen 1 jest stosunkowo nowym układem dla telefonów ze średniej półki, który oferuje łączność 5G. Natomiast seria 400 to procesory dla najtańszych smartfonów.

Chipsety Exynos firmy Samsung również są obecne w szerokim spektrum smartfonów, zarówno tych premium, jak i tych ze średniej półki oraz budżetowych. Oczywiście przede wszystkim w smartfonach Samsung. Oznaczane były jako serie Exynos 9900, 9800 i 9600, z urządzeniami Exynos 7000 przeznaczonymi dla najtańszych smartfonów. Jednak najnowszy high-endowy układ stworzony przez Samsunga został nazwany Exynos 2200.

Z kolei MediaTek dostarcza procesory przede wszystkim dla smartfonów ze średniej oraz niższej półki. Te modele procesorów mają w nazwie MT67 oraz dwucyfrowy numer – wyższy oznacza lepszy procesor. MediaTek tworzy też chipsety dla telefonów z wyższej średniej półki oraz premium – są to odpowiednio Helio P oraz Helio X, dostępne w różnych wariantach. W ofercie firmy jest również seria gamingowych procesorów Helio G. W tym przypadku również obowiązuje zasada, im wyższy numer tym lepszy procesor. Chipsety tej firmy można spotkać przede wszystkim w smartfonach chińskich producentów, między innymi Vivo, OPPO czy Xiaomi.

I są jeszcze oczywiście, last but not least, jak mawiają anglosasi, telefony z systemem operacyjny iOS. Czyli iPhony, które słyną ze świetnej wydajności i szybkości działania. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy są procesory produkowane przez producenta iPhone’a firmę Apple. Najnowszy, dostępny tylko w iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max to A16 Bionic. Wykonany jest w procesie 4 nm i ma 6 rdzeni. Jednak mimo tego, że nie ma 8 rdzeni, to z powodzeniem może konkurować z najlepszymi 8-rdzeniowymi chipsetami – dzięki temu, że jego architektura pozwala wykonać więcej zadań w każdym cyklu zegara.

  • 4 999 zł
  • 2 299 zł
  • 2 499 zł
  • 999 zł
  • 1 499 zł
  • 1 299 zł
  • 499 zł
  • 2 699 zł
  • 4 999 zł
  • 499 zł

Procesor w telefonie – podsumowanie

Jak więc widzisz, procesor jest istotnym elementem twojego telefonu. Generalnie im jest mocniejszy, tym lepiej. Dobry procesor w telefonie będzie miał wiele rdzeni z dobrze zbalansowanymi częstotliwościami taktowania. Jeśli jednak chcesz mieć najlepszy procesor w telefonie to musisz zainwestować we flagowca. Dostaniesz wydajność, za którą zapłaciłeś, ale musisz też zadać sobie pytanie, czy naprawdę jest ci potrzebna?

Ilość mocy obliczeniowej, której potrzebujesz, zależy od zadań, które będzie wykonywał smartfon, a także aplikacji, które będziesz na nim uruchamiał. Jeśli masz do rozdysponowania określony budżet to wybierz smartfon z procesorem, który oferuje ilość mocy odpowiednią do wykonywania zadań, które przed nim postawisz.

Pamiętaj też jednak, że na wydajność smartfona wpływa nie tylko moc jego procesora, ale i ilość dostępnej pamięci operacyjnej (pamięci RAM) czy rodzaj systemu operacyjnego. Jeśli szukasz urządzenia zapewniającego płynne działanie wielu aplikacji jednocześnie i najbardziej wymagających gier, wybierz model wyposażony w minimum 6 GB pamięci RAM.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!