Prostownice do mokrych włosów to wciąż nowość na rynku. Czym różnią się od klasycznych modeli stosowanych na sucho? Jak działają? Czy na pewno nie szkodzą pasmom? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na zakup nowego urządzenia do stylizacji. Nie dość, że zyskasz superfryzurę, to jeszcze zadbasz o kondycję włosów.
Czy można używać prostownicy na wilgotne włosy?
Prostowanie mokrych włosów jest zalecane tylko przy użyciu specjalnej prostownicy przystosowanej do kontaktu z wilgotnymi pasmami. Takie urządzenie służy jednocześnie do suszenia i prostowania włosów. W ten sposób oszczędza czas, który trzeba by było przeznaczyć na wykonanie obu tych czynności (jedna po drugiej). Co ważne – jest proste, skuteczne i bezpieczne w obsłudze.
Prostownicę do mokrych pasm wyróżnia innowacyjny system wentylacji – małe otwory w obudowie służące do odparowywania wilgoci z włosów. Para wodna uwalnia się pod wpływem wysokiej temperatury emitowanej przez urządzenie (a ta może sięgać nawet 230⁰C). Dzięki temu, że cząsteczki wody błyskawicznie wyparowują z powierzchni pasm, nie dochodzi tu do przesuszenia łodyg włosów. Wbudowany czujnik wilgoci dodatkowo zabezpiecza kosmyki przed utratą nawilżenia.
Ochronę włosów przed uszkodzeniami – termicznymi i mechanicznymi – zapewniają też płytki prostownicy pokryte specjalną powłoką ceramiczną. W niektórych modelach powłoka jest wzbogacona o mikroodżywkę, która zapobiega elektryzowaniu się kosmyków, gwarantuje im gładkość i połysk. Dzięki temu, że płytki są ruchome, dopasowują się do pasm, wywierają na nie równomierny nacisk. Efekt? Jeszcze lepsze zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz idealna gładkość pasm.
Pamiętaj, że choć prostownice do mokrych włosów są bezpieczniejsze i skuteczniejsze od zwykłych modeli prostujących, to jednak warto przed ich użyciem potraktować pasma kosmetykiem z termoochroną. Należy też dopasować temperaturę płytek do rodzaju włosów. Wyższą można dobrać do włosów grubych i kręconych, a niższą – do cienkich, delikatnych. Ważne również, by nie przesadzać z tą formą stylizacji. Codzienne prostowanie włosów (czy to na mokro, czy na sucho) z czasem może osłabić pasma.
Jakie inne zalety mają prostownice do mokrych włosów?
- Ekspresowe nagrzewanie – nowoczesne urządzenia są gotowe do działania nawet po 15 sekundach.
- Nadają się również do prostowania włosów na sucho. Wystarczy przełączyć je na odpowiedni tryb.
- Dzięki elektronicznej regulacji temperatury i cyfrowemu wyświetlaczowi umożliwiają łatwe dostosowanie poziomu grzania do rodzaju włosów.
- Automatycznie się wyłączają, przeważnie po 60 sekundach bezczynności.
Praktyczna rada: przeglądając ofertę prostownic, zwróć uwagę na „Wet” w ich nazwie. To właśnie pod tym określeniem kryją się najczęściej modele przeznaczone do mokrych włosów. W naszym sklepie znajdziesz też prostownice z oznaczeniami kojarzącymi się z parą lub wodą: Steam, Hydro czy Hydraluxe. Emitują one delikatną chłodną mgiełkę, która nawilża włosy, rozluźnia pasma i szybciej je wygładza. Nadają się jednak do stosowania wyłącznie na suchych kosmykach.
Klasyczna prostownica a mokre włosy
Trycholodzy oraz fryzjerzy odradzają prostowanie wilgotnych pasm zwykłymi prostownicami. Włosy mają wtedy rozchylone łuski i są nawet o 70% bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne niż włosy suche. Zawarta w nich woda gotuje się pod płytkami prostownicy, powodując jeszcze większą utratę naturalnej wilgoci pasm, ich osłabienie i łamliwość. Z czasem włosy stają się coraz bardziej suche, matowe, szorstkie. Puszą się i elektryzują. Aby tego uniknąć, należy przed prostowaniem bardzo starannie wysuszyć kosmyki – najlepiej dobrej jakości suszarką z funkcją jonizacji, która zapobiega elektryzowaniu się włosów, poprawia ich gładkość, dodaje połysku.
O czym jeszcze pamiętać podczas prostowania?
- Warto zabezpieczyć włosy przed działaniem ciepła za pomocą preparatów termoochronnych – olejku, serum, kremu czy specjalnej pianki do włosów. Nanieś kosmetyk na całą długość pasm, po czym delikatnie go wmasuj.
- Dokładnie rozczesz włosy, podziel je na cienkie pasma. Tak ułatwisz sobie dalszą stylizację.
- Dobrze rozgrzej prostownicę. Pamiętaj o dopasowaniu temperatury do rodzaju i kondycji włosów. Włosy cienkie i zniszczone wymagają niższej temperatury (np. do 180⁰C), natomiast grube, mocne i kręcone mogą potrzebować więcej ciepła (nawet ponad 200⁰C).
- Ramionami prostownicy chwytaj kosmyki przy nasadzie i powoli – ale bez zatrzymywania się – przesuwaj urządzenie równolegle wzdłuż pasm, ku końcówkom. Każde pasmo traktuj tylko raz. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przegrzania włosów.
- Chcesz dalej stylizować wygładzone włosy? Poczekaj z ich upięciem, aż całkiem ostygną. Aby zabezpieczyć gotową fryzurę przed wilgocią, możesz ją utrwalić np. lakierem do włosów (najlepiej z formułą odżywczą).