Kanapa to często domowe centrum dowodzenia. Na niej odpoczywamy, czytamy, ucinamy sobie drzemkę, oglądamy telewizję, a często także jemy i kruszymy. Trzeba więc o nią dbać, by zawsze była czysta i przyjemna w użytkowaniu. Sprawdź, jak wyczyścić kanapę szybko, sprawnie, a przede wszystkim dokładnie.
Czyszczenie kanapy - dlaczego jest tak ważne?
Na kanapie, nawet jeśli nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, osiada ogromna ilość kurzu, resztek jedzenia, martwego naskórka i sierści czworonożnych domowników.
Meble tapicerowane warto więc czyścić jak najczęściej. Nawet pobieżne odkurzenie powierzchni mebla podczas sprzątania mieszkania odświeża kanapę i ściąga z niej wierzchnią warstwę zanieczyszczeń. Dokładne, gruntowne czyszczenie kanapy raz na kilka tygodni pomoże zaś zachować jej estetyczny wygląd i znacznie zmniejszyć poziom zakurzenia mieszkania. To więc nie tylko efekt wizualny, ale także, a może przede wszystkim, podniesienie codziennego komfortu domowników, zwłaszcza tych z alergiami.
Jak wyczyścić kanapę domowymi sposobami?
Zdarza się, że czyszczenie kanapy przeprowadzić trzeba jak najszybciej. Zabrudzona lub zalana wymaga sprawnego działania. Oczywiście, istnieją firmy oferujące profesjonalne usługi czyszczenia mebli i dywanów, jednak większość plam i zanieczyszczeń jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, domowymi sposobami.
Jak zabrać się do czyszczenia kanapy? Przede wszystkim domowe sposoby na czyszczenie mebli należy, podobnie jak detergenty przeznaczone do tego celu, dobrać do materiału, którym pokryta jest kanapa, oraz rodzaju plamy, by nie zniszczyć i nie odbarwić mebla.
Aby wyczyścić kanapę pokrytą skórą – naturalną lub ekologiczną, najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry zwilżonej ciepłą wodą. Do wody można dodać płatków mydlanych, szarego mydła lub delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Ściereczkę należy bardzo dokładnie wycisnąć, zbyt dużo wilgoci może skórze zaszkodzić. Przecieranie wilgotną ściereczką zdejmuje z kanapy warstwę kurzu, ewentualne okruszki i sierść oraz sprawia, że skórzane obicie lśni czystością.
Czyszczenie kanapy pokrytej inną tkaniną jest nieco bardziej złożone. W tekstylne obicia o wiele szybciej wnikają wszelkie płyny, łatwo o powstanie trudnych do usunięcia plam, a kurz i zwierzęca sierść mogą się wbijać w miękki materiał. Z tkaninami postępować należy bardzo ostrożnie.
Kanapy tapicerowane warto regularnie odkurzać. Dobrze nadają się do tego odkurzacze pionowe, które w łatwy sposób możemy zamienić w odkurzacze ręczne. Do takiego czyszczenia kanapy używamy specjalnej elektroszczotki, która ma mniejszy rozmiar niż podłogowa i zbierze nie tylko sierść, włosy czy kurz, ale także wszystkie okruchy po przekąskach.
Dobrze, by używany do czyszczenia kanapy odkurzacz cechował się także dużą mocą ssania, by mógł dokładnie oczyścić nie tylko wierzchnią warstwę obicia, ale również głębsze poziomy. Cienka końcówka odkurzacza pomoże zaś dostać się do szczelin mebla. Podczas odkurzania, jeśli kanapa jest rozkładana, warto odkurzyć również pojemnik na pościel i wszystkie elementy konstrukcji. Dzięki temu usuniemy nie tylko widoczne zabrudzenia, ale także na przykład roztocza, dla których brudna kanapa jest nie lada gratką!
Pracę odkurzacza wesprzeć można strumieniem pary z parownicy do ubrań, która zmiękczy włókna tkaniny, co pozwoli na jeszcze efektywniejsze wyciągnięcie kurzu, okruchów i sierści, a dodatkowo odświeży materiał. Po odkurzeniu można też przetrzeć obicie kanapy wilgotną szmatką zamoczoną w wodzie z odrobiną płynu do płukania tkanin. Płyn ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu zmniejsza intensywność osadzania się kurzu i włosów na kanapie. Dodatkowo kanapa będzie przyjemnie pachnieć.
Jeśli chcemy wyprać tapicerkę, możemy użyć najprostszej, idealnej do czyszczenia różnych powierzchni mieszanki wody i sody oczyszczonej. Można ją wzmocnić odrobiną soku z cytryny, warto jednak wcześniej sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy działanie substancji nie zniszczy koloru kanapy. Jeśli kanapa ma intensywny kolor, zamiast sody i cytryny można użyć proszku do prania. Mieszamy składniki w takich proporcjach, by powstała pasta, która po wtarciu jej gąbką w tapicerkę odświeży ją, a także rozjaśni lub całkiem wywabi ewentualne zabrudzenia. Po wtarciu pasty w obicie kanapy należy pozostawić mebel do wyschnięcia, a następnie odkurzyć kanapę, by usunąć z niej resztki mikstury. Podobnie postępujemy z dostępnymi w sklepach piankami i szamponami do czyszczenia mebli tapicerowanych.
Sposoby na plamy na kanapie
Kanapy i inne meble wypoczynkowe, zwłaszcza obite jasnymi tkaninami, często ulegają poplamieniu.
Kanapa zalana winem lub innym napojem powinna być jak najszybciej osuszona, np. ręcznikiem papierowym, by jak najmniejsza ilość płynu wniknęła w głębokie warstwy tapicerki. Jeśli rozlało się wino czerwone, warto polać plamę wodą utlenioną lub… białym winem albo szampanem, które pomogą wywabić głęboki kolor z materiału.
Jeśli plama zdążyła już zaschnąć, wywabić może ją roztwór spirytusu, roztwór octu z proszkiem do pieczenia, a także wspomniana wcześniej soda oczyszczona rozrobiona wodą. Sodą można również nacierać materiał na sucho, a następnie usunąć ją odkurzaczem. Z zaschniętymi plamami łatwiej walczyć po uprzednim przymrożeniu ich kostkami lodu i delikatnym zdrapaniu, na przykład kartą kredytową albo plastikową łyżeczką lub nożem bez ząbków, które mogłyby naruszyć ciągłość materiału.
W plamy z tłuszczu na obiciu kanapy wystarczy wetrzeć mąkę ziemniaczaną. Takiej plamy nie usuwamy na mokro. Mąkę należy pozostawić na kilkanaście minut, a następnie pozbyć się jej odkurzaczem.
Aby usunąć plamy, warto skorzystać również z najzwyklejszej pianki do golenia – po wtarciu jej w plamy powinna poradzić sobie z ich usunięciem.
Regularne czyszczenie kanapy i dokładne mycie jej tapicerki raz na kilka tygodni pomoże zniwelować swędzenie skóry, kręcenie w nosie i inne objawy podrażnień śluzówki spowodowane wzbijającym się podczas korzystania z mebli tapicerowanych kurzem.
Stosując domowe sposoby na czyszczenie kanapy, z pomocą poręcznego odkurzacza o dużej mocy, utrzymasz kanapę w czystości i wydłużysz jej życie o kilka lat, ciesząc się wypoczynkiem w czystości każdego dnia.