Aby dywan był prawdziwą ozdobą domu, powinien być utrzymany w należytej czystości. Ten element wystroju sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne. Dobrany do stylu, w jakim utrzymane jest mieszkanie, dodaje mu charakteru, a także – dzięki swojej miękkiej powierzchni – pomaga zredukować pogłos w pomieszczeniu. Jak dbać o dywan, by cieszył nasze oko, a przede wszystkim, był czysty i świeży? Sprawdź nasz poradnik.
Czy wiesz, jak odkurzyć dywan?
Dywan, jak wszystkie domowe tekstylia, łatwo się kurzy i brudzi. Poza drobinkami pyłu i kurzu na dywanie osiadają piasek wniesiony do domu na butach i zwierzęcych łapkach, koci żwirek, okruszki jedzenia, włosy i inne zanieczyszczenia. Podstawową zasadą dbania o dywan jest regularne odkurzanie go. Pozostawione na dywanie zanieczyszczenia przyczyniają się do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni, a w związku z tym wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Jak prawidłowo odkurzać dywany, by najefektywniej czyścić je i zapewnić sobie przyjemność korzystania z nich i swobodnego chodzenia po mieszkaniu na boso?
Na prawidłowe odkurzanie wpływ mają czynniki takie jak moc odkurzacza, odpowiednia szczotka oraz technika operowania odkurzaczem, czyli prawie wszystko w naszych rękach. Jeśli chcemy dokładnie odkurzyć dywan, należy zacząć od wyboru szczotki i mocy urządzenia dostosowanej do jego rodzaju.
Jak odkurzyć dywan z krótkim włosiem?
Do odkurzania płaskiego dywanu syntetycznego z krótkim włosiem wystarczy zwykła, tak zwana duża szczotka od odkurzacza. Jeśli szczotka ma opcję wysunięcia dodatkowych, sztywnych włosków, mogą one pomóc w usunięciu upartych, wdeptanych w dywan zanieczyszczeń. Mocne wyszorowanie tego rodzaju dywanu z odpowiednim dociśnięciem szczotki odkurzacza nie zaszkodzi włoskom ze sztucznego tworzywa. Intensywnie odkurzanie „pod włos” syntetycznego dywanu sprawia, że tkanina staje się puszysta, przyjemna dla oka i miła w dotyku.
Jak pozbyć się sierści z dywanu?
Właściciele zwierząt domowych wiedzą, co dzieje się z dywanem już po kilku dniach od odkurzania. Zwierzęca sierść wbija się w materiał, miękki podszerstek niczym wata owija włoski dywanu i łatwo wdeptuje się w jego strukturę. Dywan pokryty sierścią nie wygląda estetycznie, a odkurzanie zwykłą szczotką często nie daje pożądanego efektu. Jak usunąć sierść z dywanu? Aby ułatwić sobie odkurzanie w domu, w którym mieszka zwierzak, warto wyposażyć się w odkurzacz ze specjalną szczotką wspomagającą usuwanie sierści z domowych tekstyliów. Turboszczotka dzięki specjalnej, obrotowej rolce intensywnie czyści dywan i usuwa nawet najbardziej uparte włosy i inne zanieczyszczenia bez konieczności wkładania w odkurzanie dodatkowej siły nacisku i szorowania. Aby dodatkowo usprawnić działanie i wyczyścić dywan naprawdę dogłębnie, można po odkurzeniu standardową końcówką wyszorować dywan grubą, przeznaczoną do czyszczenia butów szczotką centymetr po centymetrze i dopiero wydobyte dzięki temu zabiegowi włosy i kurz wybrać finalnie przy pomocy turboszczotki.
Dywany mające tendencję do wyjątkowo widocznego „łapania” kurzu i sierści oraz nieestetycznego zniekształcania się warto, potraktować klasyczną metodą – wytrzepać je na najzwyklejszym trzepaku, przynajmniej kilka razy w roku. Taki zabieg odświeży dywan, uderzanie tkaniny trzepaczką sprawi, że włókna będą bardziej sprężyste, a całość wróci do odpowiedniego kształtu i puszystości. Trzepanie szczególnie dobrze wpływa na dywany shaggy oraz te wykonane ze sztucznego futra.
Jak odkurzać dywan wełniany lub jedwabny?
Z klasycznymi, eleganckimi dywanami wykonanymi z wełny lub jedwabiu postępować należy natomiast wyjątkowo delikatnie. Warto delikatnie wytrzepać je z kurzu lub piasku, na przykład nad wanną lub na zewnątrz mieszkania, a dopiero później ostrożnie odkurzyć. Moc ssania w odkurzaczu powinna być do ich czyszczenia ustawiona na najniższym poziomie. Delikatny splot może zostać uszkodzony również przez zbyt mocne pocieranie szczotką odkurzacza – zdecydowanie do tego rodzaju dywanów należy używać płaskiej końcówki bez dodatkowego, szorstkiego włosia.
Jak dbać o dywany na co dzień?
Nowy, niedawno kupiony dywan warto odkurzać częściej, niż będziemy robić to w kolejnych miesiącach jego użytkowania. Nowy dywan może bowiem przez jakiś czas wydzielać pył pozostały na nim jeszcze z etapu produkcji i transportu. Specyficzny zapach, jaki wydzielają nowe dywany, dzięki częstemu odkurzaniu oraz wytrzepaniu na świeżym powietrzu szybciej zniknie.
Dywany, zwłaszcza nowe, mają tendencję do elektryzowania się – jak temu zapobiec? Na elektryzujący się dywan wystarczy rozpylić płyn do płukania rozrobiony wodą. Ma on właściwości antyelektrostatyczne, co oznacza, że zapobiega właśnie zjawisku nieprzyjemnego „kopania prądem” po wejściu na dywan oraz zmniejsza przyciąganie kurzu przez tkaninę.
Jeśli zachlapiemy dywan jedzeniem lub napojem, należy działać szybko i sprać zanieczyszczenie mokrą ściereczką lub gąbką, zanim dywan zostanie zafarbowany. Jeśli plama powstanie w wyniku zranienia, zobacz nasz poradnik – jak sprać plamy z krwi. Jeżeli dywan zostanie zalany winem, sprawdź, jak sprać czerwone wino z tkanin, i nie pozwól na to, by chwila nieuwagi wpłynęła na wygląd ulubionego dywanu.
Środki do prania dywanów w formie pianek lub domowych mikstur na bazie sody oczyszczonej po wyschnięciu wymagają porządnego odkurzenia czyszczonego nimi miejsca. Dobry odkurzacz z pewnością sobie z tym poradzi i pomoże dbać o dywany dokładnie tak, jak tego potrzebujesz.