Zawsze znajdziesz wymówkę, żeby nie myć okien (bo akurat się chmurzy albo za mocno świeci słońce)? Czy wprost przeciwnie – relaksuje cię to zajęcie? Bez względu na to, do której grupy należysz, pewnie uwielbiasz, gdy przez czyste szyby do wnętrza wpada więcej światła. Jeśli tak, mamy dobrą wiadomość: okna możesz umyć szybko i skutecznie. Użyj tylko odpowiednich akcesoriów i zastosuj proste triki. Jakie? Znajdziesz je w tym poradniku.
Wiosna to idealny moment także na oczyszczenie przestrzeni – pozbycie się zbędnych rzeczy, wymiecenie kurzu z zakamarków, odświeżenie aranżacji i wpuszczenie słońca do domu. Aby promienie słoneczne mogły swobodnie wnikać do wnętrz, warto jednak umyć okna (brudne szyby mogą zepsuć najładniejszą metamorfozę pomieszczeń). Podpowiadamy, jak się do tego zabrać – wyczyścić ramy, szyby, parapety.
Jak umyć okna – szybko i bez smug
Mycie okien zacznij od zgromadzenia odpowiednich akcesoriów. Dzięki temu nie będziesz się potem odrywać od pracy w poszukiwaniu myjki czy ręczników papierowych. Do oczyszczenia framug, ram i parapetu potrzebujesz miski z ciepłą wodą i detergentem, np. płynem do mycia naczyń, oraz miękkich ściereczek. A do szyb? Jeśli są mocno zabrudzone, również przygotuj miskę z wodą i detergentem oraz ściereczki. W przypadku lekkich zanieczyszczeń mogą ci wystarczyć sprej do mycia szyb oraz ścierka z mikrofibry.
Pomocne podczas wycierania szyb do sucha będą miękkie ścierki plus ręczniki papierowe. Jeśli masz możliwość skorzystania z gumowej ściągaczki do szyb, świetnie – usprawnisz sobie pracę. Jeszcze więcej czasu (nawet do 30%) i energii zaoszczędzisz, korzystając z automatycznej myjki do okien.
Na początek oczyść ramy okienne i ościeżnice. Dokładnie wymieć z zakamarków wszystkie pyłki, insekty itp. Umyj je najpierw od strony pokoju, a dopiero potem na zewnątrz. Pamiętaj o parapecie zewnętrznym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zmień wodę (najlepiej na gorącą, która lepiej sobie radzi z rozmiękczaniem brudu).
Zmyj z szyb pozimowe osady. Czystą szmatką z ciepłą wodą i detergentem przetrzyj szkło (w pierwszej kolejności w domu, a w drugiej – od strony zewnętrznej). Nadmiar płynu możesz zebrać gumową ściągaczką, dzięki temu brudna woda nie przyschnie do szyb. Już? Teraz czysta przyjemność – spryskaj szkło detergentem i szybko wytrzyj do sucha miękką, czystą ściereczką. Aby ułatwić sobie zadanie, podziel okno na pola, „idź” od góry do dołu. Na koniec możesz nową szmatką lub miękkim ręcznikiem papierowym wypolerować szyby.
Jeśli szukasz prostej, dwuetapowej drogi do idealnie czystych szyb, użyj automatycznej myjki z padem oraz ssawką. Wyposażonym w sprej padem umyjesz szkło (naniesiesz detergent, namoczysz brud). Następnie za pomocą ssawki wciągniesz do urządzenia pianę wraz z zanieczyszczeniami. Co ważne, twoje ręce nie będą mieć bezpośredniego kontaktu ani z preparatem myjącym, ani z brudną wodą. Aby uzyskać efekt lśniących czystością szyb, wystarczy wykonywać szybkie, zdecydowane ruchy i nie zatrzymywać się w połowie pracy. Zanim się obejrzysz, nabierzesz wprawy.
Czyste okna – przydatne triki
• Kroplę płynu do płukania tkanin wlej do miski z gorącą wodą (ok. 500 ml) i wymieszaj. Miękką szmatkę namocz w wodzie, a potem dobrze odsącz. Użyj jej do polerowania umytych okien. Zawarte w płynie substancje antystatyczne spowolnią osiadanie pyłków na szybach.• Do polerowania szyb nadają się też ściereczki z miękkiej bawełny czy mikrofibry lub nieużywane (czyste) rajstopy.
• Efekt lśniących szyb zapewni również przetarcie ich po umyciu szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem octu, kwasku cytrynowego albo soku z cytryny.
• A może samochodowy płyn do spryskiwaczy? Nie dość, że dobrze uwalnia szyby od brudu, to jeszcze pokrywa je specjalnym filmem – utrudnia osiadanie kurzu i powstawanie zacieków od deszczu.
Najczęstsze błędy podczas mycia okien
Zła kolejność – doprowadzenie do idealnego stanu najpierw szyb, a potem ram okiennych mija się z celem, bo podczas czyszczenia tych drugich ubrudzisz pierwsze.
Nieodpowiednie godzina i dzień – mycie okien w samo południe, gdy oślepia cię słońce, to niedobry pomysł. Podobnie jak zabieranie się do tego o zmierzchu. Mimo włożonej pracy nazajutrz może się okazać, że szyba jest pełna smug. Z kolei mycie w bardzo gorący dzień wiąże się z większym parowaniem wody i detergentu na oknie. Trzeba wtedy działać szybciej. A przy wyjątkowo mroźnej aurze? Pojawia się ryzyko uszkodzenia szkła (gdy zastosujesz zbyt gorącą wodę).
Za dużo detergentu – gdy przesadzisz z ilością płynu do mycia lub za mocno go spienisz, będzie ci trudno go zebrać z okna. Na szybach powstaną smugi. Zbyt pieniące się detergenty to także zagrożenie dla automatycznej myjki myjącej (piana może się wydostawać przez otwory wentylacyjne urządzenia).
Przecieranie szyb gazetami – choć dobrze chłoną wilgoć, mogą pozostawiać na szkle mikrorysy oraz drobinki farby drukarskiej.