Uroczyste kolacje, rodzinne obiady, leniwe niedzielne śniadania czy spontaniczne domówki… Znamy wiele okazji do celebrowania miłych chwil. Już samo przygotowanie menu może cię wprawić w dobry humor – zwłaszcza gdy skorzystasz z airfryera Philips Ovi. Urządzenie w prosty i szybki sposób pomoże ci przyrządzić smaczne potrawy – od chrupiących przekąsek, przez sycące dania główne, po rozpływające się w ustach desery. Poznaj kilka sprawdzonych przepisów na dania z airfryera, które zachwycą domowników i gości.
AIRFRYER PHILIPS OVI – POLECANE PRZEPISY: |
Co potrafią airfryery
Airfryery Philips Ovi to wielozadaniowe, kompaktowe urządzenia, które szybko zmieniają nasze podejście do pieczenia, smażenia czy grillowania w domu. Dzięki nim możemy się spodziewać zawsze perfekcyjnych efektów kulinarnych – dań obiadowych, kolacyjnych czy nawet śniadanowych. Efektownych, smacznych, a przy tym mniej kalorycznych (w porównaniu z tymi smażonymi w głębokim tłuszczu). Doceniamy wygodę gotowania – możemy korzystać z programów automatycznych, funkcji opóźnionego startu lub autowyłączania. Dbamy o czystość kuchni – smażenie odbywa się tu w zamkniętej komorze (zresztą łatwej w pielęgnacji), więc koniec z tłuszczem pryskającym z patelni na blat czy ściany! Co ważne, oszczędzamy także czas (przygotowanie dania w airfryerze trwa nawet półtora raza szybciej niż w klasycznym piekarniku). Wiąże się też z mniejszym zużyciem energii elektrycznej.
Sekretem airfryerów jest gorące, wirujące powietrze odpowiedzialne za obróbkę termiczną żywności. To właśnie ono równomiernie i niemal beztłuszczowo smaży chrupiące frytki czy nuggetsy. Umiejętności kulinarne airfryerów nie ograniczają się jednak do przygotowywania dań typu fast food. Przyrządzisz w nich również bardziej wyszukane potrawy na uroczyste kolacje lub obiady – soczyste mięsa, potrawki warzywne, zupy, delikatne desery itp. Dodatkowo, gdy zaprogramujesz pracę airfryera na konkretną godzinę, możesz serwować danie nawet kilka minut po powitaniu gości.
Przepis na figi z kozim serem
To świetna przekąska – smaczna, pożywna i efektowna. Łączy słodycz owoców i syropu klonowego ze słonością szynki. Zapieczenie w airfryerze dodaje jej chrupkości, wydobywa pełnię smaków i aromatów. Jeżeli nie przepadasz za kozim serem, możesz przygotować figi ze świeżym serkiem śmietankowym. Wolisz przystawkę wege? Zrezygnuj z szynki albo zastąp ją cienkim płatem ciasta francuskiego.
Przepis na 4 porcje
Czas przygotowania: 23 min
Kaloryczność: 163 kcal/porcja
Składniki:
4 figi, 20 g niesolonych, łuskanych pistacji, 50 g sera koziego, szczypta świeżo mielonego pieprzu czarnego, 80 g plastrów surowej szynki, łyżka syropu klonowego.
Sposób przygotowania:
1. Figi natnij od góry na krzyż. Pistacje grubo posiekaj. Połowę z nich wymieszaj w misce z kozim serem i pieprzem.
2. Figi napełnij masą serową. Każdą u podstawy luźno owiń plastrami szynki.
3. Umieść owoce w koszu Philips Ovi i zapiekaj 8 min w 180°C, aż szynka się przyrumieni, a ser zmięknie.
4. Resztę pistacji drobno posiekaj.
5. Upieczone figi przełóż na talerz, udekoruj pistacjami i syropem klonowym.
Soczysta rolada z piersi indyka
Sekretem tego dania jest delikatność – zarówno mięsa, jak i farszu owocowo-warzywnego. Poza pysznym smakiem i soczystością roladę cechuje bogaty aromat ziół. Potrawa doskonale smakuje na ciepło z piure ziemniaczanym oraz świeżą zieleniną. Doskonale sprawdza się również jako zimna przekąska.
Przepis na 4 porcje
Czas przygotowania: godz. i 15 min
Kaloryczność: 452 kcal/porcja
Składniki:
100 g selera naciowego, 2 jabłka (np. odmiany Granny Smith), cebula, 2 ząbki czosnku, 100 g bekonu, 4 łyżki masła, po 0,5 łyżeczki soli i świeżo zmielonego czarnego pieprzu, 5 gałązek tymianku, 2 gałązki szałwii lekarskiej, 800 g piersi z indyka.
Sposób przygotowania:
1. Seler naciowy i jabłka umyj. Jeżeli seler ma twarde włókna, usuń je. Cebulę i czosnek obierz. Warzywa zetrzyj na tarce lub pokrój w piórka. Bekon pokrój w drobną kostkę, a tymianek i szałwię posiekaj.
2. Na patelni podsmaż na maśle starte seler, jabłka, cebulę, czosnek i bekon. Dopraw je solą i pieprzem. Mieszaj, aż warzywa równomiernie zmiękną, a z bekonu wytopi się tłuszcz. Dodaj tymianek i szałwię. Przemieszaj. Zostaw do ostygnięcia.
3. Pierś z indyka połóż na desce do krojenia skórą do dołu i przetnij (ale nie do końca) w poprzek. Połóż obie części płasko obok siebie. Rozbij je tłuczkiem do mięsa na grubość 1,5–2 cm.
4. Farsz jabłkowo-selerowy wyłóż na mięso indyka. Zwiń mięso jak roladę (zaczynając od dłuższej krawędzi). Na koniec tak ułóż roladę, by łączenie znalazło się pod spodem. Zwiąż roladę jak sznurkiem kuchennym w odstępach co 2–3 cm. Wetrzyj w całość trochę soli.
5. Roladę umieść w koszu airfryera Philips Ovi. Piecz 45 min w 180°C.
6. Gotowe danie pozostaw na 5 min do przestygnięcia. Pokrój na plastry.
Pieczeń zawijana w bekon
O ile kotlety mielone nie pasują zbytnio do eleganckiego przyjęcia, o tyle już ta pieczeń z mielonego mięsa jak najbardziej. Otoczka z bekonu dodaje pieczeni chrupkości i aromatu, chroni też wnętrze przed przesuszeniem.
Przepis na 6 porcji
Czas przygotowania: 57 min
Kaloryczność: 439 kcal/porcja
Składniki:
zielona papryka, cebula, 5 gałązek natki pietruszki, 4 ząbki czosnku, 800 g mielonej wołowiny, 30 g bułki tartej, 50 ml mleka, 50 g startego parmezanu, jajko, łyżeczka suszonego tymianku, 0,5 łyżeczki soli, szczypta świeżo zmielonego pieprzu czarnego, 150 g plastrów bekonu.
Sposób przygotowania:
1. Paprykę pokrój w drobną kostkę. Cebulę obierz, posiekaj. Posiekaj też natkę pietruszki. Obrane ząbki czosnku przepuść przez praskę.
2. Wszystkie składniki (z wyjątkiem bekonu) połącz w misce. Z masy uformuj bochenek o długości mniej więcej 24 cm. Owiń go plastrami bekonu (końce wsuwaj pod spód, by nie zwisały po bokach pieczeni).
3. Włóż danie do kosza airfryera Philips. Piecz 37 min w 180°C.
4. Po wyjęciu pieczeniu z Philips Ovi pozwól jej 10 min odpocząć, po czym pokrój w plastry.
Polędwica Wellington
Pora, by ten angielski przysmak zagościł na polskim stole. Zachwyci zwłaszcza miłośników soczystej wołowiny w chrupkim cieście. Idealny do serwowania z piure ziemniaczanym, glazurowanymi marchewkami i groszkiem.
Przepis na 6 porcji
Czas przygotowania: do 2 godz.
Kaloryczność: 450 kcal/porcja
Składniki:
600 g polędwicy wołowej, po łyżeczce soli i świeżo zmielonego pieprzu czarnego, łyżka oliwy z oliwek, 2 łyżki musztardy Dijon, 500 g pieczarek, szalotka, gałązka świeżego tymianku, łyżka masła, 14 plastrów prosciutto, 275 g ciasta francuskiego, jajko, szczypta soli gruboziarnistej.
Sposób przygotowania:
1. Polędwicę zwiąż sznurkiem kuchennym w odstępach co 2–3 cm. Dopraw połową łyżeczki soli i połową łyżeczki pieprzu czarnego. Obsmaż krótko z każdej strony na patelni z rozgrzaną oliwą. Przełóż mięso na deskę, usuń sznurek. Posmaruj polędwicę musztardą. Schłodzoną wstaw do lodówki na ok. 30 min.
2. Pieczarki, szalotkę i tymianek zmiksuj w blenderze. Podsmaż na maśle (na patelni) i od czasu do czasu mieszaj, aż płyn się zredukuje. Dopraw solą i pieprzem. Schłodź.
3. Na blacie rozłóż folię spożywczą (kawałek ma być dwukrotnie większy od polędwicy). Ułóż na folii prostokąt z plastrów prosciutto. Na nim rozsmaruj farsz grzybowy, u dołu połóż polędwicę. Ciasno zawiń mięso w folię z dodatkami, wstaw na pół godziny do lodówki.
4. Arkusz ciasta francuskiego posmaruj na brzegach roztrzepanym jajkiem. Ułóż u dołu arkusza polędwicę (już bez folii) i zawiń mięso w ciasto. Nadmiar ciasta odetnij. Posmaruj pakunek roztrzepanym jajkiem i posyp solą gruboziarnistą.
5. Piecz roladę w Philips Ovi 27 min w 175°C.
6. Przed podaniem odstaw na kwadrans do ostygnięcia. Pokrój w plastry.
Makowiec
Przepis na 8 porcji
Czas przygotowania: 2 godz. 46 min
Kaloryczność: 501 kcal/porcja
Składniki:
ciasto – 150 ml letniego mleka, 15 g świeżych drożdży, 40 g cukru, żółtko (białko zachowaj do farszu), 300 g mąki, 10 g cukru waniliowego, 40 g płynnego masła, łyżka rumu, szczypta soli;
farsz – łyżka rumu, 3 łyżki wody, 50 g rodzynek, 80 g cukru, 50 g masła, 250 g mielonego maku niebieskiego, łyżka miodu, białko, jajko, 2 łyżeczki skórki pomarańczy;
dodatkowo – garść płatków migdałowych, łyżka mleka.
Sposób przygotowania:
1. Drożdże wymieszaj z cukrem i letnim mlekiem. Odstaw na 5 min do spienienia. Następnie połącz wszystkie składniki ciasta – wyrób je mikserem lub robotem kuchennym (ok. 5 min). Uformuj z ciasta kulę, przełóż ją do natłuszczonej misy, przykryj. Pozostaw do wyrośnięcia na godzinę (w ciepłym miejscu). Ciasto ma podwoić objętość.
2. Rodzynki namocz w przegotowanej gorącej wodzie z rumem.
3. Masło roztop z cukrem. Mieszaj do rozpuszczenia się cukru.
4. Masę makową połącz na patelni ze słodkim masłem, namoczonymi rodzynkami (wraz z płynem) i miodem. Wolno gotuj, często mieszając, aż masa zgęstnieje. Po ok. 10 min zdejmij patelnię z palnika. Ostudź masę. Następnie dodaj do niej białko, całe jajko, skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszaj.
5. Wyrośnięte ciasto przełóż na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 30 × 40 cm. Rozprowadź na cieście nadzienie (brzegi pozostaw nieposmarowane). Zaczynając od dłuższego, boku zwiń ciasto w rulon (łączenie powinno się znaleźć na spodzie). Przekrój wałek na dwie równe części i ściśnij jego końce, by uszczelnić brzegi.
6. Ułóż rolady w koszu airfryera wysypanym płatkami migdałowymi. Każdy makowiec posmaruj mlekiem i nakłuj widelcem. Pozostaw w urządzeniu na 30 min do wyrośnięcia. Piecz 36 min w 150°C. Po upieczeniu wysuń kosz, pozostaw w nim jeszcze makowce na 10 min.
Suflet waniliowy z sosem
Przepis na 8 porcji
Czas przygotowania: 52 min
Kaloryczność: 223 kcal/porcja
Składniki:
na sos – 50 g gorzkiej czekolady, 100 ml śmietanki kremówki, łyżka miękkiego masła;
do posypania kokilek: 2 łyżki cukru;
na suflety – 0,5 cytryny, 45 g masła, 20 g cukru, 160 ml mleka pełnego, 4 jajka, łyżeczka ekstraktu z wanilii, 50 g drobnego cukru;
do posypania – cukier puder.
Sposób przygotowania:
1. Czekoladę pokrój na kawałki.
2. Kremówkę zagotuj w rondelku i zestaw z palnika. Rozpuść w niej czekoladę.
3. Osiem kokilek natłuść miękkim masłem i obsyp cukrem. Do każdej wlej po dwie łyżki sosu czekoladowego.
4. Z połówki cytryny zetrzyj skórkę i wyciśnij sok.
5. W rondlu roztop masło. Wsyp mąkę. Zagotuj masę, cały czas mieszając. Powoli i stopniowo wlewaj do niej mleko. Gotuj 3 min. Zdejmij z ognia, wmieszaj sok i skórkę z cytryny.
6. Żółtka oddziel od białek. Żółtka połącz z ekstraktem wanilii i ostudzoną masą mączną.
7. Białka ubij na sztywno. Stopniowo dodaj do nich cukier i miksuj dalej 2 min.
8. Teraz najważniejsze – delikatnie połącz masę białkową z masą z żółtek. Na przemian dodawaj po łyżce jednej i drugiej masy.
9. Gotową masą jajeczną napełnij kokilki.
10. Piecz suflety w Philips Ovi 12 min w temp. 180°C. Serwuj zaraz po upieczeniu posypane cukrem pudrem.
Inspiracje z aplikacji HomeID
Przedstawione powyżej przepisy na dania obiadowe i nie tylko pochodzą z aplikacji mobilnej HomeID. Warto ją pobrać, zwłaszcza gdy jesteś w posiadaniu airfryera Philips Ovi lub innych sprzętów kuchennych tej marki (albo właśnie się przymierzasz do ich zakupu).
W aplikacji znajdziesz mnóstwo przepisów na dania z airfryera – od tych dziecinnie prostych po bardziej wymagające, przydatne zarówno na co dzień, jak i od święta. Potrawy polecane przez szefów kuchni i zespół HomeID.
Aplikacja to także praktyczne narzędzie, dzięki któremu z łatwością zaplanujesz posiłki. Wybrane przepisy możesz zapisać w zakładce Ulubione i mieć do nich szybki dostęp w każdej chwili. Znajdziesz w niej też sporo nowinek, przydatnych informacji, wyjątkowych ofert i promocji.