Radio jest jednym z najstarszych źródeł komunikacji sygnałowej, od swojego powstania przeszło jednak ogromne zmiany. Wraz z nimi pojawiło się wiele nowych funkcji i możliwości, które jeszcze nie tak dawno były tylko marzeniami. Powstało także pytanie, jakie radio z dobrym odbiorem kupić – DAB czy internetowe? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj na nie odpowiedź.
Wady i zalety radia internetowego
Radia internetowe często są wybierane ze względu na ich dodatkowe możliwości, w stosunku do urządzeń klasycznych czy też DAB. Mimo nazywania ich bowiem radiami urządzenia te nie wykorzystują już fal radiowych, tylko sygnał internetowy, płynący z routera bądź mobilnego hotspotu. By móc z nich usłyszeć „klasyczne” programy radiowe, muszą one mieć swoje internetowe odpowiedniki, co staje się coraz częstszą praktyką (jednak nie obowiązkiem).
Urządzenia te zatem łączą się z siecią i pozwalają ci słuchać ulubionej stacji radiowej za darmo. Dodatkowo coraz więcej z nich może współpracować z popularnymi aplikacjami, jak Tidal lub Spotify, zatem możesz słuchać ulubionej muzyki, tworzyć własne playlisty lub korzystać z tych polecanych.
Dźwięk z radia internetowego jest czysty – nie mamy tu do czynienia z zakłóceniami czy szumami, które charakteryzowały starsze urządzenia. Wpływ na jakość ma za to szybkość połączenia internetowego. Pomimo że zdarza się to coraz rzadziej, to wciąż można znaleźć obszary, gdzie sygnał internetowy nie działa poprawnie. W takiej sytuacji urządzenie może nie pracować wcale albo bardzo często przerywać pracę.
Wieloma z takich urządzeń steruje się ze smartfona, który pełni funkcję pilota. Daje ci to dodatkową wygodę, bo nie musisz wstawać, by zmienić stację czy przewinąć utwór, którego w tym momencie nie chcesz słuchać. Dzięki takiemu połączeniu w telefonie możesz również otrzymywać dodatkowe informacje o muzyce, ale także o najważniejszych wydarzeniach ze świata.
Radio DAB – co to, wady i zalety
Radia cyfrowe DAB (ang. Digital Audio Broadcasting) opierają się na analogowym sygnale AM, który na przestrzeni lat uległ cyfryzacji. Obecnie jest on bardzo dobrej jakości. W stosunku do klasycznego radia wykorzystującego fale FM otrzymujesz tutaj możliwość przesyłania i odbioru większej ilości danych, ale także znacznie wygodniejszą obsługę.
Na wyświetlaczu wyświetlą ci się najważniejsze informacje z kraju i ze świata, ale także imiona i nazwiska autorów utworów, ich tytuły, a nawet nazwy płyt, z których pochodzą. Dodatkowo, przemieszczając się między województwami, nie musisz pamiętać numerów stacji – możesz je nastawiać z listy. Działanie może przypominać wybór stacji w telewizji. Jest to dużo szybsze, wygodniejsze, ale również znacznie mniej uciążliwe, gdy dużo podróżujesz.
Jak już wspomnieliśmy, sygnał do tego radia jest inny od klasycznego. Do dziś nie wszystkie rozpoznawalne stacje emitują swoje programy na takich falach, przez co istnieje ryzyko, że sięgając po takie radio, nie będzie można ich słuchać. Na ten moment nie ma nacisków na stacje radiowe, by zamieniły swój dotychczasowy sygnał FM na AM, przez co wiele z nich porzuca takie projekty.
Radio cyfrowe czy internetowe – wybierz do swoich potrzeb
Radio internetowe na ogół może się pochwalić lepszą jakością niż radio DAB. Dodatkowo w przypadku stabilnego połączenia internetowego nie będzie się miało do czynienia z szumami czy zakłóceniami, które sporadycznie mogą się pojawić przy systemie opartym na falach radiowych (nawet unowocześnionych).
Z drugiej jednak strony, jeśli dużo podróżujesz do miejsc w głuszy, możesz mieć tam problem ze stabilnym połączeniem internetowym. Wtedy zdecydowanie lepiej sięgnąć po radio DAB, które złapie odpowiednie fale i pozwoli ci słuchać muzyki i wiadomości w wysokiej jakości.
Ważnym aspektem jest również to, że radio internetowe może być droższe w zakupie niż DAB. O ile modele ze średniej półki cenowej zrównują się cenami, o tyle podstawowe modele mogą być nawet o połowę tańsze. Dodatkowo pamiętaj, że radio internetowe daje ci możliwość słuchania muzyki z platform streamingowych takich jak Tidal czy Spotify. Na ogół wymagają one jednak abonamentu i próżno tam szukać bezpłatnego użytkowania (a nawet jeśli jest, to obwarowane dużą liczbą reklam i innych ograniczeń, co może być uciążliwe).
A może dwa w jednym?
Na rynku pojawia się coraz więcej modeli hybrydowych, łączących cechy obu wspomnianych urządzeń. Najczęściej są one droższe niż radia DAB czy internetowe, jednak oferują zarówno obiór sygnału AM, jak i internetowego. Ale czy tylko?
Przeważnie urządzenia te są radiami DAB, które umożliwiają również odbiór fal FM. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia ich bezprzewodowo do sieci, dzięki czemu mogą transmitować programy internetowe. Przy okazji dzięki temu przyłączeniu zyskujesz dostęp do wspomnianych wcześniej serwisów muzycznych – coraz więcej z takich urządzeń ma nawet możliwość zalogowania się na radiu do swojego konta.
Wiele z tych odbiorników ma możliwość puszczenia muzyki również z innych źródeł. Mogą mieć moduł Bluetooth, który umożliwia przesyłanie muzyki bezpośrednio z telefonu, ale także mogą być wyposażone w gniazda USB. Pozwolą ci one podpiąć pendrive’a z przygotowaną wcześniej muzyką.
Zatem jeśli wciąż nie wiesz, jakie radio z dobrym odbiorem kupić, to zwróć uwagę na właśnie takie urządzenia. Mogą się one stać samodzielnym domowym centrum multimedialnym.