Jeśli zastanawiasz się nad kupnem opaski fitness, poszukiwania na pewno dorowadzą cię do smartbanda Xiaomi Mi Band 6. Urządzenia chińskiego producenta są najpopularniejsze na rynku – to połączenie najlepszej ceny z najlepszą jakością. Nowy model ma ekran większy o 50%, mierzy nasycenie krwi tlenem (pulsoksymetr), śledzi i rejestruje kilkadziesiąt aktywności sportowych. Smartbandy zastąpiły smartzegarki – pozbawione GPS-a, są znacznie tańsze, lecz mają tak samo efektowne ekrany AMOLED, jasne, o wysokiej rozdzielczości i wysokim zagęszczeniu pikseli. 1,56 cala przy zachowanym podłużnym kształcie wyjmowanej z paska (z antybakteryjnymi jonami srebra) bezramkowej „pastylki” (47,4x18,6 mm) to aż 326 pikseli na cal (PPI) – wyraźny progres w stosunku do poprzedniej generacji. Pod tym względem Apple Watch 6 wcale nie jest lepszy! Taka opaska świetnie wygląda na nadgarstku, bez ładowania wytrzyma niemal dwa tygodnie – kilkunastrokrotnie (!) dłużej niż topowy smartwatch!
Po co ci Xiaomi Mi Smart Band 6
Podstawowe zastosowanie, poza wskazywaniem godziny – zliczanie zrobionych kroków i statystyki dotyczące snu (wbudowany akcelerometr) i ciągły pomiar pulsu (dioda po wewnętrznej stronie). Dzięki temu drugiemu czujnikowi szacują też „poziom stresu” oraz – to nowość tego sezonu – mierzą poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem (saturacja – SpO2). To ważny wskaźnik, wynik poniżej 95% oznacza, że potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. Xiaomi Mi Smart Band 6 nie jest profesjonalnym narzędziem medycznym, lecz podpowie ci, że powinieneś odwiedzić kardiologa lub przeprowadzić test na COVID-19. Pomiar aktywujesz palcem – zabrakło możliwości podglądu ciągłego.
Sport w Xiaomi Mi Smart Band 6
Nie bez przyczyny smartbandy określane są mianem opasek fitness. Korzystają z nich osoby aktywne fizycznie. Poza doraźnym podglądem stanu organizmu (puls) sumują w aplikacji (bliźniacze Mi Fit lub Xaomi Wear – przyjemne wizualnie i dopracowane w obsłudze) wszystkie aktywności, co umożliwia kontrolę planów i osiągnięć treningowych.
Na poziomie ogólnym masz wgląd w wymyślony przez partnerów Xiaomi wskaźnik aktywności PAI (ang. Personal Activity Intelligence). Bierze pod uwagę wagę i tętno – dbaj o to, aby trzymał się w okolicach setki! Palcem możesz zaś wybrać konkretną dyscyplinę, jest ich ok. 30, trzykrotnie więcej niż w Mi Smart Band 5. Wśród modnie brzmiących nowości: HIIT (ang. High Intensity Interval Training – trening przedziałowy o wysokiej intensywności), pilates czy zumba. Najważniejsze i realnie „mierzone” są sporty wykrywanie automatycznie: chodzenie, bieganie, bieżna, rower, wiosłowanie i orbitrek. Po włączeniu pływania i ustawieniu długości basenu opaska jest w stanie określić styl (w podsumowaniu treningu nie otrzymasz jednak szczegółowych informacji na ten temat). Pozostałe to m.in.: joga, taniec, skakanka, „styl dowolny”, fitness, gimnastyka, rozciąganie, trening podstawowy, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, badminton, krykiet, kręgle, boks, kickboksing, łyżwiarstwo.
Inteligencja Xiaomi Mi Smart Band 6
Czego nie widać, ale czuć w trakcie użytkowania, to czterokrotny przyrost pamięci RAM – urządzenie jest szybsze – i dwukrotny ROM. 32 MB pozwolą na zapamiętanie większej liczby animowanych tarczy (wyraźnie preferowana stylistyka: manga) czy – przede wszystkim – mierzonych non stop wskaźników. Podpowiedź: jako tarczę możesz też wgrać zdjęcie, to nowoczesny odpowiednik fotki dziecka w portfelu! Przyrostek „smart” w wyrazie smartband kojarzy się z łącznością ze smartfonem, sterowaniem jego funkcjami i przekazywaniem komunikatów. Najlepsza wiadomość: Xiaomi Mi Smart Band 6 odcyfrowuje emotikony z forwardowanych wiadomości, tego nie potrafią jego najważniejsi konkurencie. Opaska może też sterować aparatem (zdalne selfie) i odtwarzaczem muzyki. Combo: głośnik Bluetooth, smartband i telefon sprawdza się w codziennym użytkowaniu – to przewijanie utworów i zmiana głośności z nadgarstka.
Xiaomi Mi Smart Band 6 rywalizuje z Huawei Band 6. W przeciwieństwie do rywala zachował sportowy, podłużny kształt, z opaską zapinaną „na klik” – to najlepsza opaska tego formatu!
Uwaga: jesienią 2021 r. pojawiła się wersja opaski z NFC i obsługą płatności zbliżeniowych.