Slang graczy jest bardzo bogaty w zwroty, które mogą brzmieć tajemniczo. Jednym z nich jest skrót RNG, który niezwykle często stosowany jest w środowisku gamerskim. Zwrot ten odnosi się do losowości w rozgrywce i często, chociaż nie zawsze, używany jest w kontekście pejoratywnym. RNG – co to znaczy? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Co oznacza skrót RNG?
RNG to skrót z angielskiego, który po rozwinięciu brzmi: random number generator. W tłumaczeniu na język polski będzie to „generator liczb losowych”. Definicja tego sformułowania wydaje się bardzo skomplikowana: jest to program komputerowy lub układ elektroniczny generujący stacjonarny i ergodyczny, losowy ciąg elementów binarnych zorganizowanych zwykle jako ciąg liczb losowych. Po uproszczeniu można powiedzieć, że generator liczb losowych to narzędzie, które pozwala na wylosowanie jednej lub wielu liczb z określonego zakresu. Co oznacza RNG w grach?
RNG w grach – co to znaczy?
Jeżeli jesteś graczem, to prawdopodobnie spotkałeś się z terminem RNG. A jeżeli tak nie było, to generator liczb losowych na pewno w jakiś sposób wpłynął na twoją rozgrywkę. Zadawanie obrażeń, zachowanie przeciwników lub szansa na wypadnięcie konkretnych przedmiotów – na wszystko to wpływ ma losowanie liczb, czyli po prostu RNG. Generator liczb losowych pozwala na stworzenie graczowi unikalnego doświadczenia.
Na co wpływa RNG w grach?
RNG w grach ma wpływ na zaskakująco dużą liczbę elementów. Oto kilka przykładów:
- wylosowanie obrażeń zadawanych przez atak;
- określenie szansy trafienia przeciwnika;
- losowanie przedmiotów zdobywanych z pokonanych przeciwników;
- generowanie unikalnych map lub światów;
- losowanie kolejności wypadania bloków w Tetrisie;
- dobieranie kart w grach karcianych.
Po co grom liczby losowe?
Wielu graczy narzeka na RNG, rzadziej w grach dla jednego gracza, częściej w grach wieloosobowych. Dlaczego więc generatory liczb losowych są stosowane? Odpowiedzi jest kilka:
- dzięki RNG każda rozgrywka jest inna i gracze nie mogą przewidzieć dokładnego przebiegu wydarzeń;
- RNG stymuluje losowe zdarzenia, takie jak rzuty kośćmi, wyciąganie kart czy trafienia w strzelaninie;
- RNG pozwala na realistyczne odwzorowanie różnych sytuacji;
- zapewnia uczciwość i równe szanse graczom;
- algorytmy RNG gwarantują, że wyniki są losowe i nikt nie może nimi manipulować;
- wydłużają żywotność gry;
- losowe elementy sprawiają, że gracze muszą dostosowywać strategie do zmieniających się okoliczności, co utrzymuje zainteresowanie grą na dłużej;
- dodają element ryzyka i ekscytacji;
- niepewność co do wyniku zwiększa napięcie i satysfakcję z wygranej.
RNG w grach – zalety i wady
Zalety RNG w grach komputerowych:
- zapewnia element nieprzewidywalności i różnorodności, co zwiększa immersję i replayability gry;
- umożliwia generowanie unikalnych światów, poziomów i zdarzeń przy każdej rozgrywce, zwiększając wartość gry;
- pozwala na losowe rozmieszczanie przeciwników, skarbów i innych elementów, utrudniając zapamiętywanie ich położenia przez graczy.
Wady RNG w grach komputerowych:
- prawdziwa losowość jest trudna do osiągnięcia, a RNG może generować powtarzalne lub przewidywalne wzorce, co może być wykorzystywane przez graczy;
- zbyt duża losowość może prowadzić do niezrównoważonej lub niesprawiedliwej rozgrywki, np. zbyt silnych lub słabych przeciwników;
- nadmierne poleganie na RNG może zmniejszyć wpływ umiejętności gracza na przebieg gry;
- niektóre gry wymagają ręcznego dostrajania RNG, aby zapewnić odpowiedni poziom wyzwania i satysfakcji z gry.
Czy RNG można manipulować?
Istnieją lub istniały pewne sposoby na manipulację RNG w grach. Pewne zmiany w systemie operacyjnym mogą prowadzić do korzystniejszego losowania przedmiotów lub trafień krytycznych. Warto jednak dodać, że to raczej starsze gry były podatne na takie modyfikacje. Obecnie stosuje się zdecydowanie bardziej zaawansowane algorytmy i ograniczenia. Należy też pamiętać, że manipulacja RNG jest uznawana za zachowanie nieetyczne i oszustwo.
RNG w grach – podsumowanie
Większość gier w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje RNG w rozgrywce. System ten, choć bywa niesprawiedliwy, często ma bardzo pozytywny wpływ na zróżnicowanie rozgrywki. Prawdopodobnie więc liczby losowe jeszcze długo będą towarzyszyć nam w wirtualnym świecie.